Zdraví

Meditace: prospívá našemu tělu i psychice

Meditace prospívá tělu i psychickému zdraví. Měli byste ji zařadit mezi aktivity své duševní i tělesné hygieny.

Meditace umožní vašemu tělu i vaší psychice se uvolnit. Uvolnění je klíčem k prospěšnosti meditace. Umožňuje totiž volný proud energie do všech částí těla a tím ho kvalitně nabít energií.

Někteří „znalci“ meditace hovoří o tom, že zklidnění mysli znamená přestat myslet. Ale to nejde. Není možné mozek úplně vypnout. Možná to je jen chyba překladu či porozumění výrazu myslet. Přesněji musíme říci: přestaňte myslet na konkrétní věc. O ničem nepřemýšlejte.

Myšlenky zastavit nelze, ale nemusíte se jimi zabývat. Stačí si je uvědomit, možná je chvilku pozorovat. Když se konkrétní myšlenkou nebudete zabývat, tak sama zmizí a přijde jiná. I ta zmizí a přijde další. A vy se tak ocitnete ve volném proudu myšlení, aniž byste vynakládali energii na přemýšlení.

A to je dostatečné uvolnění mysli i těla. Jen pozorujte, vnímejte své pocity, pozorujte procesy svého těla při meditaci, jak se uvolňují jeho jednotlivé části, jak do nich proudí energie, jak se vám tělo zahřívá apod. Tím dosáhnete požadovaného uvolnění a umožníte tělu se dobře nabít čerstvou energií. Tím tělo i mysl posílíte. Uvolnění je navíc i krásná forma relaxace, takže si u toho i krásně odpočinete.

Autor: Jiří Čerňák

Zdroj informací: https://en.wikipedia.org/wiki/Meditation, www.mayoclinic.org/tests-procedures/meditation/in-depth/meditation/art-20045858
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků