Společnost

Jana Bernášková: Letošní dovolená bude už napořád

Sbírání kytiček

Ptát se usměvavé herečky, kam pojede, až bude mít pár týdnů volno, je trošku nerozum. Jana se sice skutečně chystá na dovolenou, avšak poněkud jiného kalibru – v létě se jí narodí druhé dítě.

Do pracovního procesu jste se zapojila už v šestnácti letech. Proč?

A ještě o něco dříve jsem se osamostatnila, protože jsem ve čtrnácti odešla z rodného Krnova do Ostravy na konzervatoř a domů jsem přijížděla už jen na návštěvy. V Ostravě jsem pak dostala nabídku hrát v divadle, od sedmnácti let díky Literárnímu stipendiu už na plný úvazek.

Má to nějaký háček?

Po několika letech jsem zjistila, že se pohybuju jen v divadelním prostředí, chyběl mi větší rozhled. Chtěla jsem zkusit i něco jiného, proto jsem začala studovat psychologii na Pražské psychoterapeutické fakultě.

Co jste se dozvěděla?

Tak třeba nonverbální komunikace – prozradí, co o sobě říkáte svým postojem těla, jak se tváříte a podobně. Například když mi někdo cosi vysvětluje, není to zrovna příjemné a on si přitom zkříží ruce před sebe, tak vím, že je mu úzko. A můžu podle toho jednat. Nebo když dotyčný při rozhovoru kouká ne na mě, ale doprava (což signalizuje, že používá pravou mozkovou hemisféru, pro níž je typická fantazie), je pravděpodobné, že si vymýšlí.

Prý jste kdysi zkoušela liposukci. Bylo to nutné?

Bylo mi kolem dvaceti a pořád jsem se trápila kvůli postavě. Kamarádka mi doporučila lékaře, abych s ním konzultovala, jestli ještě můžu zhubnout přirozenou cestou. Překvapil mě – říkal, že strašně moc cvičím a musím ubrat. A protože mám postavu ve tvaru hrušky, zhubnout v určitých partiích už zkrátka nešlo. Tenkrát jsem nosívala dvě konfekční velikosti – trička 36, kalhoty 40 až 42. Liposukce mi dole ubrala jednu konfekční velikost.

Je to pravda, že byt čistíte solí?

Je a souvisí to s filosofií feng-šuej.

A kdy je tedy dobré „osolit“ svůj příbytek?

Třeba když se stěhujete do nového domova. Do každého rohu v každém pokoji nasypte trochu obyčejné kuchyňské soli, nechte ji tam tři dny, pak ji smeťte a hned vyhoďte. Díky ní si obrazně řečeno vyčistíte prostor po předchozích majitelích. Ale „solit“ můžete i byt, kde žijete už několik let. Pořád je co „čistit“ – od hádek, smutků, problémů, neštěstí …

Co se vám v životě nejvíc nepovedlo?

Že jsme s bývalým partnerem neudrželi rodinu. Beru to jako prohru, ale tak to asi mělo být. Věřím totiž, že vztah ze kterého jsou děti, měl být. Je to osud.

Všechno zlé je k něčemu dobré – kdybyste se nerozešli, nepoznala byste svého manžela.

Přesně tak. Nebyla bych vdaná paní…

… a ani byste třeba nejela na svatební cestu do New Yorku. Proč zrovna tam?

Byl to můj sen. Chtěla jsem zjistit, jestli mě město dokáže „nabít“ stejně skvěle jako písnička New York New York, kterou miluju.

Co jste tam zažila?

Tam zažijete úplně všechno, například my s Rudou byli tenkrát jen kousek od místa, kde se střílelo. Odehrálo se to před Empire State Building a ta zpráva obletěla celý svět.
Nebo jsem viděla, jak taxík srazil paní.

A něco radostnějšího?

Jak jsme u nás zvyklí na tramvaj nebo autobus, tak v New Yorku „jezdíte“ ze čtvrti do čtvrti lodí. První dny se také člověku trochu motá hlava, jak je tam všechno velké a vysoké, ale pak si zvyknete. Byla to krásná cesta.


Zaujalo nás a proto doporučujeme: Janu Bernáškovou můžete aktuálně vídat na televizních obrazovkách v seriálu Vyprávěj a na živo pak v pražském Hudebním divadle Karlín v komedii Včera tě zabiju!

Text: Marcela
Foto: archiv Hudebního divadla Karlín (na fotografii s Miroslavem Vladykou ve hře Včera tě zabiju!)
7. 5. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků