Zima je období, které pohybu u většiny z nás zrovna nepřeje, navíc za sebou máme sváteční dny, během kterých jsme si zrovna nehlídali, co jíme a kolik toho bylo. Není tak žádným překvapením, že najednou nezapneme ty oblíbené kalhoty, pod tričkem nám vykukuje bříško a košile je tak napnutá, že skoro uletí knoflíčky. V tu chvíli často padne rozhodnutí, že konečně musíme zhubnout. Jak ale na to, aby to bylo zdravé hubnutí?
Když se řekne hubnutí
Pár kilogramů navíc trápí mnohé z nás, najít člověka, který je se svojí postavou naprosto spokojený, je skoro nemožné. Je ale rozdíl, zda jde o jedno, dvě, tři kila, nebo o deset či dvacet kilo. Zatímco v prvním případě stačí lehce upravit jídelníček a trochu se hýbat, v tom druhém případě je třeba začít hubnout se vším všudy. To znamená začít držet dietu, podpořit ji pohybem a kvalitním spánkem. Jenže diet existuje nespočet, jak vybrat tu pravou?
Kolik zhubnutých kilo za měsíc je ještě OK?
Některé diety slibují, že za pár týdnů shodíte i dvacet kilo. Zní to sice moc pěkně, obzvlášť těm, kteří trpí obezitou, jenže je to vůbec zdravé? Odpověď je jednoduchá, není. Hubnout je třeba pomalu, za týden stačí, když zhubnete 0,5 až 2 kilogramy, za měsíc 4 až 5 kilo.
Jak hubnout zdravěji?
Kdo chce zhubnout, ten se musí dostat do kalorického deficitu, tedy stavu, kdy příjem energie je nižší než její výdej. Toho ale nelze dosáhnout jen tím, že vynecháte co nejvíc kalorií, to pak tělo začne strádat a ukládat si živiny do zásoby. Úpravu jídelníčku je třeba provést pěkně od podlahy.
- Z jídelníčku vyřaďte potraviny bohaté na jednoduché cukry, tedy čokoládové tyčinky, zákusky, sladké pečivo, slazené limonády apod.
- Zapomeňte i na pečivo, těstoviny, brambory, rýži a další přílohy.
- Naopak začněte jíst dostatek ovoce a zeleniny, ta může nahradit i přílohu u hlavního jídla.
- Ke svačině si dejte proteinovou tyčinku, ořechy nebo semínka.
- Konzumujte nízkosacharidové potraviny.
- Jezte pravidelně, ale menší porce. Žádné jídlo nevynechávejte.
- Rozlučte se s polotovary.
- Neodbývejte se ani večer, poslední jídlo si dejte zhruba 2 hodiny před tím, než ulehnete do postele.
- Pijte průběžně po celý den, dodržujte pitný režim, přednost dejte neslazeným čajům nebo čisté vodě.
Svoji snahu podpořte i pohybem
Hubnutí jde ruku v ruce nejen s úpravou jídelníčku, ale i s pohybem. Kdo chce zhubnout, ten musí nejen zdravě jíst a hlídat si příjem, ale také se hýbat. Tím dojde ke zvýšení energetického výdeje a tím i snáz dosáhnete požadovaného kalorického deficitu. Že na pohyb moc nejste? Procházku přírodou jistě zvládnete, protáhnout si doma tělo také. Nebo si radši půjdete zaplavat či zajezdit na kole?
Pořádně se vyspěte
Velkým nepřítelem hubnutí je i nedostatek spánku. Ruku na srdce, co vás trápí, když se nevyspíte, kromě únavy? Že je to hlad a hodí vás mlsná? Spánek navíc tělu umožní regenerovat, pomůže i správnému fungování metabolismu.
Náš tip na závěr: Nebaví vás počítat kalorie? Zkuste keto dietu a předem připravená jídla, která pokryjí denní potřebu živin.
Komerční prezentace
Zdroj Foto: besttestosteronebooster.com