Právo

Jaká jsou pravidla pro čerpání dovolené

Sbírání kytiček

Přestože si dny oddechu můžeme vybírat vlastně po celý rok, mnozí z nás přece jen dávají přednost čerpání dovolené v létě. Pokud jste zaměstnanci, myslete na určitá „pravidla hry“.

Jistě, dovolenou si zaslouží každý pracující člověk, o tom není pochyb. A stejně tak nebudeme polemizovat s délkou dovolené. Optimální je vzít si jednou ročně alespoň dva týdny v kuse, abychom si podle odborníků skutečně odpočinuli od práce. Otázka však zní: když si ve firmě řeknete o dovolenou, máte na ni automaticky nárok?

Dodržujte dobré mravy

Plánování dovolené předpokládá nejen zvolit si vhodné místo, kam chcete vyrazit, ale také včas sdělit svému zaměstnavateli, kdy a v jaké délce chcete volno vybrat. Slušnost samozřejmě velí domlouvat se společně s kolegy, abyste si v jeden týden nevzali dovolenou všichni, což by vám také zaměstnavatel patrně nepovolil. V některých společnostech je dobrým zvykem plánovat dovolenou několik měsíců předem. Nutno ale podotknout, že dovolenou budete moci čerpat až po té, co vám ji váš „chlebodárce“ schválí.

Ústně, nebo písemně?

Zásadní je informovat svého zaměstnavatele včas. Nejméně čtrnáct dní předem a nejlépe písemně. Je sice pěkné, když máte se svým nadřízeným korektní, nebo dokonce kamarádský vztah, ale stále platí – co je psáno, to je dáno. Nikdy nevíte, co se přihodí, ať už z pohledu ostatních kolegů či neodkladné práce. Ovšem pokud svého nadřízeného požádáte o dovolenou e-mailem, a on vám ji stejnou formou potvrdí, máte o starost méně.

Co když onemocníte?

Nikdy nevíte, co přinesou dny příští. I na dovolené se vám může přihodit úraz, vyloučená není angína či jiné onemocnění, které „nepřejde“ za pár dnů. Právě tehdy se vyplatí návštěva lékaře. Když vás uzná práce neschopnými, dovolenou raději přerušte. To vám samozřejmě nikdo nebude nařizovat. Pokud jste si spočítali, že dovolená stačí zhruba na dobu léčby a tento způsob trávení volného času vám vyhovuje, jde jen o vaši volbu. V opačném případě ovšem ihned informujte svého zaměstnavatele, že přerušujete dovolenou z důvodu nemoci, a to nejlépe písemnou formou.

Můžou vás odvolat z dovolené?

I to se stává. A přitom vy už můžete být tisíce kilometrů daleko, třeba u moře, nebo i jen pár desítek, například na chalupě. V případě, kdy se musíte neplánovaně vrátit do práce na žádost zaměstnavatele a tak dovolenou předčasně ukončit, či přerušit, máte nárok na uhrazení veškerých nákladů, které vám tímto krokem vznikly. A totéž platí i v případě, pokud vám kvůli změně vynucené zaměstnavatelem propadne zakoupený zájezd.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: AXA Assistance
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků