Gastro

Mezinárodní den mléka: připijte si na zdraví!

Sbírání kytiček

Každé čtvrté květnové úterý si ti, kteří chtějí, můžou připomenout Mezinárodní den mléka. Budete mezi ně patřit i vy?

Světový den mléka není nově vytvořeným svátkem, slaví se už od roku 1957, kdy odborníci na lékařské konferenci ve Švýcarsku řešili otázku mléka a jeho roli ve výživě. Snadno si tedy spočítáte, že letošní „mléčný“ den se pořádá už po sedmapadesáté.

Proč si dát mléko

Bílá tekutina patří do skupin takzvaných komplexních potravin; obsahuje živočišné bílkoviny, lehce stravitelný mléčný tuk a užitečný mléčný cukr. Konkrétně pak podle Ing. Jiřího Kopáčka, CSc. z Českomoravského svazu mlékárenského dokáže mléko našemu tělu poskytnout 14 cenných minerálních látek (zejména vápníku, dále například i hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor, železo, jód) – a důležitých vitamínů (A, D, E, K, F a skupina B). Správné ovšem je zmínit i schopnost našeho organismu tyto živiny dobře využít.

Věděli jste, že…

…mléko a mléčné výrobky můžou zlepšit práci štítné žlázy? Jsou také podstatné pro stavbu tkání, hormonů a protilátek. Podporují tvorbu krve. Zlepšují složení mikroflóry zažívacího traktu. Nabízejí přirozenou prevenci osteoporózy. Napomáhají ke správnému vývoji kostry. To vše jsou důvody, proč bychom si dnes mohli připít na zdraví poněkud netradičně – mléčným koktejlem!

* Mléčný koktejl s jablkem a celerem

Pro 4 osoby potřebujete: 1 l mléka, 200 g řapíkatého celeru, 4 menší jablka, sůl nebo cukr.
Jak na to: Celer očistěte a nakrájejte na kousky, jablka oloupejte, odstraňte jádřinec a rovněž pokrájejte na kousky. Suroviny vložte do mixéru, přilijte vychlazené mléko a asi minutu šlehejte. Na závěr podle chuti osolte nebo oslaďte.

* Meruňková pochoutka s ovesnými vločkami

Pro 3 osoby potřebujete: 4 – 5 zralých meruněk, 0,4 l mléka, 1 lžíci medu, ovesné vločky.
Jak na to: Meruňky odpeckujte a rozčtvrťte. Do mixéru nalijte mléko, přidejte ovoce a med. Za minutu budete mít hotovo, mléko s ovocem nalijte do sklenic a ozdobte ovesnými vločkami (nebo vločky předem nasekejte, krátce opražte a až poté přidejte do koktejlu).

* Čokoládovo-ořechové smoothie

Pro 3 – 4 osoby potřebujete: 2 kelímky čokoládového jogurtu, 2 lžíce nasekaných ořechů, 1 šálek polotučného mléka, 2 banány, 6 kostek ledu
Jak na to: Všechny suroviny vložte do mixéru a důkladně zpracujte. Je-li třeba, přilijte ještě trochu mléka nebo přidejte led. Nalijte do sklenic a ozdobte čokoládovými hoblinkami a ořechy.

Připravila: Marcela
Foto: www.bileplus.eu
27. 5. 2014
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků