Rodina

Manželství: má vliv na delší život i nadváhu

Žijete s manželem už pěkných pár let a občas si třeba v duchu postesknete, že by vám snad bylo lépe samotné? Všechno má svá pro i proti, jak dokládá výzkum. Jeho výsledek vás možná překvapí!

Následující informace jsme pro vás vybrali z výsledků ISSP (International Social Survey Program), dlouhodobého mezinárodního výzkumného programu, na jehož financování se podílela Grantová agentura ČR. Co je zajímavé? Tento projekt se realizoval ve čtyřiceti zemích světa.

Kdy manželství „vyhrává“

Nejprve začněme pozitivy, ostatně ta převažují. Možná tomu nebudete věřit, ale ženatí muži a vdané ženy jsou zdravější, spokojenější a žijí déle, než lidé svobodní, rozvedení či ovdovělí. Prakticky to znamená, že manželé si prodlouží život o devět let, manželky o osm. Dále se potvrdilo, že když vdané ženy či ženaté muže začne trápit choroba, mají vyšší pravděpodobnost přežití a uzdravení, také méně často trpí depresemi a psychickými problémy. A co je rovněž bezvadné – méně často bojují se závislostí na alkoholu a drogách.

Přesto i manželství s sebou nese jedno mínus, a to nadváhu. Manželé jsou statisticky, podle zmiňovaného výzkumu, prostě o něco tlustší než lidé žijící single.

Časové proměny

Co platí dnes, ovšem neplatilo vždy. Jako příklad si uveďme prodlužování věku u manželů. „Na začátku šedesátých let prodlužovalo manželství život o zhruba tři roky, o třicet let později už ale měli ženatí muži naději, že se dožijí o více než devět let než svobodní. Od té doby už ale rozdíly v dožitém věku stagnují a dále se neprohlubují,“ uvádí Dana Hamplová ze Sociologického ústavu AV ČR, vedoucí výzkumu. A upřesňuje, že delší život u sezdaných jedinců spočívá hlavně v sociální a emoční opoře a finanční solidaritě.

Životní styl

Pro zajímavost si ještě porovnejme obě pohlaví z pohledu životního stylu, a to bez ohledu na skutečnost, zda jde o manžele nebo single. Obecně platí, že ženy méně kouří, méně pijí alkohol, naopak častěji konzumují čerstvou zeleninu a ovoce. A v čem vedou pánové? V oblasti fyzických a sportovních aktivit.

Nejvýraznější rozdíly mezi pohlavími najdeme ve spotřebě alkoholu. „Data nám také ukázala, že bezdětné ženy pijí více než matky, překvapivě ale největší spotřeba alkoholu je u mužů, kteří žijí v nesezdaném páru. Zarazilo nás to, ale toto platí i v jiných zemích,“ říká Dana Hamplová.

V rámci výzkumu se vědci zabývali také dopadem rodičovství na zdravotní stav. To podle nich přináší mnohem méně jasný obraz, protože není jisté, v jakých kontaktech rodiče s dětmi zůstávají v dospělosti. I tak se podařilo potvrdit, že rodičovství souvisí s kvalitou života především u žen.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: https://gacr.cz/manzelstvi-prodluzuje-zivot-prinasi-ale-nadvahu/
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků