Společnost

Kdo se prošel po červeném koberci?

Sbírání kytiček

Vojta Kotek hýřil vtipem, Táňa Vilhelmová zase elegancí, byť je sotva pár týdnů po porodu, Tereza Kostková neskrývala nadšení… O čem je řeč? Divadlo Palace hostilo 7. ročník Mental Power Prague Film Festival – festival neherců s mentálním a kombinovaným postižením.

Zmiňované herečky společně s Igorem Barešem, Michalem Horáčkem a dalšími osobnostmi totiž usedli v porotě tohoto netradičního festivalu. Rozhodovat o snímcích z dílen lidí s mentálním a kombinovaným postižením ovšem nebylo nijak jednoduché!

(Ne)výřečný moderátor?

Během pátku a soboty se promítalo dvaadvacet soutěžních filmů a na projekcích se představili i jejich tvůrci. Tento mini maratón zakončil slavnostní nedělní galavečer, kde mnohé přítomné překvapil herec a moderátor Vojta Kotek, který sršel humorem. Několikrát se mu ovšem stalo, že když předal mikrofon oceněným, aby řekli, co mají na srdci, poměrně pracně ho pak zase získával zpět.

Co si myslí Tereza a Petra?

Sympatická herečka Tereza Kostková byla na festivalu MPPFF poprvé. Co ji překvapilo? Prý profesionalita filmů, tedy i jejich tvůrců. „ Já jsem stejně spontánní jako oni, proto jsem se tu cítila jako doma. Ve chvíli, kdy spolu lidi začnou mluvit srdcem a začnou se potkávat lidské duše, a to nemyslím nijak nadneseně, přestanete vnímat, jak kdo vypadá, jak mluví nebo jestli má nějaký handicap,“ svěřila se. Mezi herci-neherci se dobře cítila také herečka Petra Horváthová, která se navíc proměnila v PR manažerku tohoto festivalu. Což jí ovšem nebránilo v tom, aby se také satčila pěkně nasmát. A navíc si domů ještě „odnesla“ spoustu pozitivní energii, kterou ji „předali“ autoři filmů.

Smích místo slz

„Oproti loňskému galavečeru, který jsem téměř celý proplakal, ten letošní jsem prosmál. Tato akce má obrovský terapeutický význam nejen pro klienty, kteří ve filmech hrají, ale pro všechny, kteří se na přípravě filmů a celého festivalu podílejí. Člověk si v tu chvíli uvědomí, co je v životě důležité. Bohužel toto uvědomění, jak říkal Michal Suchánek, v nás vydrží tak čtyři dny, pak se zase začneme zabývat těmi malichernými pitomostmi, kterými utrácíme čas a ničíme si život. Problémům se člověk musí postavit. A s humorem to jde vždycky líp,“ tvrdí Igor Bareš, kterého stejně jako Terezu a Petru můžete aktuálně vídat v seriálu Cesty domů.

Za rok na shledanou!

Kdo za tohle všechno může? Pánové David Sychra a Patrik Henel, kteří festival založili. Údajně proto, aby nabídli handicapovaným lidem možnost soutěžit se svými filmy, a to v podmínkách typických pro velké filmové festivaly profesionálních herců. Letos se jim to opět povedlo a tak nezbývá než si společně s nimi říci – za rok na viděnou!

Kde budou filmy ještě k vidění?

Možná by vás zajímalo, který film vyhrál, který byl nejvtipnější, nejzajímavější, nejdojemnější… Posuďte to sami. Pokud jste propásli letošní ročník MPPFF, nevadí – všechny soutěžní snímky budou přibližně od konce června postupně nasazované na webu www.mentalpower.cz. Tak pokud chcete, podívejte se!

Připravila: redakce
Foto: archiv FTV Prima
11. 6. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků