Děti

Jak vybrat dětem letní tábor: trendem jsou tematické tábory

Sbírání kytiček

Letní prázdniny jsou tady za pár týdnů. Děti se nemohou dočkat a my, rodiče, zase řešíme, co budou ve volném čase dělat. Rodinná dovolená celé dva měsíce nepokryje, a tak je třeba poohlédnout se i po nějakých dalších aktivitách. Jaké máme možnosti?

Možná už máte o plánech svých dětí jasno, ale pokud stále ještě nevíte, jak naložit s volným časem svých potomků, je nejvyšší čas se rozhodnout. Ideálním způsobem, jak zajistit, aby děti nestrávily léto u televize či počítače, je tábor. Dopřejte jim bezstarostné chvíle prožité s kamarády, noční bojovky, opékání buřtíků, sportování, nejrůznější soutěže, první lásky, nová přátelství, nezapomenutelné zážitky. Stačí jen správně vybrat a vaše děti budou mít celý život na co vzpomínat.

Proč zrovna tábor

V první řadě je táborový pobyt skvělým místem pro rozvíjení dětské samostatnosti, týmové spolupráce, prosazování vlastních názorů a nápadů v kolektivu a vytváření přátelství. K tomu je třeba přičíst pobyt v přírodě a dostatek pohybu. Navíc pokud zvolíte nějaký tematicky zaměřený tábor, mohou si zde děti zdokonalit svoje dovednosti a záliby. Nabídka je dnes opravdu široká a vybírat můžete nejen podle zaměření, ale i podle délky a místa pobytu.

Prověřujte a vybírejte pečlivě

Prvořadým kritériem pro výběr tábora je kvalita. Zjistěte si co nejvíce informací o pořadateli, případně se přímo seznamte s vedoucími a na místo pobytu se zajeďte i podívat. Chtějte vědět vše ohledně ubytování, stravování, náplni času a zajištění bezpečnosti dětí. Nejlepší je poslat dítě na tábor na základě dobrých referencí.

Jaké jsou možnosti

Trendem současnosti jsou pobyty s určitým zaměřením. Najdeme tak pobyty zaměřené na vzdělávání (jazykové), umělecké (taneční, výtvarné, dramatické) nebo pobyty sportovní (cyklistické, turistické, vodácké aj.). Novinkou posledních let jsou pak tábory inspirované filmy, fantasy literaturou nebo počítačovými hrami. To je mimochodem skvělá příležitost jak motivovat k odjezdu děti, které se jen s těžkým srdcem odloučí od počítače. Pokud se rozhodnete pro specializovaný tábor a dítě nemá ještě zkušenosti, nejprve si danou aktivitu vyzkoušejte o víkendu s celou rodinou a snažte se dítě povzbudit a chválit jej, i když mu daná činnost hned nepůjde. Těžko své dítě pošlete na jezdecký tábor, když zjistíte, že se mu sice koně líbí, ale ve skutečnosti se jich bojí.

Na jak dlouho

Zvolit můžete také délku tábora, většinou se jedná o dva či tři týdny. Velice oblíbené jsou pak takzvané „příměstské tábory“, kam děti docházejí pouze přes den a odpoledne se pak vracejí domů. Tento typ táborů je vhodný i pro menší děti, které by si ještě na delší odloučení netroufly.

Kdy a kam

Tábory se většinou pořádají pro děti školního věku, tedy od šesti či sedmi let. Každé dítě je ale jiné a je jen na rodičích, aby posoudili, zda je jejich potomek schopen tábor absolvovat. Pokud si vaše dítě nikam jet nepřeje, určitě ho nenuťte. Třeba jen potřebuje více času a na tábor pojede příští rok. Více než na věku také záleží na tom, jak je vaše dítě samostatné. Jestliže je zvyklé, že má doma za zády pořád maminku, bude na táboře bezradné a odkázané na pomoc druhých a pobyt si příliš neužije. Vybírejte dostatečně dlouho dopředu a vždy společně se svým dítětem. Berte v potaz, jaké činnosti vaše dítě těší a baví a poslouchejte jeho přání.

Pár dobrých rad závěrem

1. Zjistěte si reference na pořadatele tábora.
2. Vybírejte spíše prověřené tábory s tradicí.
3. Seznamte se s vedoucími osobně.
4. Podrobně se seznamte s programem pro děti.
5. Zeptejte se dítěte, jaký tábor se mu více zamlouvá.
6. Pošlete dítě s kamarádem, nebude se mu ze začátku tolik stýskat.
7. Pravidelně dětem pište, potěší je i krátký dopis nebo pohled s oblíbeným zvířátkem.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.cesketabory.cz, Národní pedagogický institut České republiky, www.kamchodit.cz/
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků