Domácnost

Vánoční rostliny: vánoční hvězda, kaktus i brambořík a orchidej můrovec

Sbírání kytiček

Pro blížící se svátky jsou typické mnohé rostliny. Kromě tradiční vánoční hvězdy to je například brambořík, vánoční kaktus, ale váš domov může ozdobit třeba i orchidej můrovec.

Nejvíce zajímavých dekorací dokážete vytvořit právě s pomocí vánoční hvězdy. Lidé si ji oblíbili pro pestře zbarvené listeny (které se mnohdy chybně považují za květy). Kromě tradiční červené jsou populární i narůžovělé, světle žluté apod.

Péče o vánoční hvězdu

Má ráda příjemné teplo, optimálně kolem 20 °C. Pokud lze, pak jí dopřejte vyšší vzdušnou vlhkost (nebo ji častěji roste). Pozor, na hvězdu by neměly dopadat sluneční paprsky přímo, rovněž se vyvarujte jejímu umístění tam, kde je průvan. Na ten je velice citlivá. Pokud kvete (drobné žluté kvítky mezi barevnými listeny), rostlinu přihnojujte. Zalévejte ji tak, aby zemina nebyla příliš mokrá, ani suchá.

Vánoční hvězda jako dekorace

Vánoční hvězdu můžete využít i jako živou dekoraci. Z více poinsettií vysazených v textilním kapsáři vytvoříte vertikální zahradu. Z barevných listenů vytvoříte netradiční vánoční věnec.

Krásná orchidej

Orchideje sice potřebují trochu více péče, ale o druh zvaný můrovec (Phalaenopsis) se zvládne postarat každý. Dopřejte jí vzdušný, dobře propustný substrát s nižším množstvím živin a umístěte ji nejlépe k východně orientovanému oknu. Květině prospívá každodenní rosení odstátou vodou. Pro vyšší vlhkost vzduchu se nabízí postavit do místnosti nádobu s vodou. Orchideje se nezalévají, jako jiné hrnkovky, ale asi jednou týdně rostlinu i s květníkem postavte do nádoby s vodou, a za hodinku či dvě ji vyjměte, nechte okapat a vraťte na původní místo.

Doporučujeme: Orchideje vyžadují pravidelné hnojení. Během kvetení je přihnojujte společně se zálivkou, po odkvětu jednou měsíčně.

Kaktus, který nepíchá

Další klasikou je rostlina zvaná vánoční kaktus, která se spolehlivě vejde i do mini domácností. Pokud se o ni budete dobře starat, odmění se vám spoustou drobných barevných kvítků. Vánoční kaktus však pokvete jen při nižších teplotách, proto ho před svátky raději dejte tam, kde je chladněji a teploty nepřesáhnou 15 °C. Nezalévejte ho příliš často, a to ani v době květu – stačí jednou týdně. Aby květy vydržely co nejdéle, je důležité udržovat v místnosti vlhký vzduch nebo rostlinu pravidelně rosit.

Brambořík

Kdo má tuto rostlinu rád, jistě ví, že kvete od pozdního podzimu až do jara. Hodí se především do chladnějších místností, kde také vydrží déle kvést (ideální je pro ni teplota 12 až 15 °C). Bramboříkům vyhovují těsnější kořenáče, vyžadují pravidelnou zálivku přes misku s vodou a hnojení každé dva týdny.

Náš tip: Když necháte na jaře jejich hlízy vyschnout a odpočívat, na podzim je můžete znovu vysadit a bramboříky vás příští svátky opět potěší dalšími květy.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Stars for Europe, OBI
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků