Kultura

Letní shakespearovské slavnosti začínají!

Sbírání kytiček

Divadlo pod širým nebem v nádherném prostředí Pražského hradu, klasika v podobě divadelních her Wiliama Shakespeara a skvělé herecké obsazení. To všechno každoročně nabízí oblíbené Letní shakespearovské slavnosti, které již za několik dní začínají. Letošní ročník nabídne drama Richard III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli.

Napínavý příběh Richarda, největšího ze všech Shakespearových bídáků, uvidíme na domovské scéně festivalu poprvé. Titulní roli zkaženého, drzého, ale i výjimečně obratného a šarmantního vévody z Glostru bude hrát Jiří Langmajer. Režisérem a autorem úpravy je zkušený slovenský divadelník Martin Huba, který už pro festival nastudoval hry Král Lear a Romeo a Julie.

„Nemohu se smířit s představou, že se nějaký člověk zlý už narodí a ve zlu si pak může nevysvětlitelně libovat,“ říká Martin Huba. „Na Richardovi mě proto zajímá jeho tragická stránka pramenící z toho, že jde o bystrého, schopného
a zároveň i hluboce zakomplexovaného člověka. Jeho hrůzné činy žene i vztek uraženého dítěte, kterému jeho vlastní matka vmetla, že je peklem jejího života… Musíme si navíc uvědomit, že v Richardově době byly vraždy na cestě k trůnu téměř pravidlem – každý, kdo usiloval o moc a kariéru, za sebou nechával hřbitovy svých soupeřů. Byl bych proto rád, kdyby se nám v tomto smyslu podařilo Richarda trochu zlidštit, vysvětlit a ne jen vytvořit další z řady richardovských zrůd,“
dodává režisér.
 

„Na Richardovi III. je pro mě inspirující hlavně spolupráce s Martinem Hubou,
u kterého obdivuju jeho neutuchající entuziasmus, poctivost a upřímnost, se kterými k práci přistupuje,“
říká Jiří Langmajer. Zdůrazňuje také, že ještě před zahájením první čtené zkoušky mu režisér věnoval desítky hodin času, aby s ním celou hru i jeho roli podrobně připravil. Svůj text se pak Jiří Langmajer učil v autě během mnoha cest mezi Prahou a Bratislavou, kde s Hubou současně zkoušeli Čechovova Racka. „V posledních měsících jsem takhle najezdil přes 4000 km a díky Richardovi, kterého jsem si za volantem předříkával, mi ty nekonečné jízdy mnohem líp utíkaly. Řítil jsem se po D1 a zároveň jsem byl v londýnském Toweru jako Richard III., vévoda z Glostru,“ říká Jiří Langmajer.

Vedle Jiřího Langmajera, který na slavnostech zazářil už jako princ Hamlet, uvidíme i další zajímavé herce a herečky. Richardem ďábelsky sváděnou Lady Annu bude hrát Klára Issová, která s Jiřím Langmajerem tvoří sehranou dvojici – na různých jevištích už spolu vystupují deset let.

V roli lorda Buckinghama, Richardova tragického spojence, uvidíme Karla Dobrého. Richardova královského bratra Edwarda hraje Marek Ronec, zrazeného bratra Clarence ztvární Kamil Halbich, Richardovu matku, Vévodkyni z Yorku hraje Radka Fidlerová, královnu Markétu ztělesní Eva Salzmannová, královnu Alžbětu hraje Simona Postlerová, jako Catesby se představí Marek Taclík.

Dále hrají Jan Teplý, David Suchařípa, Václav Chalupa, Tomáš Pavelka, Vilém Udatný, Jiří Schwarz, Lukáš Langmajer, Ladislav Hampl, Daniel Bambas, Ivan Lupták, Zdeněk Dušek, Karel Vlček ad.

Scénu vytvořil Jozef Ciller, kostýmy navrhl Milan Čorba, autorem hudby je
Jan P. Muchow. Hru uvidíme v překladu Martina Hilského. Ten si brilantně poradil jak s pasážemi v próze, tak s rýmy v noblesním Shakespearově blankversu. Premiéra bude 26. a 27. června v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

Generálním partnerem festivalu je už třináctým rokem finanční skupina PPF. Vstupenky prodává síť Ticketportal.

Pořadatelem slavností je opět AGENTURA SCHOK. Slavnosti spolupořádá Hlavní město Praha, Městská část Praha 1 a Správa Pražského hradu. Osobní záštitu nad festivalem převzala i v tomto roce první dáma České republiky Livia Klausová.

Připravila: Zuzana
Foto: Schok
21.6. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků