Kosmetika

Kosmetika z lékárny

Kde si vybíráte pečující přípravky? Některé z nás v supermarketech, některé v drogeriích a parfumeriích nebo také v lékárnách. A právě tam je v nabídce kosmetika trochu jiná než v běžných obchodech…

Většinou tuto kosmetiku používají ženy s různými kožními problémy, ekzémy a alergiemi, ale přibývájí i ty, jejichž pleť je zcela zdravá. Ptáte se proč? Výhodou nákupu kosmetiky v lékárnách je nejen kvalita a typ přípravků, ale také odborná pomoc a doporučení s ohledem na váš typ pleti.
 

Ve vybraných lékárnách bývají i tzv. dermocentra, kde můžete podstoupit diagnostiku pleti pomocí speciálních dermatologických přístrojů a dle výsledků získáte doporučení přípravků, které jsou vhodné přímo pro vaši pleť. Často získáte k vyzkoušení testovací vzorečky, a tak si můžete ještě před zakoupením ověřit, zda vám výrobek vyhovuje. Obecně je rozšířen názor, že kosmetika z lékárny je velmi drahá. Zajděte ale do lékárny a přesvěčte se, že to není úplně pravda. Výrobky v parfumeriích jsou často mnohem dražší a ne vždy máte jistotu – zejména u citlivější pleti, zda vám výrobek bude vyhovovat.

 

Tzv. dermokosmetika je hypoalergenní, používá různé aktivní látky a účinné komplexy, které bývají patentovány, často prošly různými studiemi a testováním. Přípravky jsou většinou také testovány pod lékařskou kontrolou a hodnoceny dermatology a dalšími odborníky, a tak plně odpovídají potřebám pleti a pokožky těla.

Nezbytná diagnostika pleti

 
Ač se to nezdá, více než třetina žen nezná typ své pleti a často používá nesprávný typ kosmetických přípravků. Takže není výjimkou, že dochází ke zhoršení stavu pleti , k alergickým projevům a podráždění a co víc, pleti neposkytnete ani při sebelepším ošetřování péči, kterou potřebuje.
 
Základní diagnózu pleti si můžete udělat doma pomocí známé metody – ubrousek nebo cigaretový papírek ráno přitiskněte na neomytou, ale večer odlíčenou pleť obličeje a jemně přitlačte. Po sejmutí zkontrolujte jeho promaštění – pokud je ubrousek čistý a nemastný, pak je pleť suchá. Při promaštění v oblasti čela, nosu a brady je kůže smíšená, pokud je ubrousek mastný po celé ploše, pak se jedná o pleť mastného typu. Ale přístrojová diagnostika je mnohem přesnější, zjišťuje obsah lipidů v jednotlivých částech kůže, obsah vody v pokožce, množství kožního mazu, elasticitu pleti atp.
 

Až si koupíte novou kosmetiku

 
Při nákupu nové kosmetiky je ideální ověřit reakci pleti. Praktické jsou proto různé vzorečky, které vám umožní kosmetiku vyzkoušet ještě před zakoupením přípravku. Pokud jste přípravek dostali nebo zakoupili bez možnosti jej otestovat, vyzkoušejte jej raději před prvním použitím. Naneste docela malé množství přípravku na jemnou kůži – nejlépe pod ucho, na rozhraní tváře a krku. Dojde-li k podráždění, zčervenání, pálení, pak pro váš typ pleti není přípravek vhodný.
 
 
 
Připravila: Šárka
Foto:iStock
10. 7. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků