Rodina

Pátek třináctého: jak jsou Češi pověrčiví

Sbírání kytiček

Klepete na dřevo, když se bavíte o něčem důležitém? Vyhýbáte se černým kočkám? Sháníte se po knoflíku, jakmile spatříte kominíka? Tak pozor, dnes je pátek třináctého.

Do jaké míry patříme mezi pověrčivý národ, to odhalil průzkum, který pro společnost Sazka realizovala firma NMS Market Research. V jeho rámci srovnávala mj. pověrčivost Čechů napříč všemi věkovými kategoriemi. Co z něj vyplývá?

  • 78 procent lidí věří v osud.
  • 74 procent Čechů si oblíbilo horoskopy a více než polovina dotazovaných se pídí i po horoskopech svých blízkých.
  • 62 procent lidí má svá šťastná čísla. Víte, které je podle nás i vás nejšťastnější? Sedmička.
  • Zhruba každý třetí člověk vlastní talisman pro štěstí.

Původ pověry pátek třináctého

Základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním templářů. Další událost se stala 13. listopadu 1002, kdy dal anglický král Ethelred II. popravit všechny Dány žijící v Anglii. Na Velký pátek byl také ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí. Třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. Pátek třináctého mají všechny měsíce, které začínají nedělí.

Další pověry

Z mnoha pověr je nám nejbližší ta, která říká – když se bavíme o něčem zásadním, či má přijít nějaká výjimečná událost, raději ji takzvaně zaťukáme na dřevo. Nebo na zuby. A nejlépe na oboje. Poměrně tradiční je však i úsloví o tom, že když nám přes cestu přeběhne černá kočka, čeká nás smůla. A stejně tak si mnoho z nás myslí, že rozbité zrcadlo opravdu znamená sedm let neštěstí.

Co se stane dnes?

To záleží do velké míry hlavně na vás. Podle zmiňovaného průzkumu totiž jen 6 procent dotazovaných věří tomu, že pátek třináctého bude nešťastný den. Kdežto dalších 39 procent si myslí, že se v tento den může přihodit něco výjimečného. A to často i v pozitivním smyslu.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Výzkum agentury NMS pro společnost Sazka, cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1tek_t%C5%99in%C3%A1ct%C3%A9ho
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků