Zdraví

Kegelovy cviky: Posilte svaly pánevního dna a zpestřete si sexuální život

Sbírání kytiček

Zdraví pánevního dna je velmi důležité, protože pomáhá zajistit pohodlný pohyb, zdravá záda a prevenci proti inkontinenci. Ideálním způsobem, jak tyto svaly posílit a udržet v kondici, mohou být Kegelovy cviky.

Ty představují jednoduchou a účinnou metodu posilování této oblasti, řadu pozitivních dopadů na naše zdraví a pohodu. Jejich zařazením do každodenního života můžeme předcházet nežádoucím obtížím spojeným s oslabením pánevního dna. Zároveň si můžeme vylepšit své sexuální prožitky.

Svaly pánevního dna

Svaly pánevního dna se podílí na správném fungování našeho opěrného systému, využíváme je při chůzi a pomáhají nám udržet správnou činnost pánevních orgánů. Kromě toho také významně ovlivňují naši sexualitu. Jejich funkce však často bývají vlivem různých vnějších i vnitřních vlivů oslabeny. Pánevní dno potom může být buď trvale stažené nebo ochablé. Povolené svaly pociťují ženy především po porodu. Bez ohledu na pohlaví se ovšem tento problém týká později i ostatních, vlivem přibývajícího věku v kombinaci se sedavým způsobem života. Jako důsledek můžeme pociťovat bolesti zad ve spodní části pasu nebo problémy s inkontinencí, hlavně tou stresovou.

Inkontinence

Inkontinence, tedy samovolný únik moči, je intimní problém, o kterém se lidem moc dobře nemluví. Během života se s ní setká až 50 % žen, ale nevyhýbá se ani mužům. Nejčastější příčinou u žen je právě povolení svalstva pánevního dna, ale i období menopauzy a pokles estrogenu, což může výrazně omezit kvalitu a pohodu života. Typů inkontinence je hned několik, nejznámější je ta stresová. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jde o problém způsobený stresem, opak je pravdou. K úniku moče dochází, když je zvýšený břišní tlak a sval močového měchýře není schopný moč udržet. Typicky je to při kašlání, kýchání, smíchu nebo při sportu.

Důstojné a komfortní řešení těchto problémů mohou poskytnout inkontinenční pomůcky. Na trhu existují například různé podložky, vložky nebo prádlo, jež nabízí ochranu před náhodným únikem moči. Kompletní pokrytí a absorpci poskytují plenky pro dospělé. Ačkoliv tyto specializované pomůcky umožňují vést aktivní a plnohodnotný život bez zbytečných obav, můžeme jim předejít vhodnou prevencí. Tou mohou být právě Kegelovy cviky.

Kegelovy cviky

Tyto cviky vymyslel roku 1948 americký gynekolog Arnold Kegel, podle kterého je dnes tato technika také pojmenovaná. Cílem těchto cviků je posílení svalstva pánevního dna, kdy se zaměřují především na rytmické stahování svalů v oblasti močové trubice, konečníku, pochvy a prostaty.

Před porodem může pravidelné a správné cvičení zabránit nechtěným komplikacím. Cviky snižují pravděpodobnost problematického průchodu dítěte pánevním dnem, brání natržení hráze a částečně i eliminaci bolesti, kterou žena pociťuje. Kromě toho také podporují snazší a rychlejší průběh porodu. Cviky prováděné po těhotenství stimulují krevní oběh, podporují hojení a zlepšují svalový tonus. Díky tomu se žena může rychleji vrátit k intimním prožitkům. Kromě toho Kegelovy cviky pozitivně ovlivňují sexuální prožitek. U žen dochází vlivem procvičování ke zvýšení vzrušivosti a vaginální lubrikace, což následně vede ke snazšímu dosažení orgasmu. Navíc lze tímto způsobem pochvu zúžit, takže pohlavní styk bývá intenzivnější.

Ačkoliv si většina lidí myslí, že jsou tyto cviky pouze pro ženy, doporučují se i mužům. Pokud jsou svaly pánevního dna u muže povolené a nezpevněné, není schopný tuto oblast dostatečně kontrolovat. Příčinou může být třeba operace prostaty či přibírání na váze. Stejně jako u žen, i u mužů může docházet k inkontinenci, ale také k předčasné ejakulaci či ne příliš tvrdé erekci. Díky cvikům si mohou zajistit lepší kontrolu nad svým močovým měchýřem a správné cvičení by mělo vést i ke zlepšení sexuálního výkonu.

Kompletní cvičební sestava zahrnuje 12 jednoduchých cviků, které by se měly opakovat 3x denně, a to klidně v pohodlí domova. Pro ukázku představujeme 6 z nich:

1.    Přitahování nohou

Postavte se na nohy na šířku pánve, uchopte jednu nohu pod kolenem a přitáhněte stehno k hrudníku. Vydržte pár vteřin a přejděte do základního postoje, opakujte i s druhou nohou.

2.    Překřížení nohou ve stoje

Postavte se na obě nohy, překřižte je a pokuste se při předklonu dlaněmi dotknout země. Důležité je se předklánět pozvolna obratel po obratli s výdechem. S nádechem se opět pozvolna narovnejte do vzpřímené polohy.

3.    Cvik v kleče

Klekněte si na obě kolena a ze sedu na patách se mírně zvedněte. Cvičení několikrát denně opakujte.

4.    Cvik v kleku

Cvik začněte ve sporu na dámský klik, kdy ramena a nohy tvoří s tělem pravý úhel. Hlava je v prodloužení těla. Jednu nohu natáhněte a mírně s ní kmitejte několik vteřin. Poté nohu opět pokrčte a cvik opakujte i s druhou nohou.

 5.    Cvik v sed-lehu

Opřete se rukama o lokty a nohy pokrčte v kolenou. Střídavě se dotýkejte špičkami a patami podložky.

6.    Jízda na kole

Opět začněte v pozici sed-lehu. Opřete se o ruce, které jsou pokrčené v loktech a pokuste se napodobit jízdu na kole.

V současnosti, kdy je otevřenost v otázkách sexuálního zdraví stále větší, je důležité se neostýchat hledat řešení a preventivní opatření pro potíže, které mohou významně ovlivnit naši osobní pohodu. Čím dříve s Kegelovy cviky začneme a čím častěji budeme tuto techniku praktikovat, tím větší přínos může cvičení mít.

Pro posilování se ženám doporučují využít různé sexuální pomůcky, jako jsou Venušiny kuličky nebo vibrační vajíčka. Venušiny kuličky, známé také jako Kegelovy kuličky, jsou často spojené kuličky několika velikostí a hmotnosti. Po vložení do pochvy pomáhají svým neustálým pohybem a svalovou aktivitou posilovat svaly pánevního dna. Vedle Venušiných kuliček můžeme použít i vibrační vajíčka, které se jim v mnohém podobají. Doporučují se pro začátečníky díky snadnému použití a nenáročné údržbě. Vhodná jsou jak pro individuální, tak párové použití. Obsahují malý motor, který zajišťuje různé režimy vibrací, což umožňuje přizpůsobit zážitek svým preferencím.

Velkou výhodou těchto sexuálních pomůcek je malá velikost a tichý provoz. Jejich používání je tedy naprosto diskrétní, což umožňuje jejich využití během běžných denních aktivit. Některá jsou i voděodolná, kdy je možné jejich využití například ve vaně pro chvilky pohody a relaxace. Venušiny kuličky, vibrační vajíčka, ale i další produkty najdeme v e-shopu BENU lékárny. Vyberte si z pestrého sortimentu a dopřávejte si to nejlepší z oblasti erotiky.

Komerční prezentace

Zdroj informací: Benu.cz
Zdroj fotografií: ATRPhoto / stock.adobe.com
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků