Domácnost

Typy žárovek: rozdíly mezi jednotlivými druhy

V současnosti se prodává mnoho druhů světelných zdrojů. Ztrácíte se v nabídce na trhu? Tak si pojďme vysvětlit základní rozdíly.

V mnoha domácnostech se stále používá klasická žárovka (přestože její výroba skončila v roce 2012). Tento typ žárovek jsme kupovali především kvůli jejich nízké ceně. Vezmeme-li ovšem v úvahu provozní náklady, výhodnost koupě se rapidně snížila. Klasická žárovka totiž 95 procent přijaté energie přemění na teplo a jen 5 procent na světlo. Životnost se pohybuje kolem 1000 hodin.

Kompaktní zářivky neboli úsporné žárovky

Ušetří mnohem více energie než klasické žárovky, až 80 %. Vyšší je i jejich životnost, která dosahuje až 15 000 hodin. Tvary tohoto typu zářivek jsou různorodé – od trubicového přes spirálovitý až po klasický zaoblený tvar. Lze je použít jako přímou náhradu klasické žárovky se závitem E14 a E27. Některé druhy mají možnost stmívání (tato informace by měla být uvedená na obale).

Nabízejí také různé barvy světla

– teplá bílá (2700 K)
– studená bílá (4000 K)
– studené denní světlo (6500 K)

Počítejte však s pomalým startem – po zapnutí světla trvá několik desítek sekund, než žárovka začne svítit na plný výkon. Po vypnutí musíte čekat asi 30 minut, než úsporku znovu zapnete. V opačném případě se rapidně zkracuje její životnost.

LED žárovky (Light Emitting Diode)

Představují nejúspornější typ světelných zdrojů. Můžou ušetřit až 90 procent elektrické energie oproti klasickým žárovkám, přičemž jejich životnost je až 25 000 hodin. Obchody nabízejí mnoho typů a na rozdíl od kompaktních zářivek si lze vybírat z většího množství tvarů (například kapka, svíčka, standardní zaoblený tvar, spot) a závitů či patic (E14, E27, GU10, GU5.3, G4). LED žárovky nezřídka mívají elegantní design, díky němuž se hodí i do otevřených svítidel nebo se používají samostatně. Designové možnosti LED žárovek a LED svítidel jsou ohromující. Kromě zajímavých tvarů nabízejí různou barvu světla. Existují dokonce i chytré žárovky, u kterých si všechny možné parametry navolíte aplikací v mobilu.

Hlavní výhody LED žárovek v porovnání s ostatními světelnými zdroji

– nízká spotřeba elektrické energie daná její vysoce efektivní přeměnou na světlo
– nízká provozní teplota (nepřekročí 70 °C)
– okamžitý start
– možnost regulace výkonu (využijete celé spektrum barevné škály)
– malé rozměry
– vysoká odolnost vůči vnějším vlivům
– bezpečný provoz zajištěný napájením ze zdrojů s nízkým napětím
– možnost stmívání, které šetří energii i vaše oči.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: eSvětlo.cz
Zdroj fotografií: svítidla Paulmann
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků