Zdraví

Hormonální jóga: pomáhá regulovat hormonální nerovnováhu

I v dnešním uspěchaném světě se snažíme najít chviličku na aktivní odpočinek. Navštěvujeme různá fitness centra a posilovny, ale také vyhledáváme klidnější a přitom velmi účinná cvičení, jako je například jóga.

Ta dnes patří k velmi populárním aktivitám a cvičí se v mnoha stylech a formách. Určitě znáte power jógu, gravid jógu pro těhotné, hatha jógu nebo wellness jógu a další. Ale objevují se i styly, o kterých nejspíš ještě nevíte, a přitom ženám mohou pomoci mnohem lépe zvládat potíže, které přicházejí s věkem.
 
V období menopauzy dochází ke změnám v hladinách hormonů a ty mohou mít významný dopad na vaše rozpoložení, nálady a celkovou tělesnou pohodu. Speciálně pro ženy v období menopauzy je určena hormonální jóga, zvláštní metoda cvičení, jejíž autorkou je brazilka Dinah Rodrigues.
Mimo posílení svalů, zlepšení nálady, snížení stresu, depresivních nálad a poruch spánku ovlivňuje cvičení i hladinu hormonů v těle, a tak odstraňuje nepříjemné symptomy přechodu a hlavně jim předchází. V tomto programu se využívají prvky z různých směrů jógy, které cíleně působí na stimulaci vaječníků, štítné žlázy, hypofýzy a nadledvinek, a tak je reaktivována tvorba tělu vlastních hormonů. A vyšší hormonální hladina znamená cítit se mladší a mnohem lépe. Ženy, které začlenily tato cvičení mezi své každodenní aktivity, se cítí mnohem vyrovnaněji a radostněji,“ vysvětluje Dinah Rodrigues.
Zvláštností tohoto programu je velmi rychlé a hlasité dýchání – Bhastrika. Při nádechu se pupík pohybuje směrem ven a při prudkém výdechu je vzduch silně vypuzen nosem, přičemž se pupík vtahuje dovnitř. Toto dýchání působí jako masáž na vnitřní orgány a aktivuje vlastní energii.

Zacvičte si

Pokud si chcete zacvičit několik cviků už nyní, zkuste následující zjednodušené a upravené cviky, které z této metody vycházejí.

Sed roznožný s mírným předklonem

Sedněte si na zem roznožmo na jogínskou podložku. Abyste nehrbila záda, můžete si bederní páteř podepřít složenou dekou či malým polštářkem nebo se opřete o stěnu. Je důležité, aby horní polovina těla nebyla nahrbená a ramena zůstala svěšená a uvolněná. Ruce položte na zem vedle těla. Při výdechu se mírně předkloňte vpřed. Hlava je v prodloužení páteře, prsty na nohou směřují vzhůru. Nyní několikrát proveďte hluboký uvolněný nádech a výdech – bhastriku. Cvičením získáte novou energii, uvolníte si pánev a posílíte záda.

Strom

Stoupněte si s nohama rozkročenýma na šířku boků. Pravou rukou uchopte kotník a chodidlo zapřete o vnitřní stranu druhého stehna. Prsty směřují k zemi. Najděte rovnovážnou pozici a spojte dlaně před hrudníkem. Stůjte rovně a nehrbte ramena! Proveďte 7 bhastrik a pak opakujte to samé na druhou stranu. Cvičením si natrénujete rovnováhu, zlepšíte soustředěnost a celkovou vyrovnanost.

Motýlek

Posaďte se, skrčte nohy a spojte chodidla k sobě. Křížová kost je lehce zvednutá. Stehna tlačte co nejníže k zemi. Ruce a předloktí položte volně na podlahu. Proveďte 7x bhastriku, při každém výdechu se pokuste protlačit stehna níže k zemi, tím si protáhnete oblast okolo vaječníků. Cvičením získáte novou energii, otevření kyčlí, uvolníte ztuhlost ve spodní části břicha.
Připravila: Eva Čopíková
Foto: Beiersdorf

Zdroj informací: www.dinahrodrigues.com.br/home-en, tiskové materiály Beiersdorf
Zdroj fotografií: Beiersdorf

Diskuze: příspěvků