Zdraví

Jídlo na míru: Co si dát, když máte splín, stres nebo velký hlad.

Chcete se zbavit bolavých svalů nebo přemíry stresu? Máme pro vás pár tipů na potraviny, které vám pomohou doplnit ty správné živiny!

Když docvičíte –  zázvorový čaj 

Trápí vás po návratu z tělocvičny bolesti ve svalech? Vezměte si na pomoc zázvor, který proslul svými protizánětlivými účinky. Už po jedenácti dnech konzumace dvou gramů zázvoru denně se schopnost regenerace po sportovním výkonu zlepší až o celou čtvrtinu. Zahřejte se šálkem čaje z čerstvého strouhaného zázvoru, nebo vyzkoušejte některý recept z indické nebo čínské kuchyně. 

TIP: Po sportovním výkonu si naordinujte mléčný koktejl. Mléko vám pomůže vystavět svalovou hmotu a odbourat nechtěný tuk ještě efektivněji než sportovní drinky. 

Když máte splín – plátek celozrnného chleba a jablko 

Sacharidy obsažené například v celozrnném pečivu či v ovoci jsou na jedné straně důležitým zdrojem energie, na druhé straně však mají i pozitivní vliv na váš psychický stav. Dokážou totiž přispět ke zvýšení hladiny „hormonu štěstí“ serotoninu. Proto platí, že pokud si zahráváte s nízkosacharidovou dietou, můžete být vystaveni výkyvům nálady. 

TIP: Jestliže si potřebujete vylepšit náladu, mírně zredukujte množství bílkovin, které přijímáte spolu se sacharidy. Podle jedné americké studie totiž bílkoviny konzumované se sacharidy brzdí tvorbu serotoninu. 

Když jste nachlazení –  kuřecí polévka a ústřice 

Ústřice jsou doslova nabité zinkem, který posiluje vaši imunitu, což je ta nejlepší prevence proti virům a bakteriím. Vždyť jedním z příznaků nedostatku tohoto stopového prvku je právě časté nachlazení.

TIP: Pokud už posmrkáváte, naservírujte si talíř kuřecího vývaru se zeleninou. Horký vývar má totiž protizánětlivé účinky. 

Když máte PMS – banánové smoothie 

Dva střední banány obsahují čtvrtinu doporučené denní dávky hořčíku, zatímco mléko je bohatým zdrojem vápníku. A oba tyto minerály potřebujete k tomu, abyste minimalizovala příznaky blížící se menstruace. Vždyť hořčík působí mimo jiné jako výborná prevence proti depresím i proti zadržování tekutin v těle, což jsou dva časté příznaky premenstruačního syndromu. Banány jsou navíc bohaté na vlákninu a rezistentní škrob, který slouží jako potrava pro tělu prospěšné bakterie. Čím jsou zralejší, tím se množství rezistentního škrobu snižuje. 

TIP: Do bílého jogurtu si namísto marmelády přidejte trošku medu. Podle britských vědců totiž právě med dokáže zvýšit vstřebatelnost vápníku z mléka o více než 30 %. 

Když jste ve stresu – vajíčka natvrdo

Vejce obsahují vitamíny skupiny B, které jsou účinnou zbraní v boji proti stresu. Snižují jeho hladinu až o 20 %, protože podporují produkci neurotransmiterů, které jsou důležité pro pocit spokojenosti. Obsahují také tryptofan, ze kterého se syntetizuje serotonin. O něm se říká, že působí jako stabilizátor nálady. Kávu vyměňte za zelený čaj. 

TIP: Pokud chcete pro svou duši udělat skutečně maximum, vybírejte si v obchodě spíše vajíčka od slepic z volného výběhu. 

Když chcete zkrotit apetit – pečený losos 

Pokud chcete utlumit svou chuť k jídlu, zařaďte do svého jídelníčku lososa. Obsahuje totiž omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které mimo jiné dokážou díky svému působení na mozek snížit apetit. 

TIP: Vyhněte se sladkostem! Strava bohatá na cukry blokuje působení hormonu leptinu, který má na starosti mimo jiné regulaci chuti k jídlu. Výsledek? Nepoznáte, že už máte plný žaludek. Na talíř si pak naložíte zbytečně velkou porci.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Healthline.com
Foto: Pian Weijin Pixabay


Diskuze: příspěvků