Rodina

Jak zvládnout první lásku vašeho dítěte

Umění naslouchat, pochopení, ale i pravidla od vás bude vyžadovat období, kdy se vaše pubertální dítko poprvé vážně zamiluje.

Puberta je samo o sobě náročné období jak pro jejího nositele, tak pro jeho okolí. Vedle všech vzdorů a radikálních názorů je puberta také časem objevování. Naše ratolesti zjistí, že nejsme tak úžasní rodiče, jak si o nás dosud mysleli. Dostaví se i osten pochybnosti o důležitosti vzdělání a navštěvování školy. Na obzoru jsou ale také první lásky, které už mají mnohem příjemnější nádech příslibů odhalení něčeho nového a dosud nepoznaného, než bylo handrkování se o bábovičku v mateřské škole, či naprosté ignorance opačného pohlaví na prvním stupni základní školy. Tato nová situace si bude žádat i z naší strany značkou dávku pochopení, tolerance a posléze možná i dostatečný nákup kapesníků.

Vítejte ve světě hormonálních výkyvů

Jednou je na pořadu dne láska až za hrob, ale za pár dní se od svého dítěte dozvíte, že z lásky se stal „totální blbec“. Není to jednoduché a možná i těžko pochopitelné. Proto je načase vzdát hold našim rodičům, jak trpěliví a chápaví byli, když jsme tento emocionální kolotoč roztáčeli my sami. Byli jsme naprosto stejně pod vlivem hormonálních výkyvů, a tak rozhodně měnící se city dítěte nijak neshazujte. Zkuste na chvíli zapomenout, že jste moudrý rodič, který přece ví, jak to na světě chodí a vžijte se do kůže své ratolesti. Zkuste jí být dobrým průvodcem.

Zachovejte klid

Klasická modelová situace: váš syn nebo dcera se odebírá kamsi a na otázku s kým tam kamsi míří, vám odpoví, že s XYZ. Na vaši doplňující otázku pátrající po původu onoho neznámého, se vám dostane odpovědi, že to je přece ten nebo ta, se kterou chodí. Hlavně nepanikařte, nepromítejte si v hlavě katastrofické scénáře o blížící se roli mladého prarodiče, kterou vám jistě ti mladí dnes v noci napíšou přímo na tělo. S kamennou tváří hráče pokeru popřejte hezkou zábavu, ale nezapomeňte na určení času, kdy se má vaše dítě vrátit domů.

Vyzvídejte, ale nenápadně!

Jen co se naskytne vhodná příležitost, pokuste se odhalit roušku tajemství, kterou je neznámý zahalen. Jde-li o spolužáka, spolužačku nebo sourozence některého z přátel, jak je starý a tak dále a tak dále. Nesmí to ale v žádném případě vypadat jako výslech! To byste se toho moc nedozvěděli. Prostě si jen tak povídejte. Zavzpomínejte na svojí první lásku. Bez obav se přiznejte k nějaké té pikantnosti. Rozhodně lásku vašeho dítěte neshazujte ani nekomentujte rádoby chytrými ironickými poznámkami o pomíjivosti citů. Příště už vám nic neřekne a zcela logicky začne lhát. Pokud máte v rodině přátelské vztahy, věřte, že se rozpovídá a vy se dozvíte přesně to, co potřebujete vědět.

Není chození jako chození

I když se vše zrychluje, dospívání nevyjímaje, mělo by mít chození určitá pravidla odvíjející se od věku vašeho dítěte. Do čtrnácti, patnácti let by se „schůzky“ měly odehrávat ve větší skupině vrstevníků. Jistě si pamatujete na „kolektivní“ chození párů ze třídy do kina nebo do parku. Trvejte ale na tom, že chcete vědět, s kým a kam vaše ratolest jde. Držte se zavedené hodiny, kterou jste určili pro návraty domů. Ty platí láska neláska. Přijde však okamžik, kdy dojde na randění pouze ve dvou. Jednejte se svým synem nebo dcerou jako se svéprávnými bytostmi. Domluvte si pravidla, která budou pro vás určitou zárukou, že máte dítko pod kontrolou, kdežto u něj budou budit dojem svobody. To s sebou samozřejmě nese jistá rizika, která musíte podstoupit. Pokud jste opravdu rozumný rodič, jistě jste už na ně sebe i svého potomka připravili.

Sex nesmí být tabu

Uvědomte si, že sexualita se u dětí projevuje už od útlého dětství! Kromě prozkoumávání a hraní si se svými genitáliemi cítí děti dokonce erotické vzrušení, ač nechápou, oč jde. Důležité tedy je nebát se odpovídat na otázky, kterými vás dítě bombarduje. Sexuální informovanost u dětí rozvíjí schopnost komunikovat s opačným pohlavím, ale také udržovat přátelské vztahy. Jedním z nejdůležitějších bonusů je, že vám dítě bude důvěřovat. V okamžiku, kdy se zamiluje a bude to láska s velkým „L“, nebude mít problém svěřit se vám nejen se svými pocity, ale i eventuální touhou vyzkoušet sex. Díky tomu můžete společně zařídit antikoncepci či pomoci dobrými radami ohledně bezpečného sexu.

Nechceme sýčkovat

První láska povětšinou brzy, či jednou skončí. Ať už konec přijde za měsíc, půl roku nebo rok, bolí to vždy stejně. Tedy hodně. Teď vás dítě, pokud je v roli odvrženého, bude opravdu potřebovat. Vaši láskyplnou náruč, ve které se bude moct vybrečet, zanadávat si. Objímejte ho, poslouchejte, a i když vám nebude věřit, že to přebolí, neustále mu to říkejte. Je-li však vaše dítko na opačném pólu, tedy v pozici toho, kdo dává kopačky, měli byste také být tak říkajíc po ruce. Říkat pravdu, která toho druhého bude bolet, je těžké v každém věku. Za každé situace buďte tím nejlepším přítelem, jakého si může vaše dítě přát.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: yourteenmag.com/social-life/tips-teen-dating/teenage-relationship-science, kidspot.co.nz/tweens-to-teens/surviving-teens-first-love/, www.news24.com/health24/lifestyle/teen/your-relationships/how-to-deal-with-your-teens-first-love-20140307
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků