Akce

Leonardo live

Sbírání kytiček

Dokážete si představit, že byste vyrazili do kina, abyste si tam díky přímému přenosu nebo záznamu prohlédli unikátní výstavu malíře Leonarda da Vinci? Ojedinělé projekce proběhnou od 16. do 29. února, tak je nepropásněte!

Žánr: Komentovaná prohlídka výstavy malířských děl

Režie: Londýnská národní galerie

Hrají: V hlavní roli díla malíře Leonarda da Vinci

Scénář: Výstava zahrnuje 93 exponátů, z toho 65 autorských Leonardových prací včetně poloviny dochovaného malířského díla. Dalšími exponáty jsou práce Leonardových milánských žáků či následovníků. Mezi nejcennější exponáty patří: Madona ve skalách v pařížské i londýnské verzi, Dáma s hranostajem, Kristus jako Spasitel – nedávno připsaný Leonardovi a poprvé vystavovaný (ze soukromé sbírky).

Londýnská národní galerie pořádala do 5. února výstavu Leonardo da Vinci: Malíř milánského dvora, která v sobě zahrnovala několik superlativů. Podařilo se tu shromáždit dosud nejúplnější soubor Leonardových děl a několik pláten bylo vedle sebe k vidění poprvé v historii. Proč vám to připomínáme? Přestože výstava už skončila, začne znovu „putovat“ k návštěvníkům a fanouškům vzácných děl – poprvé se galerijní expozice dostane k divákům celého světa prostřednictvím filmového plátna. Prohlédnout si výstavu i s komentářem z pohodlí sedadel v kinech tak můžete třeba i vy, a to živě 16. února, nebo od 17. do 29. února ze záznamu.

V čem je výstava unikátní?
Celých pět let připravovala londýnská Národní galerie výstavu, která kromě uměleckých lákadel vyniká mimořádnou architektonickou koncepcí. „Výstava ve skvělém výběru ukazuje víc než 90 exponátů. Na prvním místě představuje devět Leonardových obrazů, což je přibližně polovina jeho zachovaného malířského díla,“ popisuje obsah výstavy PhDr. Petr Přibyl, PhD., kurátor Sbírky starého umění Národní galerie v Praze a znalec mistra Leonarda da Vinci. „Většina v Londýně shromážděných obrazů je společně vystavena poprvé – to se týká nejen pařížské a londýnské verze slavné Madony ve skalách, ale například i skvělých portrétů Cecilie Gallerani (Dámy s hranostajem) a Neznámé dámy zvané Belle Feronnière. A zcela poprvé je tu mezi Leonardovými malbami vystaven obraz Kristus jako Spasitel ze soukromé sbírky v USA,“ upřesňuje Petr Přibyl. Kromě díla malířského jsou k vidění studie a přípravné kresby – například k postavám apoštolů z Poslední večeře.

Přenos z Londýna do celého světa
Zatímco výstavní podmínky umožňovaly prohlídku pouhé pětistovce návštěvníků denně, díky satelitnímu přenosu uvidí Leonardovu expozici daleko větší počet diváků v kinech. 16. února se bude satelitně přenášet Leonardo Live – živá filmová prohlídka výstavy v HD kvalitě – do kinosálů v USA, Evropě, Kanadě, Argentině, Austrálii, Kolumbii, Japonsku, Mexiku a Novém Zélandu. V České republice pak bude k vidění také od 17. do 29. února ze záznamu. Průvodci přímého přenosu budou mezinárodně uznávaný historik umění Tim Marlow a kulturní publicistka Mariella Frostrup, komentář prohlídky v anglickém jazyce bude přeložený formou českých titulků. „Filmová interpretace slibuje, že pohledem kurátorů, restaurátorů, znalců a obdivovatelů Leonardova díla budeme uvedeni nejen na výstavu, ale i do míst a souvislostí, se kterými se jako její standardní návštěvníci nesetkáme,“ doplňuje Petr Přibyl.

Kde bude výstava k vidění?

Data projekcí v jednotlivých kinech najdete na internetu: www.aerofilms.cz/leonardo.
Hradec Králové, kino Centrál 16. 2. 20:00 a 24. 2. 18:00 www.kinocentral.cz
Chomutov, kino Svět 16. 2. 20:00 www.kultura-sport.cz
Náchod, kino Vesmír 16. 2. 20:00 www.kinonachod.cz
Olomouc, Metropol 16. 2. 20:00 www.kinometropol.cz
Ostrava, Dům kultury 16. 2. 20:00 www.dkmoas.cz
Praha, Bio Oko 21. 2. 20:30 www.biooko.net
Praha, Aero 28. 2. 20:30 www.kinoaero.cz
Zlín, Golden Apple Velké kino 16. 2. 20:00 www.gacinema.cz

Připravila: Marcela
Foto: Aerofilms
16. 2. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků