Zdraví

Jak zhubnout – natrvalo!

Souboj s nadbytečnými kilogramy zažilo mnoho z nás. Jak to udělat, abyste nejen zhubly, ale také si dokázaly svou novou figuru udržet? Poradíme vám!

Každá žena dostala do vínku tělesné dispozice, s nimiž se dá do určité míry pracovat. Podstatné tedy je vědět, co skutečně můžete dokázat, a co už je nad vaše limity. Až budete mít jasno, snáz se zbavíte nechtěných špíčků a hlavně – budete s výsledkem spokojené. A spokojená žena si pak svou novou váhu dokáže lépe udržet.

Jak se tedy dopracovat k hezčí figuře? Eva Havelková, fitness trenérka a výživová poradkyně, doporučuje:

 

Nespěchejte, nehoří

Za rozumný úbytek váhy se považuje 0,5 až 1 kilogram týdně, více nemá smysl. Jednak to není zdravé pro váš organismus a navíc i zde platí obrácené rčení „Lehce pozbyl, lehce nabyl“. Čím déle budete rozumně hubnout, tím je větší šance, že si vaše tělo lépe přivykne na nový životní styl.
 

Dopřejte si snídani

Po probuzení potřebujete kvalitní sacharidy (cukry). „Doporučuji například ovesnou kaši, müsli s bílým jogurtem, proteinové palačinky, vaječné omelety na sladko i na slano… Dopřejte si také kolem 50 g ovoce. Obecně platí, že největší příjem sacharidů by měl nastávat v ranních, dopoledních a poledních hodinách,“ říká Eva Havelková.


Jezte často

Možná to už máte vyzkoušené – jíte málo, třeba i jen dvakrát denně, a váha stále neklesá? Jde o jeden z paradoxů hubnutí. Postupně se naučte jíst nejlépe pětkrát denně. Až si zvyknete na snídani, přidejte také dopolední a odpolední svačiny, na něž se často zapomíná. Podstatné je mezi jídly ponechat pauzu asi tři hodiny.


O jídle přemýšlejte

Nic není zakázané, jen některé potraviny si můžete dopřát ve větším množství (zelenina) a jiné občas a jen trošku (čokoláda). Zásadní je vyvážený jídelníček. „Přijímejte dostatek bílkovin, kvalitních tuků a sacharidů z různých zdrojů. Neomezujte se pouze na jeden druh masa, přílohy nebo zeleniny. Mnohé studie prokázaly, že pestrost ve stravě našemu organismu velmi prospívá,“ dodává odbornice. Rovněž nezapomínejte na pravidelný pitný režim, jinak si nejen „koledujete“ o zdravotní potíže, ale také dochází ke zpomalení metabolismu.


Hýbejte se. Ale různě.

Mezi pohybové aktivity zařazujte jak ty určené přímo pro spálení tuků (aerobní činnost), tak i silový trénink, který kromě ještě většího rozeběhnutí metabolismu zajistí i vytvarování postavy,“ říká Eva Havelková. Před každým cvičením či pohybovou aktivitou se nezapomeňte protáhnout. A pokud nechcete chodit do fitka, cvičte doma. „V současnosti jsou nejpopulárnější crossové trenažéry. Oblíbené jsou hlavně proto, že se na nich procvičí celé tělo a pohyb na nich je pro většinu lidí zábavnější, ve srovnání s rotopedem,“ uvádí Martin Homolka ze společnosti KETTLER.

Příště můžete pro změnu posilovat s gymnastickým míčem nebo činkami, a aerobní pohyb zase nabídne nordic walking, plavání nebo třeba in-line bruslení. Co je nejdůležitější? Aby vás cvičení bavilo.

Protože nedílnou součástí vašeho nového životního stylu je regenerace, myslete také na odpočinek. Každou z nás potěší něco jiného, vyberte si tedy to, co vám spolehlivě udělá dobře. A dopřávejte si to s železnou pravidelností. Mít se na co těšit a pak si oddechnotu třeba na manikúře nebo při masáži je totiž stejně důležité, jako správné stravování a pohybová aktivita.

Připravila: Marcela
Foto: KETTLER


Diskuze: příspěvků