Gastro

Máme tu hlavní sezónu mušlí. Víte, jak si je vychutnat

Každý pokrm má svůj ideální protějšek ze sféry nápojů. Tmavá masa skvěle ladí s červeným vínem, ořechy zase s bílými aromatickými víny. Harmonickým partnerem mušlí, které jsou vyhledávanou delikatesou, je sekt.

Slávky a zdraví 

Mušle u nás nejsou nedostupným zbožím. Dají se sehnat po většinu roku, ale s koncem léta nastává jejich hlavní sezóna. Slávky, ústřice i hřebenatky můžete alespoň teď zařadit do svého jídelníčku. Jedná se přitom o potravinu velice hodnotnou. Slávky, které se těší největší oblibě, obsahují spoustu bílkovin, vitamínů a minerálů jako je vápník, hořčík, fosfor, železo či selen. Zejména dámy potěší, že jsou navíc téměř bez tuku. 

Jak slávky připravovat 

Pokud si kupujete slávky nevyloupané, dejte si při nákupu pozor, aby nebyly pomlácené a roztříštěné a aby nezapáchaly. Slávky můžete vařit, dusit i zapékat. Hodí se ke kořeněným omáčkám, do salátů, polévek, italských těstovin, rizot nebo do španělské paelly. Se správným receptem si je zvládnete nachystat i ve vaší kuchyni. Jejich příprava je jednoduchá a rychlá. 

Pokud si na ni netroufáte, dobroty ze slávek je možné ochutnat v řadě restaurací. Září je považováno za měsíc mušlí, kdy startuje jejich sezona. Od 21. do 27. září si je můžete vychutnat ve stovce vybraných restaurací v rámci festivalu Prague Mussel Week. 

Dovedené k dokonalosti 

Jak již bylo řečeno, zážitek z jídla umocní správně zvolený nápoj. Těmi nejvhodnějšími k mušlím jsou podle odborníků bílá vína a sekty. „Mnozí otevírají sekty pouze při oslavách a zvláštních příležitostech. Existuje přitom celá řada pokrmů, které se sekty vytvoří jedinečnou kombinaci. Skvěle se hodí nejen k rybám a mořským plodům, ale i k jemným sýrům, bílému masu a třeba i k dezertům,“ říká hlavní sklepmistr společnosti BOHEMIA SEKT, Josef Švéda. Dobré víno a dobré jídlo k sobě neodmyslitelně patří. Chutě obou by se měly vzájemně doplňovat, zvýrazňovat a obohacovat, ne přebíjet. 

Ke slávkám se skvěle hodí prémiové šumivé víno Bohemia Sekt Prestige Chardonnay Foto: Bohemia sekt

Znamenitým partnerem ke slávkám je prémiové šumivé víno Bohemia Sekt Prestige Chardonnay. Získá si vás svou chutí, vůní, zlatavě žlutou barvou a jemným perlením, které formují po obvodu hladiny bohatou korunu. „Snažíme se o to, aby každý sekt z řady Bohemia Sekt Prestige dokázal zaujmout svou jedinečností. Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut je vyrobený pouze z jedné odrůdy, Chardonnay, a naplno tak odhaluje její ušlechtilý charakter. Hrozny vyzrávají ve slunném podnebí Moravy a vytvářejí základ tohoto sektu charakterizovaný chutí limetky a grapefruitu a elegantní vůní citrusového a sadového ovoce, v pozadí s tóny bílých květů,“ dodává Josef Švéda.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Bohemia sekt

Foto: Pixabay, Bohemia sekt


Diskuze: příspěvků