Třes je pocit vnitřního chvění a objevuje se zejména s horečkou. Nelze ovlivnit, vzniká mimovolně. Vzniká proto, že se tělo snaží udržet vnitřní teplotu na optimální úrovni.
Chvění, třes či zimnice je vnitřní pocit chladu a třes těla. Třes vzniká po opakovaném stahování a uvolňování svalů v pokožce. To způsobuje také vazokonstrikci (zúžení cév). Protože teplá krev takto nemůže proniknout do okolních tkání a prohřát je, přichází i pocit chladu. Je to reakce organismu na boj proti patogenům, fyziologická reakce na proniknutí cizorodé látky do organismu.
Poměrně často se vyskytuje v souvislosti se zvýšenou teplotou. Projevuje se i fyzickým, neovladatelným třesem končetin i těla. Způsobuje ji často nepoměr mezi vnitřní a vnější teplotou a tělo tak reaguje proto, že se snaží udržet teplotu v optimálním rozsahu.
V závažných případech se mohou zimnice a třes objevit spolu s dalšími doprovodnými příznaky. V tomto případě jde o vážný stav. Příznaky, které mohou zimnici a třes doprovázet, jsou vysoká teplota, bolest hlavy, únava, nadměrné pocení, průjem, zvracení a celková malátnost a bolest.
Infekce i stres
Vyskytuje se během infekčních onemocnění jako nachlazení, chřipka, zápal plic či angína (tonzilitida). Patří mezi příznaky i při nemocech, jako je meningitida, zánět trávicího traktu, zánět žaludku, zánět jater (hepatitida), žlučníku, gastroenteritida, při střevních virózách či infekčních chorobách jako salmonela, břišní tyfus, listerióza a podobně.
Objevuje se i během gynekologických infekcí či při zánětech močových cest, ledvin i močového měchýře, stejně jako během sepse, malárie, TBC, mononukleózy, planých neštovic pásového oparu, zarděnek, lymské boreliózy, tetanu.
Může být způsobena i dalšími faktory, jako je úzkost, stres, podvýživa, hormonální změny, sexuálně přenosné choroby nebo vyčerpání při hladu či žízni.
Krevní tlak i alergie
Zimnice a třes mohou také odhalit onemocnění ze skupiny revmatických, kterých je velké spektrum. Jsou charakterizovány přítomností celkových nespecifických příznaků, zejména v akutní fázi a v době recidivy.
Příčinou zimnice a třesu také může být projev alergické reakce. I když se nejedná přímo o onemocnění, alergická reakce je charakterizována patologickou, přehnanou reakcí imunitního systému na určitou látku.
Zimnice a třes se vyskytují také při vysokém krevním tlaku. Možná to znáte také, z minuty na minutu vám stoupne krevní tlak, třesou se vám končetiny, cítíte chlad, máte sucho v ústech. Mohou se také objevit závratě a bolesti hlavy. Vysoký krevní tlak však představuje riziko vzniku dalších závažnějších zdravotních komplikací. Krátkodobě i dlouhodobě ohrožuje zdraví a život člověka.
V létě se také objeví
I v létě vás může potrápit zimnice a třes. Důvodem jsou často exotické nemoci, kterým před dovolenou předcházíme očkováním, ale může to být i úpal. Při úpalu se zimnice objevuje spolu s bolestmi hlavy, svalů, únavou, zvracením atd.
Toto onemocnění je způsobeno dlouhodobým pobytem v horku a na slunci bez dostatečného příjmu tekutin a ochrany. Je nutné odpočívat v chladnějším prostředí a pít hodně tekutin.
Malárie a žlutá zimnice
Před cestou do vybraných destinací byste měli zvážit také očkování proti nemocem, které jsou v těchto zemích běžné. Pokud nemáme potřebné očkování a vystavujeme své tělo novým nemocem, mají snazší cestu k propuknutí. Jednou z nejznámějších je jistě malárie, která se vyskytuje v oblastech Afriky, Asie a Jižní Ameriky.
Jedná se o infekční onemocnění způsobené parazitem lasmodium a nakazit vás může hmyz. V tomto případě neexistuje očkování, avšak jsou k dispozici léky pro prevenci a léčbu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) umírá každý rok na malárii přibližně 400 tisíc lidí. Většina z těchto úmrtí se vyskytuje u dětí mladších 5 let v Africe. Malárie představuje rovněž zdravotní riziko pro cestovatele, kteří navštíví oblasti, kde se onemocnění vyskytuje.
Patří sem také žlutá horečka či žlutá zimnice, která je infekční. Vyskytuje se v subtropické a tropické Africe a Střední a Jižní Americe. Zdrojem onemocnění je opice či člověk s aktivním onemocněním v době virémie. Přenašečem viru je komár a rozlišuje se mezi městskou a džunglovou formou.
Onemocnění se vyznačuje vysokou mírou úmrtnosti, která se pohybuje od 25 až do 50 procent. Proti tomuto onemocnění existuje vakcína a doporučuje se všem, kteří cestují do oblastí výskytu.
