Rodina

Kalanchoe nepatří jen do interiéru

Sbírání kytiček

Možná znáte kalanchoe pod názvem kolopejka. Chce to jen vhodně si vybrat správný druh.

Venkovní kalanchoe

Nejlépe vyniknou v nádobách a okenních truhlících, ale dají se na zahradě vysázet i na větší plochy. Kompaktní tvar a svěží barva květů je předurčují také do nádob k výzdobě stolů na terasách i závěsných košů. O tyto rostliny se pak budete starat podobně jako o letničky. Ven se stěhují po odeznění jarních mrazíků, v půli května až červnu, v závislosti na místě a aktuálním počasí. Tady pak porostou téměř do nástupu podzimu (snesou teploty do bodu mrazu). Na první mrazy ale nečekejte. Ostatně když kalanchoe přenesete dovnitř, porostou a budete se z nich těšit třeba i v zimě.

Rady pro pěstování kalanchoe

Díky svému původu patří kalanchoe mezi nenáročné rostliny. Do nádob zapusťte venkovní kalanchoe přímo v květináči nebo je přesaďte do lehkého, mírně živného substrátu. Vyhovuje jim například směs pro sukulenty, případně zemina pro kvetoucí pokojovky. Můžete je zapustit také do minerálních substrátů. Velmi dobře snáší přímé slunce, což je ostatně jejich velké plus, a zálivku po 2 až 3 dnech. Optimální teploty pro zdárný vývoj rostlin se pohybují v rozmezí od 12 do 25 °C, ale snesou už zmiňovanou nulu. Anebo opačný extrém v podobě letních třicítek.

Doporučujeme: Jak se spolehnout na záplavu květů a navíc prodloužit dobu kvetení? Zavadlé květy neseřezávejte, mohli byste poškodit nová poupata.

Jaký druh kalanchoe si vybrat?

Patio: Aktuální sortiment hýří barvami, květy jsou jednoduché i plné, některé dokonce připomínají vzhledem miniaturní růžičky. Tradiční sytou červeň doplnila paleta tónů od bílé, přes žlutou, oranžovou, rumělkovou po různé odstíny růžové až purpurové.

Mezi žhavými novinkami září dvě další v módním oranžovém tónu. Přitažlivé odstíny nabízejí tmavě oranžová Calandiva Vega a oranžová Sanga.

Mezi další venkovní krásky patří kalanchoe Gardenlina. Kompaktní rostliny s výrazným listem a spoustou plných květů si díky opakované násadě pupenů užijete celé léto. Vyberte si některou z mnoha barev: červené, růžové, purpurové, oranžové, žluté a bílé. A nepřehledněte informaci, že Gardenlina vydrží kvést až 10 týdnů.

Venku prospívají i zvonečkové Bells kalanchoe. Květy mají zelenkavé, ale také červené, oranžové a růžové.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: KP Holland
Zdroj fotografií: KP Holland
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků