Zdraví

Které domácí rostliny se hodí do ložnice: zvyšují kvalitu spánku a filtrují vzduch

Všichni víme, že rostliny a květiny mají výjimečnou schopnost dělat lidi šťastnějšími. Potěší při speciální příležitosti, ve špatný den zlepší náladu, rozjasní jakoukoliv místnost.

Podívejme se na rostliny, které se výborně hodí do ložnice. Zvyšují kvalitu spánku, a kromě toho filtrují vzduch. Odbourávají toxiny a zlepšují kvalitu vzduchu až o 60 % a zvyšují jeho vlhkost až o 5 %. Zvýšení vlhkosti vzduchu pomáhá uvolnit příznaky alergií, rýmy nebo problémů s dutinami. 

Levandule 

Už v antickém Římě byly levandulové květy přidávány do horkých koupelí pro uklidnění rozbouřených smyslů. Levandulové květy byly přidávány i do šatníků, aby provoněly čerstvě vyprané prádlo a ochránily jej před šatními moly, které nemají levandulové aroma příliš rádi. Levandule Vám může pomoci snížit srdeční tep, tlak i stres. Levandule přispívá k tlumení bolestí hlavy z psychických příčin, protože uklidňuje, což můžete využít i při nespavosti, pokud je zapříčiněná myšlenkovým neklidem ve vaší hlavě. 

Rozmarýn 

Rozmarýn uklidňuje, působí antidepresivně a uvolňuje napětí. Může pomoci při migrénách nervového původu. Je vhodný na posílení nervů a při nespavosti a pomůže vám zlepšit náladu. Oceníte i jeho schopnost odpuzovat hmyz. 

Jasmín 

Vůně jasmínu nám pomáhá navodit pocity pohody a romantiky. Jasmín pomáhá zlepšit koncentraci a produktivitu a potlačit pocity úzkosti. 

Valerián

Další rostlinou, která vám pomůže relaxovat a usnout je valerián. Někteří z vás ho znají jako kozlík lékařský. Kořen této rostliny ve formě čaje nebo tinktury používal k léčení nespavosti již ve starověkém Římě lékař a filozof Galén. Eliminuje pocity úzkosti a strachu, celkově zklidňuje mnohdy pocuchané nervy. Novější studie dokazují, že už jen inhalování jeho vůně má pozitivní účinek na kvalitu spánku. 

Lopatkovec 

Eliminuje toxiny jako formaldehyd, benzen i amoniak. Pomáhá potlačovat mikrobi přenosné vzduchem přispívající k alergiím. 

Aloe Vera

Patří k nejlepším filtrům vzduchu. Gel z jejích listů má hojivý účinek a můžete ho použít na štípance a suchou pokožku.

Zelenec 

Zelenec umí ze vzduchu odstranit až 90 % toxinů jako je benzen a formaldehyd, které se mohou vykytovat v lepidlech. 

Palma Areca 

Palmu Arecu ocení lidé se sklonem k rýmám a zánětu dutin. Uvolňuje do vzduchu vlhkost a zlepšuje tak dýchání.

Připravila: Katka Soušková
Zdroje: shopalike.cz, healthline.com, webozdravi.cz
Foto: Dominika Roseclay Pexels


Diskuze: příspěvků