Japonská encefalitida
Mezi známá exotická onemocnění, která vám mimo jiné způsobí třes, zimnici a horečku, patří i japonská encefalitida. Je to onemocnění, které způsobuje virus z rodu Flavivirus, a přenáší se na člověka prostřednictvím komárů. Tento virus napadá centrální nervový systém a může způsobit závažné onemocnění mozku a mozkových blan, včetně encefalitidy.
Japonská encefalitida je nejběžnější v Asii, zejména v jihovýchodní části, do které patří Japonsko, Korea, Vietnam, Thajsko, Filipíny, Indie a Čína. Procento úmrtnosti závisí na mnoha faktorech, včetně věku pacienta a zdravotního stavu, ale pohybuje se mezi 10 a 30 procenty u pacientů s těžkými příznaky.
Doporučuje se také dostupná vakcína, zejména pro osoby, které plánují zůstat v těchto oblastech na delší dobu. Riziko nákazy můžeme minimalizovat i dodržováním preventivních opatření, jako je například používání repelentů proti komárům a nošení ochranných oděvů, které zakrývají většinu těla.
Horečka dengue a chikungunya
Problémy také způsobují dengue a chikungunya horečka. Obě horečky způsobují nakažení komáři a obě se vyskytují v tropických a subtropických oblastech světa, hlavně ve vybraných částech Afriky, Indie, Asie a Jižní Ameriky.
Přestože je úmrtnost nízká, doprovodné jevy mohou setrvávat déle po nakažení. Léčba se zaměřuje zejména na tlumení příznaků, důležitá je také prevence před štípnutím nakaženými komáry.
Bez nemoci a horečky
Zimnice a třes přichází i bez horečky a nemoci. Kdy a jak se objevuje v takovém případě? Například pokud se nacházíme ve stresové situaci, můžeme se začít třást. Toto je způsobeno tím, že stres může spustit reakci v nervovém systému. Tato reakce může vést ke zvýšení hladiny hormonů adrenalinu a noradrenalinu. Hormony pak způsobují stahy svalů, které vedou k zimnici a třesu.
Objevuje se také pocit chladu, studené a mokré končetiny, nadměrné pocení, v některých případech nevolnost, zvracení a průjmy. Pravděpodobně se s tím už setkal nejeden student před zkouškami. Je odrazem překonávání těžkého životního období a přetrvávající psychické zátěže.
V zimě a ledové vodě
Rovněž mnozí z nás trpí, když je zima. Můžeme se začít nekontrolovatelně třást a chytí nás zimnice. Toto se děje, i když se chceme otužovat a vstupujeme do ledové vody. Takovou zimnici a třes způsobuje tzv. fyziologická reakce těla na změnu teploty. Když se tělo vystaví studené vodě, teplo se rychle ztrácí a teplota klesá. Na to reaguje nervový systém, který způsobuje stahy svalů, což vede k zimnici a třesu.
Tato reakce se nazývá termoregulační odpověď a má za úkol udržet tělesnou teplotu v normálním rozmezí. Kromě fyziologické reakce může zimnice a třes po vstupu do studené vody způsobit i nadměrné vychladnutí organismu a hypotermii.
Toto už je potenciálně nebezpečné pro zdraví. Proto se doporučuje si na teplotu vody zvykat postupně, aby se tělo přizpůsobilo a zabránilo se nebezpečnému podchlazení organismu.
Přetížení organismu
Únava a přetížení organismu rovněž mohou vést k třesu a zimnici. Můžeme si to představit po těžkém dni v práci, kdy se po návratu domů nedokážeme zahřát a nejraději bychom leželi v posteli pod několika peřinami.
Přetížení ale může být také sportovní a může se objevit zimnice způsobená svalovou horečkou. Pokud máte rádi sport a rádi se překonáváte, jistě jste se s tím už setkali. Bolest v tomto případě vzniká po přetížení svalu a po námaze. Vzniká přibližně po 24 hodinách od zatížení a ustupuje obvykle po 36 hodinách.
Svalovici způsobuje poškození, které nastalo ve svalových buňkách. V buňkách vzniká následkem mikropoškození zánět, kterým se tkáň hojí.
Během těhotenství a ovulace
Ženy během těhotenství a hormonálních změn se s tímto problémem potýkají asi častěji, než by chtěly. Některé ženy mají problém se zimnicí a třesem před menstruací, navíc se k ní připojuje také bolest břicha. A přidružuje se i během ovulace.

Zimnice a třes se mohou vyskytnout i v těhotenství a u žen v důsledku hormonálních změn. Hormony ovlivňují celý organismus, včetně tělesné teploty a funkce svalů. Během těhotenství se teplota těla může zvyšovat právě kvůli hormonálním změnám v těle a zvýšenému metabolismu matky a dítěte. Kromě toho může zvýšená produkce hormonů ovlivnit funkci svalů, které se mohou začít nekontrolovatelně stahovat a způsobovat třes. K tomu může dojít zejména v prvním trimestru těhotenství.
Během období kojení může zimnice a třes znamenat zánět prsní žlázy. V tomto případě se může přidružit i zarudnutí, zatvrdnutí, bolest a otok prsu.
Komerční prezentace