Mobil pro dítě: v jakém věku ho pořídit pod stromeček?

Používání moderních technologií dětmi, včetně telefonů, je dnes naprosto běžné. Otázkou však zůstává, v jakém věku je vhodné s nimi začít.

Mobil pro dítě: v jakém věku ho pořídit pod stromeček
Zobrazit fotografii v galerii

Podle průzkumu portálu Ušetřeno.cz většina rodičů nechce, aby jejich děti vlastnily mobilní telefony dříve než ve věku 6 let, tedy před zahájením školní docházky. 


Názor odborníka 

„Správný věk pro pořízení prvního mobilu dítěti je přibližně 8 až 10 let. Je to však velmi individuální. Záleží na soudnosti dítěte a jeho schopnostech vnímat sociální vazby s okolím. Chlapci ve věku 6 až 8 let sice bývají při ovládání telefonu technicky o něco zručnější než děvčata, na druhou stranu dívky jsou v tomto věku době sociálně vyspělejší, a tedy zralejší pro aktivní telefonickou komunikaci. Chtějí-li mít rodiče jistotu, že jejich dítě plně pochopí principy a pravidla používání mobilního telefonu, doporučuji spíše vyčkat než se unáhlit,“ uvádí dětský psycholog PhDr. Petr Beroušek. 


Nejde jen o věk 

Důvodů, proč rodiče pořizují i menším dětem mobil, je více. Hlavní roli sehrává fakt, že mají dítě „pod kontrolou“. Jenže s vlastnictvím prvního mobilního telefonu je kromě výhod spojená i celá řada rizik. Pokud dítě dostane mobil dříve, než je na to duševně zralé, může se to negativně promítnout do jeho schopnosti komunikovat se vrstevníky či se soustředit na učení. Mobily, obzvláště smartphony vybavené internetem a hrami, dokážou radikálně změnit způsob trávení času (proč chodit ven s ostatními dětmi, když se potomek skvěle zabaví právě hrami, jež telefon nabízí?). Srovnávat dětství dospělých s tím, jaké ho mají dnešní děti, dost dobře nejde. I přesto by však bylo chybou nechat se ze strany potomků „omráčit“ jejich „dovednostmi“. Děti totiž telefon vnímají hlavně jako zdroj zábavy. Jenže… „Hrát hry či sledovat pohádky není totéž, co telefonovat, tedy aktivně a vědomě komunikovat s člověkem na druhé straně linky,” upřesňuje Ondřej Nacke, expert na telekomunikace portálu Ušetřeno.cz. 


Mobil jako závislost 

Osmiletý Vašík nedá bez svého smartphonu ani krok. A kdyby mu ho rodiče na noc nevzali, patrně by s ním také usínal. Jak je vidět, rizika se týkají nejen fyzického zdraví, ale i dětské psychiky. „Závislost na tabletech a mobilech čím dál více plní ordinace psychologů a psychiatrů a ukazuje se být skutečně závažným problémem vyrůstající generace. Proto řada zemí, například severské státy či Japonsko, používání mobilních telefonů u dětí velmi aktivně omezují,“ říká dětský psycholog. 


Více stran jedné mince 

Nezřídka se však stává, že rodiče kupují dětem telefony proto, aby obstáli v kolektivu. Je to bohužel tak - telefon se stává měřítkem společenské prestiže. Dítko ze sociálně slabší rodiny, která na chytrý telefon prostě nemá finance navíc, může být terčem úšklebků ze strany spolužáků. Pak se dospělí chtě nechtě rozhodnou, že si na drahý telefon raději půjčí, jen aby měl potomek klid. Jenže časem zjistí, že nejde pouze o mobil. Děti se porovnávají i podle toho, co dělají jejich rodiče, která rodina má lepší auto nebo bydlení… A to už pár tisíc korun nezmění. 


Proto by rodiče měli být svým dětem příkladem a dokázat jim, že na světě existují důležitější hodnoty než mobil. Vedle rodičovské autority je neméně podstatný přístup ze strany pedagogů a výchovných poradců na základních školách k používání mobilů ve třídách či o přestávkách. 


Připravila: mar

Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

1

My jsme dali synovi telefon, když šel do 5. třídy. Začal už chodit ven s kamarády, tak abychom se mu mohli dovolat. Nový jsme mu nekupovali, protože zdědil po mě iphone 7 a byl nadšený. Pořád funguje dobře, akorát měl prasklý displej, tak musel manžel objednat nový displej na iphone 7 a vyměnit ho :-) .

ODPOVĚDĚT

9

Když už je nutné školákovi svěřit mobil do rukou, je dobré vybírat s rozumem. Mladší děti si totiž mnohdy neuvědomují hodnotu svěřených věcí, jejichž životnost je tak mnohem kratší. Pořízení drahého telefonu pak může pro rodinný rozpočet představovat výraznou zátěž. Dítě v tomto věku navíc ani potenciál takového telefonu nevyužije

ODPOVĚDĚT

3

vy o tom nejspíš hodně víte

ODPOVĚDĚT

3

V dnešní době je to složité, nechávat díte bez kontroly, když tu každou chvilku přepadávají apod. děti, tak dáváme mobil už první třídě pro naší kontrolu a klid. Rodíče se tomu nevyhnou, protože každé Dítě ho už má.

ODPOVĚDĚT

5

určitě školákovi...

ODPOVĚDĚT

9

mobily jsou v dnešní době nezbytné.Rodiče mají děti pod kontrolou.Děti sportují u počítačů to je už modernější doba...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Asi každý normální rodič chce, aby se jejich děti vyhýbaly průšvihům, činily se ve škole...

Titulka pro: BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Titulka pro: Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Nebezpečný trend jménem dětská obezita se šíří v posledních letech přímo raketovým tempem. Lékaři varují,...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ODŘENINY

nedávno jsem si pořídila sprej Hemacut na odřeniny a ...

UM

Dobrý den, jaké UM doporučujete? Malý má skoro půl roku a ...

NEDAŘÍ SE OTĚHOTNĚT

Dobrý večer, s manželem se pokoušíme o miminko a nedaří se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz