Výživa

Je sůl nad zlato?

Sbírání kytiček

Jak to bylo v pohádce víme, ale prozradíme vám, jak je to se solí v kuchyni v běžném životě a také ve vztahu k našemu zdraví a zdravéu životnímu stylu. 

Držíte své slané chutě na uzdě a po slánce saháte jen výjimečně? To je dobře, protože spousta lidí nevědomky překračuje hranici denní dávky soli 6 g až dvojnásobně. Jak se sůl nenápadně vkrádá do našeho jídelníčku, a jak její spotřebu udržet v rozumných mezích?

Špetka soli

Sůl se stala záludným vetřelcem v mnoha pokrmech. Neuvěřitelných 75 % dnes pochází z průmyslově zpracovaných potravin, jako je například chléb nebo cereálie. Nastolení nového režimu s omezením soli tak může být obtížnější, než se vám původně zdálo. Na sůl, stejně jako na lákavé bílé krystalky cukru, si můžete vypěstovat lehkou závislost. Výzkumy ukázaly, že slaná chuť aktivuje určité receptory v mozku, které mají za úkol vnímat požitek. S tím, že když jíte přesolené pokrmy, potřebujete pak solit čím dál tím více a častěji, abyste své chutě uspokojili. A zde vzniká problém.

Sůl ovlivňuje zdraví

Příliš mnoho soli totiž zvyšuje riziko vzniku osteoporózy, ledvinových kamenů, žaludečních vředů, mozkové mrtvice nebo vysokého krevního tlaku. Jak je to možné? 2,5 g soli obsahuje asi 1 g sodíku a o ten tu jde především. Sodík je mimo jiné nezbytný například pro svalovou činnost a podílí se na udržení rovnováhy tekutin v těle. Když je ale sodíku moc, ledviny svou práci nezvládají. V buňkách se zadržují tekutiny, a to vede nejen k otokům, ale také například ke zvyšování krevního tlaku.

Kde je soli nejvíc?

Abyste zjistili, kde na vás sůl číhá, musíte se spoléhat na své oči stejně tak jako na svůj jazyk – ne každá potravina bude co do obsahu soli tak nesporně zřejmá jako solené brambůrky. Mezi největší skryté nástrahy patří třeba hotové cereálie, polotovary, instantní jídla, pokrmy z fastfoodových restaurací ale také veškeré uzeniny včetně párků a klobásek. Například pokud jste zvyklí nakupovat instantní polévky nebo omáčky, čtěte pozorně etikety. Cokoli, co bude obsahovat více než 1,5 g soli na 100 g, je už příliš a vy se raději nákupu tohoto produktu rovnou vzdejte. Přitom například v taveném sýru je dokonce 2,25 g na 100 g! Za naopak nízkou dávku lze považovat 0,3 g na 100 g. Pokud nakupujete jídla hotová a můžete si zkontrolovat jejich složení, vyberte to, jež obsahuje maximálně 1,25 g soli na porci. Obzvláště obezřetní buďte při nákupu extra nízkokalorických pokrmů, které často obsahují více soli, aby výrobce doladil někdy až příliš mdlou chuť. Doma pak jídlo zbytečně nepřesolujte a přizvěte raději do kuchyně jiné pomocníky na dochucování.

Co použít místo soli? Zde jsou triky šéfkuchařů:

Co budete  vařit:

Zeleninu a zeleninové saláty

Co použít místo soli:

Olivový olej a balzamiko ocet

Proč?

Spálíte více kalorií! Kvalitní balzamikový ocet obsahuje až 17 % manganu, který je důležitý pro správný metabolismus cukrů i tuku.

Co budete vařit:

Kuře nebo libové hovězí maso

Co použít místo soli:

mletou papriku

Proč?

Skrytá vitaminová bomba! Lžička mleté papriky vám dodá 71 % vitaminu A, 8 % vitaminu C a 14 % vitaminu B6.

Co budete vařit:

Brambory nebo těstoviny

Co použít místo soli:

pečený česnek

Proč?

Pro zdravější srdce! Pravidelná konzumace česneku snižuje špatný (LDL) cholesterol.

Co budete vařit:

Rýži nebo kuskus

Co použít místo soli:

Kurkuma

Proč?

Pro lepší zažívání! Kurkuma snižuje nadýmání. Přidejte půl lžičky na 1 hrnek rýže již během vaření.

Připravila: Eva

Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků