Děti

Kdy svěřit dětem klíče

Přemýšlíte, kdy svěřit svému dítěti klíče? Jediné a správné doporučení, kdy je vhodné dát dítěti klíče od bytu či domu, neexistuje. Vždy závisí na míře samostatnosti a zodpovědnosti konkrétního potomka; věk v tomto směru hraje méně podstatnou roli.

Co říká průzkum

Zajímavé výsledky průzkumu zveřejnila společnost ASSA ABLOY. Dotazovala se necelé tisícovky dětí a z jejich odpovědí vyplynul jak věk, kdy byly dítěti svěřené klíče, tak i místo, kde je nosí.

Z pohledu věku se potvrdilo, že většina dětí dostane klíč mezi 1. až 4. třídou, nejčastěji pak ve 2. třídě. Ovšem některé ratolesti zvládnou odemykání a zamykání vchodových dveří dokonce už ve školce, a nutno podotknout, že v této skupině převažují děvčata. Pokud se podíváme na poměr pohlaví na druhé straně – kdy nejpozději dítě začalo používat klíče (jde o 2. stupeň základní školy) – pak zde převažují chlapci.

Kam je (ne)dávat

Zhruba 26 procent dětí nosí klíče v batohu či tašce. Jen o trochu méně, 23 procent potomků, je strká do kapsy. Zvyk známý i nám, rodičům – nosit klíče pověšené na krku – přetrvává, aktuálně se týká asi 16 procent dětí. Stejné číslo platí i pro zavěšení klíče na karabinu.

Ideální je ukládat si klíč do speciální kapsy v batohu nebo tašce. Naopak zvyk nosit klíče na krku se vnímá jako nejhorší řešení. Při mnoha činnostech je třeba klíče odložit, a to zase láká zloděje. Anebo dítko zkrátka zapomene, kde je nechalo.

Když se klíč ztratí

Prohledali jste celý byt i místa ve škole, prošli známé trasy a pořád nic? Pak už není důvod otálet a je třeba vyměnit vložku. Samozřejmě, nikdo vám to nenařizuje, riskujete však potenciální vykradení. Jedině snad v případě, kdy dítěti spadnou klíče tam, odkud se jen těžko vyloví (kanály by mohly „vyprávět“), takové riziko nehrozí.

Jde to i bez klíče

Nejen kvůli dětem si lze pořídit vchodové dveře, které se odemykají/zamykají jinak než klíčem. Dobře známá je klávesnice, ale praktičtější se jeví čtečka otisku prstů. Ovšem doba pokročila, a tak si dnes lze otevřít vchodové dveře třeba i dotykovým mobilem. Zámek se dokáže i sám zamknout, což ocení ti, kteří na to často zapomínají.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: tiskové materiály ASSA ABLOY
Zdroj fotografií: ASSA ABLOY

Diskuze: příspěvků