Na podzim se krátí dny a ubývá denního světla. Jak to působí na náš organismus?

S nástupem podzimu ubývá každý den denního světla až o 4 minuty. Nedostatek světla může mít vliv na naše zdraví, světlo totiž ovlivňuje řadu fyziologických procesů v našem těle.

Na podzim se krátí dny a ubývá denního světla. Jak to působí na náš organismus?
Zobrazit fotografii v galerii

Lidský organismus však rozlišuje, zda jsme vystaveni slunečnímu svitu nebo umělému osvětlení. Denní světlo má na naše tělo blahodárné účinky a jeho úbytek může vyvolávat příznaky jako jsou únava, bolest a pálení očí, stres i bolesti hlavy. Vliv má také na imunitu, která je v letošním roce ještě důležitější, než předtím. 


Osvětlení patří mezi důležité faktory ovlivňující celkové zdraví člověka a cílem by mělo být přiblížit se co nejvíce přirozenému, dennímu světlu. Správný režim spánku bývá narušen umělým osvětlením, což se pak projevuje ospalostí během dne, poruchami soustředění a spánku, ale i psychosomatickými chorobami,“ říká MUDr. Michaela Vančatová. 


Denní versus umělé světlo 

Denní světlo v sobě zahrnuje sedm barev, které se v průběhu dne různě mění. To umělé osvětlení nedokáže a zůstává po celý den stejné, navíc je často tvořeno pouze ze tří barev – žluté, oranžové a červené, které stimulují lidský organismus a při dlouhodobém působení mají vliv především na naši psychiku. Jsme častěji podráždění, ve stresu a pod neustálým tlakem,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway. Výhodou ale není ani LED osvětlení s převahou modrého světla, které má negativní vliv především na náš zrak. 


Umělé světlo denní nenahradí 

Blikající žárovky, především u nekvalitního LED osvětlení, mohou ovlivnit naše zdraví. „Způsobují rychlou únavu a často z nich také bolí či pálí oči. LED osvětlení, zvláště je-li používáno po setmění, snižuje produkci nočního hormonu melatoninu, který má vliv mimo jiné na krevní oběh, imunitu, psychiku či dokonce stárnutí. Právě nedostatek melatoninu je jednou z příčin nespavosti,“ říká MUDr. Michaela Vančatová. 


Hlavním osvětlením interiéru by tak mělo být především denní světlo. To do místnosti přivedou zejména okna, pokud jsou nedostačující, existují další řešení, jak jej do interiéru přivést. „Jednou z variant jsou světlovody. Jejich výhodou je, že přináší světlo do místnosti shora, tudíž podvědomě působí ještě přirozeněji jako zdroj denního osvětlení než okna samotná. Významně tak pomáhají snížit negativní dopady pobytu člověka uvnitř budovy a přispívají lepšímu zdraví a imunitě,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Aspen

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Mám ráda klasická osvětlení, ale i ty netradiční. Tady toho mají teda plno. Například LED páska Neila s dálkovým ovladačem. Upřímně řečeno, světlo na dálkové ovládání jsme ještě neviděla, i když tuším, že to mají zámožní lidé, třeba umělci, možná i sportovci. Mají tu i svítící kameny nebo taky klasiku v podobě lampy a mnoho jiného.

ODPOVĚDĚT

1

Denní světlo je nejlepší, tomu se nic nevyrovná, ale v zimě hold musím doma hodně svítit. Je brzo tma a přes den je spíš zataženo, takže světla také moc není, takže svítím celé dny. V celém domě máme bytová svítidla s příjemnými LED žárovkami, takže na mě umělé světlo nijak špatně nepůsobí :-) .

ODPOVĚDĚT

2

Já nechávám záclony tak, mám je krátké všude.

ODPOVĚDĚT

3

mám malá okna tak mám záclony do třičtvrtě

ODPOVĚDĚT

3

Také jsem vyměnila záclony za krátké. V září se skutečně rychle setmělo. Nemám to ráda, ale co se dá dělat. Je konec léta.

ODPOVĚDĚT

2

S příchodem zimy zkracuji záclony, přes léto mám dlouhé, přes zimu max 90 cm, nejen kvůli sobě, ale i kvůli květinám. Mám výhodu, že jsem v patře a sousedi odnaproti mě nešmírujou.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Objevte auru vaší pleti

Objevte auru vaší pleti

Každá žena touží po dokonalé a přitom přirozeně působící pleti. Právě proto přichází Lancôme s...

Očím chybí během podzimu denní světlo: to může spolu s nekvalitním osvětlením vést k bolesti hlavy a únavě. Foto: Pixabay

Očím chybí během podzimu denní světlo: to může spolu s nekvalitním osvětlením vést k bolesti hlavy a únavě.

Kvůli úbytku denního světla jsou oči více namáhány. Podrobnější informace a rady, jak očím ulevit,...

Typy slunečních brýlí: dejte pozor i na barvu jejich skel. Víte, ve kterých nesmíte řídit a jaké si vzít k moři? Foto: Pixabay

Typy slunečních brýlí: dejte pozor i na barvu jejich skel. Víte, ve kterých nesmíte řídit a jaké si vzít k moři?

Sluneční brýle nás chrání hlavně před slunečním zářením. Kromě toho představují i mechanickou bariéru před...

Titulka pro: Jak na podzimní depresi a špatnou náladu

Jak na podzimní depresi a špatnou náladu

Mezi úbytkem světla a naším naladěním existuje přímá úměra. V létě se nám zkrátka všechno...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Nemáte někdo zkušenost s tímhle eshopem ...

BATOH

Vybírám batoh, kde jste kupovali?

DĚTSKÝ BATOH

Kde jste sehnali kvalitní dětský batoh? Sdílejte tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz