Jak zvládnout lety k moři?

Cestování letadlem má svá úskalí a ne každému dělá dobře – mezi nejčastější problémy patří oteklé nohy nebo pískání v uších. Jak se jim vyvarovat?

Jak zvládnout lety k moři?
Zobrazit fotografii v galerii

Statické sezení i několik hodin ve stísněném letadlovém prostoru je náročné především pro dolní končetiny, které bolestivě tuhnou a otékají. Dále jsou obvyklé bolesti krční páteře nebo hlavy kvůli nevyhovující poloze hlavy ve spánku. Při dlouhém sezení se může navíc ozvat také bolest v kostrči,“ vyjmenovala vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.


Svalové problémy z cestování letadlem pomáhá eliminovat řada jednoduchých pomůcek, dostupných i v obchodech na větších letištích. „Do letadla bych doporučila krční polštář pro podporu hlavy pří spánku a odpočinku. S ním lze předejít přetížení či zablokování krční páteře, bolestem hlavy a dalším potížím. Pokud někoho trápí bolesti kostrče, existují i nafukovací polštářky pro sezení. V případě, že člověk trpí na otékání dolních končetin, měl by před nástupem na palubu zvážit kompresní podkolenky,“ uvedla Iva Bílková. 


Při vzletu a přistávání trápí mnoho lidí vinou vyrovnávání tlaku v kabině nepříjemné, někdy až velmi bolestivé zalehnutí uší. „Tyto stavy zmírní žvýkačka nebo takzvaný potápěč, snadný cvik, kdy si člověk zacpe nos a přes něj se pak snaží vydechnout,“ popsala fyzioterapeutka. 


Pokud je to jen trochu možné, člověk by se měl alespoň jednou za hodinu postavit a projít v uličce. Důležitý je také dostatečný pitný režim. V případě oteklých nohou nebo bolesti krční páteře jsou vhodné následující cviky, které se provádějí vsedě a nevyžadují mnoho prostoru. 


1. Cévní gymnastika na otoky nohou 

Vsedě opřete chodidla o zem a střídavě je stavte na paty a co nejvýše na špičky. Udržujte svižné tempo. Můžete střídat polohy – jedna noha na špičce, druhá na patě a naopak. 


2. Protahování a napřímení krční páteře 

Vsedě napřimte páteř, ramena jsou stažená dolů, bedra mírně dopředu, dlaně položené na stehnech. S dlouhým výdechem pusou rukama zatlačte do stehen a „odtlačte“ se za hlavou vytaženou co nejvýše, napřimte páteř, hlavu vytáhněte co nejvýše a bradu zasuňte mírně zpět k páteři, ramena jsou stále dole. S dalším výdechem hrudník „sjíždí“ dolů k pánvi.


Zdroj: fyzioklinika

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

No, my letos na dovolenou nejspíš pojedeme klasicky autem. Vidíme to asi na Chorvatsko. Tam je hezky a relativně levně. Já bych si tam letos navíc hrozně ráda zkusila potápění. Jen si teda před odjezedem asi budu muset udělat nějaký potapěčský kurz. Koukala jsem, že u nás se dá udělat třeba u https://potapeni.seawolf.cz/

ODPOVĚDĚT

0

Abych pravdu řekla, tak já třeba s létáním až takový problém nemám. Z čeho mám ale trochu obavy je to, jak letos zvládne let náš pes. Máme ho totiž v plánu s sebou vzít na dovolenou. Zatím to vidíme tak, že nejspíš poletí s https://www.roth.cz/ Ti se totiž na leteckou přepravu zvířat přímo specializují.

ODPOVĚDĚT

4

Já si létání vyloženě užívám,( nesmí mít, ale letadlo několikahodinové zpoždění). Rady z článku, jak předejít potížím a cestu si užít by měl znát před letem každý.

ODPOVĚDĚT

4

My nelétáme, k moři jezdíme autem.

ODPOVĚDĚT

3

S létáním mám jediný problém. Ať už je let sebedelší a sedadla i pohodlnější, tak prostě v sedě neusnu a neusnu.

ODPOVĚDĚT

3

Tak to jsem na tom podobně. Už jsem zkoušela i prášek na spaní a nic. Tak aspoň procvičuji chodidla a závistivě sleduji klimbající spolucestující.

ODPOVĚDĚT

1

Párkrát jsem letěla a vše bylo v pořádku. Nyní jezdíme do Itálie autobuse.

ODPOVĚDĚT

3

Letěla jsem jen jednou, abych si to vyzkoušela, moc se mi to líbilo, ale léto raději trávíme doma na zahradě, davy lidí okolo mě nelákají.

ODPOVĚDĚT

4

Také jsem dřív párkrát letěla. Ale nejsem příznivcem hotelových komplexů, maximálně nějaký osamocený bungalov bych ještě snesla. Jezdíme na Šumavu k rybníku do chatičky i s pejskem a užíváme si tam.

ODPOVĚDĚT

4

Preventivně před letem oblékám kompresní podkolenky. Pobolívání zad v kříži při dlouhých letech řeším polovyfouknutým malým gymnastickým míčem. To je můj společník i při delších jízdách autem či autobusem. Pitný režim a občasné projití se uličkou je samozřejmostí.

ODPOVĚDĚT

1

Léto trávíme na zahradě u bazénu.

ODPOVĚDĚT

4

také už nikam nejezdíme

ODPOVĚDĚT

2

Ani já už nikam nelétám ani nejezdím, nechávám to mladým...

ODPOVĚDĚT

6

už to neřešíme trávíme dovolenou na zahradě

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (14 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Léto je období dovolených. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem snadno se smíříme s dlouhými...

5 tipů, jak si cestu letadlem opravdu užít

5 tipů, jak si cestu letadlem opravdu užít

Cestování letadlem už dávno není jen výsadou těch bohatších nebo cestujících služebně. Mnohdy je nyní...

Jak vybavit lékárničku na dovolenou

Jak vybavit lékárničku na dovolenou

Shánění léků v cizině je noční můrou nejednoho cestovatele. Základem každé cesty ať už do...

Cestování jako životní styl

Cestování jako životní styl

Není tajemstvím, že cestování právě zažívá obrovský boom a láká velkou většinu z nás. Není...

Titulka pro: Punčochy proti trombóze

Punčochy proti trombóze

Chystáte se na dovolenou a máte před sebou dlouhou cestu letadlem nebo autobusem? Myslete na...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz