Děti

Látkové nebo jednorázové plenky: rozhoduje úspora peněz i pohodlí

Sbírání kytiček

Plenky jsou nedílnou součástí péče o miminko od narození až zhruba do dvou let věku. Dříve neměly maminky vůbec na výběr a děti balily do látkových plenek, což si dnešní generace rodičů skoro neumí představit.

Asi od poloviny 90. let jsou fenoménem „jednorázovky“. Většina rodičů na ně nedá dopustit, protože představují úsporu času a pohodlí. Na druhé straně stojí „zeleně“ smýšlející opozice poukazující na zátěž, kterou jednorázové plenky představují pro životní prostředí.

Látkové

Jak to bývá, každá varianta má svá pro a proti. Látkové plenky jsou tradiční. Snad každý z nás zná z vyprávění, jak náročné bylo jejich používání. O tom se dnes vypráví doslova hororové příběhy. Špinavé plenky se musely nejprve namočit, vymáchat, pak vyvařit, usušit, poskládat a vyžehlit. Rodiče, kteří se dnes rozhodnou pro používání látkových plenek, se opravdu musí připravit na to, že budou mít podstatně více práce. Děti, které nosí látkové plenky se většinou rychleji naučí chodit na nočník, protože hned cítí, že se počůraly.
Bavlna má samozřejmě horší savost než papírové plenky, které absorbují více tekutiny. Dítě se tedy musí častěji přebalovat. Když to neuděláte, riskujete opruzeniny, které se na citlivé dětské pokožce hned objeví. Pokud je pro vás ale důležitý přístup k životnímu prostředí, používání látkových plenek u vás asi zvítězí. I když jsou tady výdaje za prací prášek a energii, pořád jsou ekonomicky látkové plenky ve výhodě. Hlavně, pokud máte více dětí.

Jednorázové

Na trhu se objevily poprvé už v 70. letech minulého století (bohužel to nebylo u nás, ale v Americe). Z dnešního pohledu věčně uspěchaných rodičů je jejich používání ideální. Jsou velmi praktické a po použití je hodíte prostě do koše, takže vám odpadá jakákoli další manipulace. A to je bohužel kámen úrazu a největší minus, které jednorázové plenky mají. Představují totiž velkou zátěž pro životní prostředí. Navíc plenky musíte stále dokupovat.
Někteří rodiče používají látkové plenky doma a pokud jdou ven, použijí jednorázové. Vydrží delší dobu a nemusíte si jejich obsah nosit domů.
Připravila: Eva Čopíková

Zdroj informací: www.whattoexpect.com/diapering-essentials/cloth-vs-disposables.aspx
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků