Zdraví

Na podzim se krátí dny a ubývá denního světla: Jak to působí na náš organismus

S nástupem podzimu ubývá každý den denního světla až o 4 minuty. Nedostatek světla může mít vliv na naše zdraví, světlo totiž ovlivňuje řadu fyziologických procesů v našem těle.

Lidský organismus však rozlišuje, zda jsme vystaveni slunečnímu svitu nebo umělému osvětlení. Denní světlo má na naše tělo blahodárné účinky a jeho úbytek může vyvolávat příznaky jako jsou únava, bolest a pálení očí, stres i bolesti hlavy. Vliv má také na imunitu, která je v letošním roce ještě důležitější, než předtím.

Osvětlení patří mezi důležité faktory ovlivňující celkové zdraví člověka a cílem by mělo být přiblížit se co nejvíce přirozenému, dennímu světlu. Správný režim spánku bývá narušen umělým osvětlením, což se pak projevuje ospalostí během dne, poruchami soustředění a spánku, ale i psychosomatickými chorobami,“ říká MUDr. Michaela Vančatová.

Denní versus umělé světlo

Denní světlo v sobě zahrnuje sedm barev, které se v průběhu dne různě mění. To umělé osvětlení nedokáže a zůstává po celý den stejné, navíc je často tvořeno pouze ze tří barev – žluté, oranžové a červené, které stimulují lidský organismus a při dlouhodobém působení mají vliv především na naši psychiku. Jsme častěji podráždění, ve stresu a pod neustálým tlakem,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway. Výhodou ale není ani LED osvětlení s převahou modrého světla, které má negativní vliv především na náš zrak.

Umělé světlo denní nenahradí

Blikající žárovky, především u nekvalitního LED osvětlení, mohou ovlivnit naše zdraví. „Způsobují rychlou únavu a často z nich také bolí či pálí oči. LED osvětlení, zvláště je-li používáno po setmění, snižuje produkci nočního hormonu melatoninu, který má vliv mimo jiné na krevní oběh, imunitu, psychiku či dokonce stárnutí. Právě nedostatek melatoninu je jednou z příčin nespavosti,“ říká MUDr. Michaela Vančatová.

Hlavním osvětlením interiéru by tak mělo být především denní světlo. To do místnosti přivedou zejména okna. Hned po probuzení roztáhněte závěsy nebo žaluzie. Nehledě na počasí si každý den si najděte aspoň chvilku na procházku venku.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: williamsonmedicalcenter.org/in-the-community/healthyu/2016/12/16/fewer-daylight-hours-wintertime-affects-body-multiple-ways/, www.researchgate.net/publication/283459751_The_importance_of_light_to_health_and_well-being
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků