Kosmetika

Krásná podle tradiční čínské medicíny

Číňané vnímají lidskou tvář jako výkladní skříň, v níž je možné spatřit úplně vše, co se v organizmu daného člověka děje. Krásná pleť odráží harmonický stav. Šedivé vlasy před šedesátkou neznamenají přirozené stárnutí.

Právě proto tradiční čínská medicína rozvinula řadu metod, které prodlužují mládí. Chcete se zbavit vrásek přirozenou cestou? Speciální akupunktura může být ideálním řešením.

Jak si co nejdéle zachovat krásu, řešily už nádherné konkubíny na dvorech čínských císařů. Aby si mohly žít luxusním životem, musela být jejich těla stále svěží a dokonalá. V této době se začal využívat například v současné kosmetice velmi oblíbený perlový prášek. „Konkubíny předpokládaly, že když budou tento prášek jíst a potírat se jím, budou se třpytit jako perly. My už dnes pochopitelně víme, že jeho blahodárné účinky spočívají ve vysokém obsahu minerálních látek,“ říká MUDr. Jozef Lucký z pražské kliniky tradiční čínské medicíny TCM Clinic.

Celostní přístup

Pokud očekáváte, že čínská medicína se v rámci odstraňování stop stáří věnuje pouze vaší tváři a vy se pod rukami terapeuta budete cítit jako na návštěvě kosmetičky, jste na omylu. Číňané vnímají vše celostně. Ne jinak je tomu i v případě oblasti „beauty“. Léčba zevnitř je tedy i zde nezbytná. Je dokonce vypozorováno, že každý defekt na obličeji souvisí se stavem určitého orgánu. „Nesprávná funkce jater způsobuje asymetrické vrásky v obličeji, ledviny často mohou za váčky pod očima, díky slabým plicím máme po ránu oteklý obličej, ze špatné sleziny se povoluje kůže na bradě a pokud někomu chybí jiskra v očích, měl by věnovat pozornost srdci,“ vysvětluje doktor Lucký.

Přesná diagnostika je však pochopitelně složitější. Léčbu zahajuje podrobný pohovor o zdravotním stavu, životním stylu, jídelníčku a podobně. Po té se terapeut s pacientkou postaví před zrcadlo, rozfázuje léčbu jednotlivých příznaků a určí konkrétní metody, kterými se dosáhne vytouženého výsledku.

Akupunktura

Základem léčby každopádně zůstává akupunktura, na kterou je třeba docházet jednou až dvakrát týdně. „Napichujeme jak celotělové body, které podporují výživu a její distribuci, tak jednotlivé body v obličeji, kde se vyskytuje konkrétní problém. Taková vráska se „vyšívá“ desítkami miniaturních jehliček. Do vrásky se takto navede vyrobená energie, zvýší se metabolismus, obnoví fibroblasty, které produkují síťovinu, a ty na vrásku zespodu začnou tlačit,“ popisuje doktor Lucký.

Jedno takové ošetření trvá nejméně jednu a nejdéle dvě hodiny, během kterých do vás terapeut napíchá třeba až dvě stě jehliček. Pokud zrovna nemáte svůj den a akupunktura by pro vás znamenala velkou zátěž, můžete zvolit ošetření speciální masáží pomocí kuličky z buvolího rohu. Terapeut jemně potírá obličej až do výrazného prokrvení, kombinuje tlak a pohyb a takto opět způsobí produkci fibrinu, který je klíčový pro zahlazení vrásek.

I mezi docházením na ošetření na sobě ovšem musí klientka toužící po omlazení pracovat. Podle doporučení zařazuje do svého jídelníčku pestrou, šťavnatou a výživnou stravu. Skvělé, obzvlášť teď v zimě, jsou masové vývary. Pravděpodobně se také neobejde bez fytoterapie, tedy pití vývarů z čínských léčivých bylin namíchaných v souladu s konkrétním zdravotním stavem.

První dlouhodobé výsledky se objeví po šesti procedurách. Tedy jestli docházíte na kliniku dvakrát týdně, tak už po třech týdnech. I zde ovšem platí, že čím dříve se problém zachytí, tím větší je šance na jeho odstranění. Stoprocentních výsledků dosáhnou ženy, které bojují s prvními vráskami. I ty vyzrálejší však mohou snížit svůj věk o několik krásných let a navíc se dostat do skvělé kondice.

Autor: MUDr. Lucký, TCM Clinic

Zdroj informací: www.tcmclinic.cz/cinska-medicina/co-lecime/omlazovaci-techniky, www.acupuncturetoday.com/mpacms/at/article.php?id=31592, https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/facial-acupuncture
Zdroj fotografií: Antoni Pexels

Diskuze: příspěvků