Děti

Látkové nebo papírové?

Plenky jsou nedílnou součástí péče o miminko od narození až zhruba do dvou let věku. Dříve neměly maminky vůbec na výběr a děti balily do látkových plenek, což si dnešní generace rodičů skoro neumí představit. Asi od poloviny 90. let jsou fenoménem „jednorázovky“. Většina rodičů na ně nedá dopustit, protože představují úsporu času a pohodlí. Na druhé straně stojí „zeleně“ smýšlející opozice poukazující na zátěž, kterou jednorázové plenky představují pro životní prostředí.

Látkové
Jak to bývá, každá varianta má svá pro a proti. Látkové plenky jsou tradiční. Snad každý z nás zná z vyprávění, jak náročné bylo jejich používání. O tom se dnes vypráví doslova hororové příběhy. Špinavé plenky se musely nejprve namočit, vymáchat, pak vyvařit, usušit, poskládat a vyžehlit. Rodiče, kteří se dnes rozhodnou pro používání látkových plenek, se opravdu musí připravit na to, že budou mít podstatně víc práce. Bavlna má samozřejmě horší savost než papírové plenky, které absorbují mnoho násobně více tekutiny. Dítě se tedy musí přebalit doslova každou chvilku. Když to neuděláte, riskujete opruzeniny, které se na citlivé dětské pokožce hned objeví. Pokud je pro vás ale důležitý přístup k životnímu prostředí, používání látkových plenek u vás asi zvítězí. I když jsou tady výdaje za prací prášek a energii, pořád jsou látkové plenky ve výhodě.  

Jednorázové
Na trhu se objevily poprvé už v 70. letech minulého století (bohužel to nebylo u nás, ale v Americe). Z dnešního pohledu věčně uspěchaných rodičů je jejich používání ideální. Jsou velmi praktické a po použití je hodíte prostě do koše, takže vám odpadá jakákoli další manipulace. A to je bohužel kámen úrazu a největší minus, které jednorázové plenky mají. Představují totiž velkou zátěž pro životní prostředí. Vždyť jedno malé dítě vyprodukuje díky těmto plenkám až 1 tunu nerecyklovatelného odpadu! Navíc plenky musíte stále dokupovat, takže se celkové náklady mohou vyšplhat až na zhruba 30 tis. Kč ročně. Pro děti jsou ale papírové plenky pohodlné. Mezi nožičkami mají jenom tenoučkou vrstvu, která je neomezuje v pohybu. Navíc mají plenky díky svému materiálu výbornou savost.  
 
 Pampers Premium Care

Pampers Premium Care

Náš tip

Pokud se rozhodnete pro používání jednorázových plenek, vsaďte určitě na kvalitu. Jedině tak zajistíte, že bude jemná pokožka vašeho děťátka chráněná. Vyzkoušejte nové plenky Pampers Premium Care. Mají revoluční systéme Dry Max™, který zajistí perfektní ochranu citlivé pokožky vašeho miminka. Plenka Pampers Premium Care se systémem DryMax™ je ultra suchá, a přesto tenčí až o 20 %. Naprosto průlomový design je výsledkem více než desetiletého vývoje, do kterého přispěly zkušenosti tisíce maminek z celého světa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Připravila: Zuzana
Foto: iStock, P&G
20.12. 2010


Diskuze: příspěvků