Tipy

Každá bolest má svou příčinu

Tělesné bolesti a psychická trápení jsou hlavní náplní v terapeutické klinické praxi fyzioterapeuta Tomáše Rychnovského a psychoterapeuta Milana Studničky.

Jejich letité zkušenosti se rozhodli sepsat do knihy Každá bolest má svou příčinu.

Kniha ukazuje souvislost mezi tělesnou bolestí různého typu a tím, co pacienti prožívají ve svém osobním i pracovním životě. Autoři vysvětlují, jak vnitřní prožitky ovlivňují naše tělesné funkce i celý pohybového systém. A také, proč lidská mysl neumí dlouhodobě prožívat radost a jak s tímto fenoménem pracovat. Kniha přináší pochopení a souvislosti propojení našeho těla a mysli, zároveň přináší konkrétní praktické návody, co v praxi dělat, aby byl člověk zdravý, dokázal žít v radosti a pohodě co nejvíce dní z roka. 

Autoři se v knize zabývají mimo jiné i pohybovým a psychickým vývojem dětí, jelikož prožitky z dětství silně ovlivňují náš zdravotní i psychický stav v dospělosti. Kniha ukazuje, jak velký vliv na naše zdraví mělo naše okolí v dětství, jestli jsme vnímali pohodu, laskavost, přijetí, lásku nebo strach, hněv, vztek či nejistotu dospělých kolem nás. V dětství se vytváří buďto stabilita osobnosti anebo naopak její tendence k prožívání různých strachů, smutků a všemožných pocitů, které oslabují fungování těla a kazí náladu i prožívání radosti člověka. 

V knize jsou zároveň popsány příběhy a průběh léčby pacientů, kteří se léčili primárně pro psychická trápení a rovněž pro tělesné bolesti psychosomatického charakteru. Díky tomu si mohou čtenáři řešící své vlastní problémy uvědomit, jak zásadně může jejich vlastní příběh ovlivňovat jejich současný zdravotní stav. 

Bolesti zad jsou totiž výsledkem nesprávné svalové koordinace, sedavého stylu života, nesprávného dýchání i cvičení, ale také jsou často výsledkem psychické tíže či tlaku, který na člověka působí. Mysl tak přispívá ke kumulaci napětí v různých místech lidského těla. Z toho se pak může objevit bolest krční páteře, bederní páteře, vznikat migrény, poruchy schopnosti povolení těla apod. 

Kniha je inspirací pro každého, kdo chce žít zdravě a prožívat dny v radosti. Přináší souvislosti psychosomatické léčby, uvědomění propojení životních témat a bolesti v těle a zároveň umožňuje pochopit, že se svým stavem je ve většině případů možné něco aktivně udělat. 

Vydal v Albatros Media 

Počet stran: 216 

Více informací na www.dovychovat.cz.

Foto: Albatros


Diskuze: příspěvků