Akce

Na čtyřkolce jsme si všichni rovni

Sbírání kytiček

Obliba čtyřkolek stále roste. Není divu, tahle vozítka vás dovezou kamkoli, klidně i do takového terénu, kam byste se s autem nebo na kole nedostali. Pokud jste příznivci čtyřkolek, nenechte si ujít seriál offroadových závodů HandyCup, který letos již druhým rokem pořádá Motoklub vozíčkářů ČR ve spolupráci s půjčovnou radiostanic Kettcom.

HandyCup nejsou jen „obyčejné“ závody čtyřkolek. Účastní se ho totiž také lidé s handicapem. Jednotlivé závody jsou vypisovány jak pro vozíčkáře, tak pro chodící z řad doprovodu nebo diváků. Seriál závodů HandyCup je výjimečný především tím, že se na trati stírají rozdíly mezi chodícími a nechodícími závodníky, na čtyřkolkách jsou si skutečně všichni rovni, ale i možností zajezdit si zcela legálně na vhodných tratích.

Nápad na čtyřkolkové závody HandyCup se zrodil v hlavách herce Jana Kašpara a závodníka Štěpána Hyky, kteří jsou oba na vozíku a zároveň aktivními čtyřkolkáři. „Ti, co milují jízdu na čtyřkolce, nemají možnost se někde pořádně vyřádit. Právě proto jsme se rozhodli dopřát každému možnost přijet si legálně zajezdit, užít si závod a celkovou atmosféru HandyCupu,“ říká závodník Štěpán Hyka. Každý závod se odehrává pod dohledem odborníků, kteří poradí a naučí jezdit i začátečníky, a to nejen z řad handicapovaných. Registrační formulář je k dispozici na www.handycup.cz, ale přijet můžete i bez registrace a přihlásit se na místě závodu. „Naší snahou je, aby si každý, kdo na některý ze závodů přijede, přišel na své, ať už jako aktivní účastník nebo divák. Proto máme vždy připravený i doprovodný program,“ řekl na tiskové konferenci HandyCupu jeden z pořadatelů Jindřich Kettner.

V současné době je za námi první úspěšný závod v Milovicích (video můžete shlédnout na YouTube) a chystáme se na další závod v Bělé pod Bezdězem, který se uskuteční 19. května. Dalším závodem pak bude HandyCup v Chrasti u Chrudimi, který proběhne od 22. – 24. června, kde můžete být svědky nejen závodů čtyřkolkářů, ale také společné spanilé jízdy veteránů, motorek a čtyřkolek. O měsíc později si můžete přijet užít skvělou trať do Cítova u Mělníka, kde kromě závodů bude i bohatý doprovodný program v podobě zábavy pro celou rodinu, včetně koncertů českých kapel a bohatého cateringu, což je samozřejmost každého závodu ze seriálu offroadových čtyřkolkových závodů HandyCup.

Jedním z nejznámějších handicapovaných propagátorů jízdy na čtyřkolce je člen Divadla Járy Cimrmana Jan Kašpar, který vysvětluje, v čem je kouzlo a hlavní přínos čtyřkolek pro vozíčkáře: „Představte si, jak na vozíku zvládáme jízdu lesním terénem nebo polní cestou! V podstatě je to nemožné. Čtyřkolka nám dává možnost podívat se do přírody, kam bychom se jinak nedostali a závody jsou pro nás skvělý bonus. Chtěli bychom také zbořit mýty typu, že čtyřkolka je jen zábava pro zbohatlíky, kteří pak ničí přírodu. Ano, i tací se najdou, ale nemůžeme všechny čtyřkolkáře házet do jednoho pytle. Nechceme, aby čtyřkolka byla rovnítkem pro něco, co je veřejností vnímáno negativně. Proto zveme nejen handicapované, ale i zdravé, aby se přišli na HandyCup podívat, pobavit se a zjistit o čem vlastně jízda na čtyřkolce je.“

Z výše popsaného je jasné, že HandyCup nejsou pouze závody, ale také společenská akce pro celou rodinu, kde se setkávají a poznávají vozíčkáři s „choďáky“, aniž by se museli přímo zúčastnit závodů. Pro všechny, závodníky i diváky, jsou připraveny doprovodné akce v podobě koncertů různých skupin, zábavy pro děti i občerstvení. Chceme, aby se všichni, kteří na HandyCup přijedou, dobře bavili, zajezdili si, poslechli si pěknou muziku, popovídali si, pojedli a odnesli si příjemné zážitky a poznatek, že na čtyřkolce jsme si všichni rovni, aby pochopili, že být handicapovaný neznamená konec života a zábavy“, dodává organizátor seriálu offroadových čtyřkolkových závodů HandyCup Jindřich Kettner.

Oficiální stránky HandyCupu: www.handycup.cz, najdete nás také na Facebooku a další informace také na www.mkvcr.cz


Kalendář závodů HandyCup 2012:

19.5. Bělá pod Bezdězem
22. – 24. 6. Chrast u Chrudimi
21.7. Cítov u Mělníka
24. – 26. 8. Bergr Bělá pod Bezdězem
29.9. Krupá u Českého Brodu
27.10. Milovice u Nymburka – vyhlášení

Připravila: Zuzana
Foto: archiv
21.5.2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků