Zdraví

Kašel: Jaké jsou jeho příčiny a léčba?

Už vás v letošním létě také postihl kašel? Pokud ne, jste šťastná žena. I když šťastná… Jestliže se jí trápí vaše dítě, asi byste raději trpěla vy samotná.

Letošní léto je poněkud specifické, jelikož po vlně delších veder přišlo vystřízlivění v podobě chladnějšího rázu počasí. Střídání teplot nemá na lidský organismus blahodárný vliv, a tak trpíme různými chorobami, jež jsou spojené právě s kašlem. My se v následujících řádcích podíváme na jeho nejčastější příčiny a druhy. Samozřejmě nezapomeneme ani na rady týkající se léčby kašle. 

Co stojí za vznikem kašle? 

Jeho příčiny mohou být dvojího charakteru, infekční a neinfekční. Z prvně jmenovaných je zapotřebí připomenout nejrůznější onemocnění virového charakteru. 

Mezi ta se řadí záněty horních cest dýchacích, zápal plic anebo i obyčejná rýma. Kašel slouží jako obranný reflex našeho těla třeba při čištění dýchacích cest od všudypřítomných hlenů. Jinak se může jednat i o neinfekční záležitosti. Těm vévodí alergické stavy. Na jaře by o kašli mohla hovořit spousta lidí trpících alergiemi na pyl. Léky na kašel musí mnohdy užívat i lidé mající alergii na roztoče. Ty je bohužel provází po celý rok. 

Dva druhy kašle

Kašel se všeobecně rozčleňuje na dvě kategorie podle svého charakteru. Virová onemocnění zpravidla doprovází suchá varianta. Ta je typická sípavými zvuky a tím, že v podstatě nic nevykašláváte. Suchý dávivý kašel se postupně většinou používáním léků nebo sirupu na kašel zmírňuje. Výbornou volbou je například sirup MedDecx Vicks. Postupně se také mění ve vlhký. Ve sliznicích přibývají hleny, jichž je zapotřebí se velmi rychle zbavit. Pomoct vám mohou specifické léky i sirupy na vykašlávání. 

Léčba kašle je individuální

 V každém případě. Léčí se zejména nemoc a kašel se pouze tlumí. Při rýmě nemá fakticky smysl navštěvovat lékaře. Existuje i spousta babských rad, mezi které se řadí kupříkladu nakrájení a smíchání cibule s medem či jiné přírodní záležitosti. U jiných infekcí a závažnějších chorob určitě navštivte specialistu. 

KP

Foto: Freeimages


Diskuze: příspěvků