Domácnost

Vánoční rostliny: vánoční hvězda, kaktus i brambořík a orchidej můrovec

Pro blížící se svátky jsou typické mnohé rostliny v kořenáčích. Kromě tradiční poinsettie neboli vánoční hvězdy to je například brambořík, vánoční kaktus, ale váš domov může ozdobit třeba i orchidej můrovec.

Nejvíce zajímavých dekorací dokážete vytvořit právě s pomocí vánoční hvězdy. Lidé si ji oblíbili pro pestře zbarvené listeny (které se mnohdy chybně považují za květy), kromě tradiční červené jsou populární i losové, narůžovělé, světle žluté…

Péče o vánoční hvězdu

Má ráda příjemné teplo, optimálně kolem 20 °C, a pokud lze, pak jí dopřejte vyšší vzdušnou vlhkost (nebo ji častěji roste). Pozor, na hvězdu by neměly dopadat sluneční paprsky přímo, rovněž se vyvarujte jejímu umístění tam, kde je průvan. Na ten je velice citlivá. Pokud kvete (drobné žluté kvítky mezi barevnými listeny), rostlinu přihnojujte, například tekutým přípravkem. Zalévejte ji tak, aby zemina nebyla příliš mokrá, ani suchá.

Vánoční hvězda jako dekorace

Ale vánoční hvězdu můžete využít i jako živou dekoraci. Malé hrnkovky přesazené do skleněné baňky se zeminou poslouží jako originální ozdoby na stromek, z více poinsettií vysazených v textilním kapsáři vytvoříte vertikální zahradu a zasadit je rovněž můžete do oblíbených létajících květináčů – lidově řečeno „hlavou dolů“. A komu to nestačí, ať si z barevných lsitenů vytvoří neradiční vánoční věnec.

Krásná orchidej

Orchideje sice potřebují trochu více péče, ale o druh zvaný můrovec (Phalaenopsis) se zvládne postarat každý, i začátečník. Alena Pobudová z OBI doporučuje, abyste rostlině dopřáli vzdušný, dobře propustný substrát s nižším množstvím živin a umístili ji nejlépe k východně orientovanému oknu. „Květině prospívá každodenní rosení odstátou vodou. Pro vyšší vlhkost vzduchu se nabízí postavit do místnosti nádobu s vodou,“ uvádí. Orchideje se nezalévají, jako jiné hrnkovky, ale asi jednou týdně rostlinu i s květníkem postavte do nádoby s vodou, a za hodinku či dvě ji vyjměte, nechte okapat a vraťte na původní místo.
Doporučujeme: Orchideje vyžadují pravidelné hnojení. Během kvetení je přihnojujte společně se zálivkou, po odkvětu jednou měsíčně.

Orchidej můrovec

 

Kaktus, který nepíchá

Další klasikou je rostlina zvaná vánoční kaktus, která se spolehlivě vejde i do mini domácností. Pokud se o ni budete dobře starat, odmění se vám spoustou drobných barevných kvítků. Vánoční kaktus však pokvete jen při nižších teplotách, proto ho před svátky raději dejte tam, kde je chladněji a teploty nepřesáhnou 15 °C. Nezalévejte ho příliš často, a to ani v době květu – stačí jednou týdně. Aby květy vydržely co nejdéle, je důležité udržovat v místnosti vlhký vzduch nebo rostlinu pravidelně rosit. Ale to ostatně platí pro všechny hrnkovky, o nichž jsme se už zmiňovali.

 

Vínoční kaktus

 

Brambořík je také klasika

Kdo má tuto rostlinu rád, jistě ví, že kvete od pozdního podzimu až do jara. Hodí se především do chladnějších místností, kde také vydrží déle kvést (ideální je pro ni teplota 12 až 15 °C). Co je dobré ještě vědět? Bramboříkům vyhovují těsnější kořenáče, vyžadují pravidelnou zálivku přes misku s vodou a hnojení každé dva týdny.
Náš tip: Když necháte na jaře jejich hlízy vyschnout a odpočívat, na podzim je můžete znovu vysadit a bramboříky vás příští svátky opět potěší dalšími květy.

Brambořík

 

Připravila: Marcela
Foto: Stars for Europe
25. 11. 2014

 

 


Diskuze: příspěvků