Bydlení

Kvalitní matrace: základ pro zdravé spaní

Sbírání kytiček

V posteli trávíme nejvíce času a tomu by měl odpovídat nejen její design, ale v první řadě kvalitní matrace. Jen díky ní se totiž opravdu dobře vyspíte a načerpáte potřebné síly. Jaká by tedy měla být?

Na složitou otázku existuje jednoduchá odpověď – kvalitní matrace má být vzdušná, správně kopírovat tělo spícího člověka a poskytnou mu optimální oporu, tedy ve všech polohách podpírat přirozené zakřivení páteře. Například mnoho z nás spí na boku a tehdy by se matrace měla přizpůsobit hlavně v oblasti boků a ramen tak, aby páteř vytvářela přímku. Pak budou zádové svaly uvolněné a správně prokrvené, navíc svůj prostor pro odpočinek získají i ploténky.

 

Jak dlouho vám vydrží?

Matraci si pořizujete jednou za čas, její životnost ovlivňují vaše hmotnost, zvolený podklad nebo rošt, ale třeba i klima v ložnici a jiné faktory. Obecně však platí, že i při dobré péči je hygiena matrace nevyhovující po sedmi až osmi letech.
Co je rovněž důležité? Antialergenní vlastnosti. Proto je třeba udržet v matraci v suchu, abyste zbytečně nevytvářeli vlhké prostředí bakteriím a nepodporovali jejich rozmnožování. Správná matrace musí mít prodyšné jádro i potahovou látku.

 

Co doporučuje specialista?

V současné době je na trhu nepřeberné množství typů matrací různého materiálového složení. Pro lepší orientaci doporučuji poradit se s odborníkem. Velkou výhodou rozsáhlého matracového studia v prodejnách Kika je fakt, že si každý zákazník může prakticky vyzkoušet, která matrace mu vyhovuje nejvíce,“ uvádí specialista v oblasti matrací Jakub Neumann ze společnosti Kika www.kika.com.

 

Kterou si jen vybrat?

Z mnoha materiálových možností jsme pro vás vybrali několik moderních matrací.

  • Z bio pěny: Ropné deriváty se zde nahrazují přírodními oleji, které s dalšími přidanými látkami zlepšují i mechanické vlastnosti, elasticitu a tvarovou stálost. Takové matrace navíc unesou i těžšího spáče (například Greenflex až 150 kg).

 

Matrace Greenflex

 

  • Z pěny Cellpur: Vůbec poprvé se do vysokoelastické pěny povedlo zabudovat speciální prášek Tencel. Co z toho budete mít? Díky své mikrostruktuře pak matrace pohlcuje vlhkost vznikající během spánku a hned ji odvádí pryč. Výsledek? Antialergická matrace, vyzkoušejte například Revaro Elito.

 

Matrace Revaro Elito

 

  • Z HRC (High Resilience Climate) pěny: Možná víte, že vlhkost a teplo produkované lidským tělem narušují vlastnosti některých standardních pěn, což zase negativně působí na funkčnost dané matrace. Naopak mix buněk pěny HRC působení vlhkosti, teploty a tlaku odolává. Jak se vám líbí matrace Swisstraum?

 

Matrace Swisstraum

 

  • S pěnou Callipore: Jde o pěnu speciálně vyvinutou pro vyšší průchod vzduchu a lepší odvětrání matrace. V kombinace s taštičkovými pružinami zajistí například matrace Pure Air dokonalé provzdušnění a ideální komfort ležení.

 

Pure Air

 

  • Tempur: Tento viskoelastický materiál s otevřenou buněčnou strukturou zmírňuje tlak a je citlivý na teplotu. Stručně, leč výstižně řečeno: tempur je měkký tam, kde vám to vyhovuje, a tvrdý v těch místech, kde to nejvíce potřebujete. V obchodech pátrejte po matracích stejného názvu.
  • Z viscoelastické pěny: Matraci z tohoto materiálu určitě znáte, označuje se také jako líná nebo paměťová pěna. Pěna reaguje nejen na tlak, ale i na působení tepla. Tam, kde se matrace zahřívá, měkne, naopak v místech největšího tlaku (v bocích a ramenou) se teplo kumuluje – pak matrace absorbuje tlak a tím vám nabídne dokonalé poležení. Náš tip: Zkuste spojit výhody visco pěny a studené pěny, například u matrace Luxura.

 

Matrace Luxura

 

  • Ze studené HR pěny: Jde o další vývojový stupeň HR pěny, který disponuje potřebnou elasticitou i při vyšší objemové hustotě a z toho také vyplývá delší životnost. Díky otevřenější buněčné struktuře má HR pěna dobrou prodyšnost, je vhodná i pro alergiky (prohlédněte si například matraci Revaro Premio).

 

Matrace Revaro Premio

Pořád si nejste jistí, která matrace bude pro vás ta nevhodnější? Nevadí, přijďte se podívat do prodejen Kika a vybraný výrobek si v klidu a v soukromí sami otestujte. Navíc tady se můžete spolehnout na profesionální poradenství, tak proč toho nevyužít?

Připravila: redakce
Foto archiv firmy Kika
5. 9. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků