Zdraví

Med a jeho účinky: podporuje imunitu a pomáhá hojit rány

Komu by nechutnal! Med je zdravá potravina, kterou využijete v kuchyni nejen při pečení sladkostí a ještě si díky němu ulevíte při mnoha zdravotních potížích.

Existuje několik druhů medu: květový, lesní a smíšený. A pak si také můžete koupit takzvaný pastovaný med, který se snadno natře třeba na chleba s máslem. Ale to není vše, co byste o medu měli vědět.

Všeho s mírou

Přestože je med neskutečně chutný a také zdraví, dopřávejte si ho v malých dávkách. Jde totiž o produkt s poměrně vysokou energetickou hodnotou – 100 g medu má asi 288 kcal. Na druhou stranu si však přiznejme, že mnohem více energie v sobě skrývá rafinovaný bílý cukr, a to až 394 kcal. Pokud například často sladíte, určitě je vhodnější volit med.

Co vám nabídne

Základ medu představují jednoduché cukry fruktóza, glukóza a sacharóza. Co vás potěší? Naše tělo si s nimi dobře poradí, snadno je zpracuje a uvolní do krve. Díky tomu se med stává rychlým zdrojem energie. Podstatný je rovněž obsah minerálů, a to především draslíku a antioxidantů.

Přírodní prevence

Pravidelné užívání medu, ovšem v malém množství, se vnímá jako dobrá prevenci proti mnoha neduhům. Prospívá při nachlazení i zánětu průdušek. Dále se využívá jako podpůrný prostředek pro boj s řadou civilizačních chorob, které jsou důsledkem nezdravého životního stylu. Ať už jde například o vysoký tlak, pocuchané nervy nebo třeba pálení žáhy.

Med také likviduje různé mikroorganismy, se kterými si naše tělo neporadí. Je známý rovněž jako přírodní antibiotikum, slibuje i antiseptické účinky a pomáhá hojit rány. Pokud třeba v zimě trpíte na popraskané rty, potírejte je medem.

Tip navíc

Med prospěje také vaší pleti. Dopřejte si například koupel, kdy do vody místo soli či pěny přidáte dvě až tři lžíce medu. Pokožka se krásně zregeneruje.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609166/, www.birmingham.ac.uk/alumni/giving/honey-and-the-antibiotic-crisis.aspx, www.mayoclinic.org/drugs-supplements-honey/art-20363819, www.healthline.com/nutrition/benefits-of-honey
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků