Domácnost

Znáte typy žárovek? Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly?

V současnosti se prodává mnoho druhů světelných zdrojů. Ztrácíte se v nabídce na trhu? Tak si pojďme vysvětlit základní rozdíly.

V mnoha domácnostech se stále používá klasická žárovka (přestože její výroba skončila v roce 2012). Tento typ žárovek jsme kupovali především kvůli jejich nízké ceně. Vezmeme-li ovšem v úvahu provozní náklady, výhodnost koupě se rapidně snížila. „Klasická žárovka totiž 95 procent přijaté energie přemění na teplo a jen 5 procent na světlo,“ vysvětluje Zuzana Zicháčková z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz. Životnost se pohybuje kolem 1000 hodin. 

Halogenová žárovka 

Uspoří zhruba 25 procent elektrické energie oproti klasickým žárovkám a její životnost je přibližně dvojnásobná – 2000 hodin. Skládá se z wolframového vlákna, které se nachází v kapsli s halogenovým plynem. „Halogenky obsahují sice wolframové vlákno stejně jako klasické žárovky, ale zároveň směs plynů s halogeny, převážně se jedná o jod,“ říká Zuzana Zicháčková. Díky tomu může žárovka pracovat i při vyšších teplotách. Na co pozor? S halogenkami byste neměli manipulovat holou rukou. Mají různé závity (například E14, E27, GU10, GU5.3, R7s G4, G9) a dají se stmívat (tím regulujete intenzitu svícení). Nabízejí však omezenější škálu teploty světla: 2900 až 3100 K (u speciálních typů až 3400 K, ale ty vydrží jen 15 hodin). Mezi jejich výhody patří okamžitý start a výborné podání barev. Nevýhody? Vyšší spotřeba, citlivost na napájecí napětí a podobně. 

Nepřehlédněte! Halogenové žárovky se od 1. září 2018 nebudou smět prodávat. Tento zákaz se však nedotkne halogenových bodovek (s označením GU10), diod, reflektorů a trubic. 

Kompaktní zářivky neboli úsporné žárovky

Ušetří mnohem více energie než klasické žárovky, až 80 %. Vyšší je i jejich životnost, která dosahuje až 15 000 hodin. Tvary tohoto typu zářivek jsou různorodé – od trubicového přes spirálovitý až po klasický zaoblený tvar. Lze je použít jako přímou náhradu klasické žárovky se závitem E14 a E27. Některé druhy mají možnost stmívání (tato informace by měla být uvedená na obale). 

Nabízejí také různé barvy světla: 

– teplá bílá (2700 K)

– studená bílá (4000 K) 

– studené denní světlo (6500 K)

Počítejte však s pomalým startem – po zapnutí světla trvá několik desítek sekund, než žárovka začne svítit na plný výkon. Po vypnutí musíte čekat asi 30 minut, než úsporku znovu zapnete. V opačném případě se rapidně zkracuje její životnost. 

LED žárovky (Light Emitting Diode) 

Představují nejúspornější typ světelných zdrojů. Můžou ušetřit až 90 procent elektrické energie oproti klasickým žárovkám, přičemž jejich životnost je až 25 000 hodin. Obchody nabízejí mnoho typů a na rozdíl od kompaktních zářivek si lze vybírat z většího množství tvarů (například kapka, svíčka, standardní zaoblený tvar, spot) a závitů či patic (E14, E27, GU10, GU5.3, G4). LED žárovky nezřídka mívají elegantní design, díky němuž se hodí i do otevřených svítidel nebo se používají samostatně. „Designové možnosti LED žárovek a LED svítidel jsou ohromující. Kromě zajímavých tvarů nabízejí různou barvu světla. Existují dokonce i chytré žárovky, u kterých si všechny možné parametry navolíte aplikací v mobilu,“ připomíná odbornice. 

Mezi hlavní výhody LED žárovek v porovnání s ostatními světelnými zdroji patří:

– nízká spotřeba elektrické energie daná její vysoce efektivní přeměnou na světlo

– nízká provozní teplota (nepřekročí 70 °C)

– okamžitý start

– možnost regulace výkonu (využijete celé spektrum barevné škály)

– malé rozměry

– vysoká odolnost vůči vnějším vlivům

– bezpečný provoz zajištěný napájením ze zdrojů s nízkým napětím 

– možnost stmívání, které šetří energii i vaše oči. 

Připravila: mar 

Foto: Paulmann


Diskuze: příspěvků