Shopping

Nákupy na internetu: prověřte si obchod i dostupnost zboží

Je to pohodlné – stačí si sednout k počítači třeba o půlnoci a vybrat si dárky na internetové nákupní galerii. Ti zvídavější si zvolené překvapení ještě okouknou někde v kamenném obchodě, ale objednají je pak přes síť.

Dostupnost zboží kdykoliv, plus dodávka až do domu – to nás inspiruje k nakupování přes internet. Dříve sem patřila také cena, internetoví prodejci byli levnější než kamenné prodejny. A i když se dnes rozdíly v cenové politice začínají stírat, nakupování přes internet nás stále baví víc a víc.

Pokud se tedy chystáte nakoupit dárky na internetu a neradi byste šlápli vedle, nabízíme vám pár chytrých rad, jak při tom nenaletět.

Obracejte se na osvědčené prodejce a prověřte si obchod, kde nakupujete

Dobrým rádcem je Heureka se svým programem Ověřeno zákazníky, kde recenze píšou skutečně jen lidé, kteří v daném obchodě nakoupili. Na anonymní hlasy z internetu není takové spolehnutí, to už je lepší poptat se známých.

Dívejte se na skladovou dostupnost

Zvlášť pokud nakupujete na poslední chvíli, je skladová dostupnost klíčová. Bohužel hodně e-shopů o této dostupnosti lže – uvádějí, že je zboží skladem, přitom ho objednají až ve chvíli, kdy si objednáte vy. Opět je proto lepší se spolehnout na zavedené prodejce a dívat se po garancích.

U neznámých prodejců plaťte na dobírku

Pokud si nejste seriózností e-shopu jistí, nikdy neplaťte předem. Nebudete riskovat peníze, a pokud by obchod lhal o dostupnosti zboží, můžete objednávku snadno zrušit. V opačném případě byste čekali na vrácení peněz, takže si raději ušetřete nervy.

Čtěte informace na webu

Jestliže se rozhodnete objednat u neznámého obchodu, pomůže vám už samotný web. Uvádí firma poctivě obchodní údaje a kontaktní osoby? Má kamennou prodejnu? Je vidět, že má obchod za sebou historii? To všechno vám pomůže se nespálit.

Dobírka a osobní převzetí jsou nejrychlejší

Nakupujete-li na poslední chvíli, plaťte na dobírku (nebo kartou on-line). Čekání na převod peněz protahuje celý proces objednávky. A když vás opravdu tlačí čas, nejrychlejší bude pravděpodobně osobní převzetí. Ve chvíli, kdy jde o každý den, může mít například dopravce zpoždění vinou sněhové kalamity nebo předvánočního náporu, a zboží nemusí dorazit včas.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Asociace pro elektronickou komerci (APEK), Mall.cz
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků