Bydlení

Jakou vanu do koupelny?

Sbírání kytiček

Není nad to odpočinout si po vysilujícím dni v horké vaně. Jak vybrat tu nejlepší do vaší koupelny, vám poradíme v následujícím článku.

První úvahou bývá velikost vany, tedy kolik prostoru na ni v koupelně budete mít. Zvažte také, jak často a na co vše ji budete používat. Jiné potřeby bude mít početná rodina s velkým zvířecím mazlíčkem a mladý bezdětný člověk.


Podle velikosti koupelny

Malý prostor

Do malého prostoru zvolte co nejúspornější variantu. Řešení nabízí klasické obdélníkové vany. V posledních letech se staly velmi žádanými tzv. excentrické vany. Jsou mírně vysunuté do prostoru a často je doplňuje praktické sedátko.

Máte-li prostor těsný a chcete se nejen koupat, ale také sprchovat, využijte vanu se zástěnou. Děsí vás představa nevzhledného závěsu, který se lepí při sprchování na tělo? Zůstaňte klidní. Moderní koupelny nabízejí řadu lepších řešení: například skleněné zástěny. Nejen, že se žádná voda nedostane ven, ale zajímavě dotvářejí vanovou kompozici.

Větší prostor

V prostorné koupelně nechte vyniknout honosnějšímu vanovému kousku. Jinou dimenzi interiéru získáte zapuštěnou vanou do vyzděného prostoru či přímo do podlahy. Milovníkům netradičního pojetí naopak zalichotí volně stojící luxusní vany. Na trhu je nepřeberné množství designů od moderního až po retro pojetí. Inspiraci načerpáte třeba pohledem na již hotové koupelny Sapho.


Podle nejoblíbenějších materiálů: Akrylátová nebo smaltovaná

Jaký je mezi nimi rozdíl a jaké mají výhody?

Akrylát je dnes nejběžněji používaným materiálem. Jedná se o velmi odolný plast, který lze snadno naformovat do jakéhokoliv tvaru. Odlišnosti jsou dané výrobcem a použitými technologiemi. Akrylát se honosí spoustou skvělých vlastností. Je odolný proti běžnému poškrábání a pocitově teplejší než smalt.

Kvalitní koupelnová studia nabízí výrobky především z litého akrylu. Je lepší než extrudovaná technologie výroby. Lije se přímo do připravených forem a zachovává si vlastnosti ve všech směrech.

Smaltované vany se vyrábí potažením vrstvou smaltu na nerezový vanový základ. Jsou chladnějším materiálem než akrylátové. Zpočátku vás stěny budou spíše chladit, než se ocelové tělo vany ohřeje od teplé vody. Někteří výrobci uvádějí větší odolnost poškrábání a případnou snazší nápravu pouhým lehkým přetřením.

Jak se rychle zorientovat v modelech, provedeních a na co se soustředit na počátku vybírání? Podívejte se na video o rozdělení a výběru van. S ideálním výběrem pro váš prostor vám nejlépe poradí odborníci ve specializovaných prodejnách na koupelny.

 

Připravila: komerční prezentace
Foto: Sapho
29. 4. 2015

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků