Neznámý kus Jadranu

Máte chuť prožít dovolenou na klidném místě, kde neproudí davy turistů? Vydejte se do Chorvatska, 50 km jižně od Splitu. Právě tam najdete ostrov Vis, který obklopuje průzračně čisté Jaderské moře.

Titulka pro: Neznámý kus Jadranu
Zobrazit fotografii v galerii

Cesta na ostrov trvá trajektem dvě hodiny. To je možná jeden z důvodů, proč se sem každý nežene. Vis navíc poměrně dlouho sloužil jako vojenská základna, a proto na něj byl turistům vstup zakázán (až do roku 1990). Pokud se však tím nenecháte odradit, objevíte jedinečné místo pro romantickou, ale i pohodovou rodinnou dovolenou. Ostrov o rozloze 90 km2, kde žijí přes čtyři tisíce stálých obyvatel, v podstatě představují dvě přístavní městečka Vis a Komiža, která od sebe dělí silnice dlouhá osmnáct kilometrů. Zbytek ostrova je „posetý“ už jen malými vesničkami.

Jediná dvě městečka
Větší přístavní město Vis se rozkládá na východní části severního pobřeží ostrova v hlubokém zálivu (Viški zaljev). Vzhledem k tomu, že jeho historie sahá až do 4. století př. n. l., je nejstarším městem v Chorvatsku. Svou současnou podobu však získalo až v 16. století, takže většina památek je postavena v renesančním a barokním stylu. Při návštěvě Visu byste určitě měli navštívit farní kostel Panny Marie ze Špilice.

Druhé, menší městečko Komiža leží naopak na západní části pobřeží. První zmínky o něm pocházejí z 12. století. Postaveno bylo v široké zátoce pod nejvyšším vrchem ostrova, jemuž se říká Hum (587 m n. m.). Ten chrání město před větry vanoucími od moře. Dominantou okolí je klášter sv. Mikuláše, postavený benediktiny. K prohlídce ovšem láká i renesanční kostel Panny Marie, kterému se přezdívá „Pirátka“. Podle legenty totiž piráti několikrát uloupili zdejší mariánský obraz, ten však vždy jakýmsi zázrakem vyplavilo moře na hladinu a umělecké dílo se vrátilo na své místo. Nepřehlédnutelnou stavbou je bývalá pevnost ze 16. století, v níž je dnes rybářské muzeum. To, že má mořeplavba na Visu svou dlouholetou tradici, dokládá i jeden z exponátů – devítimetrová rybářská plachetnice, takzvaná gajeta, s níž kdysi dávno rybáři vyplouvali na moře. Osm kilometrů od Komiže, přímo pod vrcholkem Hum, je Titova jeskyně (Titova špilja). Právě zde se za 2. světové války se svým vojenským štábem skrýval Josip Broz Tito, bývalý prezident Socialistické federativní republiky Jugoslávie.

Lodí do Modré jeskyně
Z Komiže si můžete udělat také výlet na ostrůvek Biševo. Lodí jste na něm za necelou hodinu a spatříte zde skutečný zázrak přírody – Modrou jeskyni (Modra špilja). Říká se jí tak proto, že moře uvnitř jeskyně i její stěny jsou stříbřitě modré. Nádhernou hru barev vyvolává světlo, které do jeskyně proniká pod mořskou, deset metrů širokou skalní branou. Nejvhodnější čas na návštěvu jeskyně je proto dopoledne, kdy jí prostupuje nejvíce světla.

Míst určených k výletům je ale samozřejmě mnohem víc. Kromě překrásných zátok na jižním pobřeží ostrova, z nichž nejznámější je hluboká zátoka Stiniva, je to i zátoka na východě ostrova – Stončica. Případně si můžete v některé zdejší agentuře koupit výlet lodí po okolních ostrovech.

Řekové a sazenice palem
Na ostrově Vis mají také pěstitelskou farmu palem, která je jediná na celém pobřeží. Návštěvu si však domluvte předem. Od místních obyvatel se dozvíte, že první sazenice sem údajně dovezli Řekové, kteří zde v roce 397 př. n. l. založili první řeckou osadu na Jadranu. Ve starověku patřil Vis, podle něhož se jmenuje také již zmíněné hlavní město,
společně s Dalmácií k významným kulturním centrům. V době napoleonských válek tu měli základnu Angličané, což mimo jiné dokládají i ruiny kamenných pevností. Po napoleonských válkách až do roku 1818 získalo ostrov Rakousko, poté ho dva roky vlastnili Italové. V roce 1866 došlo při jeho severním pobřeží v italsko-rakouské válce k velké námořní bitvě, kterou vyhrálo rakouské loďstvo pod vedením rakouského admirála Tegetthoffa.

Pár kroků na pláž
Ale pryč od historie a zpět na jihodalmatský Vis. Právě ve dvou městech, Visu a Komiži, o nichž jsme psali, najdete i hotely, penziony a apartmány. Přestože jich není mnoho, další se zde nestavějí. Ostrov chce totiž i nadále zůstat klidným a výjimečným místem, kde si lidé odpočinou a zapomenou na všední starosti.

Porostlý je nádhernou středomořskou vegetací, z velké části hlavně hustými borovými háji. Na oblázkové a písčité pláže to budete mít vždy jen pár kroků. Nejkrásnější pláž najdete v zátoce Grandovac na východní straně ostrova. Jestliže se rozhodnete strávit den aktivně a ne poleháváním na slunci, jsou tu skvělé podmínky pro potápění, rybolov, jachting či windsurfing. Půjčit si tu můžete i kolo, zahrát si tenis, stolní tenis, košíkovou... Milovníci adrenalinu mohou vyzkoušet paragliding nebo si v tandemu skočit padákem.

Sardinky, pogača, Rogačica
Večery pak lákají k procházkám a posezení v restauraci s místními specialitami. Tradiční pochoutkou proslavenou až na vídeňském císařském dvoře jsou zdejší sardinky konzervované v soli. K dalším pochutinám patří „pogača“ – slaný koláč se sardelkami, kapary ve slaném nálevu, a sladký koláč ze sušených fíků. Z nápojů je to bílé a červené víno a likér Rogačica, vyráběný ze svatojánského chleba.

A na závěr jeden dobrý tip a jedno malé upozornění: výborně vaří třeba v hospodě Žena Glava. Pohostí vás zde nejen čerstvým ovocem a zeleninou z vlastního pole, ale i čerstvě nachytanými rybami a masem z domácího chovu dobytka. Na hospodu natrefíte přibližně kilometr nad Titovou jeskyní. A pozor si dejte na místní červené víno! Je totiž velice silné.

Rady na cestu

  • Cesta na ostrov Vis není přímá. Musíte se nejdříve dostat do známého Splitu. Z Prahy do Splitu můžete buď letět letadlem (let trvá přibližně hodinu a půl), nebo tam dojet autem či autobusem. Ze Splitu na Vis (cca 50 km) vás za dvě hodiny dopraví trajekt.
  • Nejlepší dobou pro návštěvu Chorvatska, a tedy i Visu jsou měsíce od dubna do října. Teplota vzduchu se tu v této době šplhá až ke 40 °C, teplota vody může dosáhnout 25 °C.
  • Na ostrově je stejný čas jako v České republice.
  • V Chorvatsku se platí kunami (HRK) - 1 kuna jsou necelé 4 Kč. Není nutné měnit si peníze předem, české koruny za kuny dostanete i na ostrově. Pro lepší představu, například za večeři zaplatíte asi 150 kun, za chleba 7 kun.
  • Na Visu funguje takzvaný „dům zdraví“, kde vám poskytnou základní zdravotní ošetření. Pokud by se jednalo o závažnější zranění nebo onemocnění, přispěchají vám na pomoc lékaři ze Splitu. Před odjezdem z České republiky se ale určitě pojistěte.


Text: Zuzana Balatá
Foto: iStock
Zdroj: Svět ženy číslo 8 / 2011. Právě na novinových stáncích.
10. 8. 2011

DISKUZE K ČLÁNKU

0

To vypadá vážně skvěle. My chtěli do Chorvatska jet letos, ale nakonec to bohužel nevyšlo. Příští rok bychom se tam ale rádi konečně podívali a právě ostrov Vis vypadá jako velmi zajímavá destinace. Díky za tip. :)

ODPOVĚDĚT

0

To zní lákavě. Možná by tam nemuselo být tolik turistů, takže pro nás, jako potápěče, hotový ráj. S manželem vyhledáváme klidnější místa, abychom měli pro potápění klid. Vloni jsme si před létem zaplatili potápěčský kurz na http://www.seawolf.cz/ , takže trávíme dovolenou aktivně.

ODPOVĚDĚT

0

je tam opravdu krásně

ODPOVĚDĚT

0

Prý je to tam nádherné. Akorát ta cesta trajektem.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Léto je období dovolených. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem snadno se smíříme s dlouhými...

Cestování jako životní styl

Cestování jako životní styl

Není tajemstvím, že cestování právě zažívá obrovský boom a láká velkou většinu z nás. Není...

Jak na cestování se psem

Jak na cestování se psem

Chcete vyrazit za hranice všedních dnů společně se svým čtyřnohým kamarádem? Dnes už to není...

Titulka pro: Rodičovské dilema: Vozit, nebo nosit?

Rodičovské dilema: Vozit, nebo nosit?

Když přijde na dětské vybavení, mají dnešní rodiče nespočet možností. Jak si ale mezi nimi...

Titulka pro: Mobilní aplikace na cesty. Které spolehlivě užijete?

Mobilní aplikace na cesty. Které spolehlivě užijete?

Chystáte se na krátkou dovolenou nebo už řešíte delší letní odpočinek? Pokud je vám blízké...

Jak přežít cestování dálkovým autobusem

Jak přežít cestování dálkovým autobusem

Tak hurá, rozhodnuto, dohodnuto. Auto tentokrát zůstane doma a my vyrážíme autobusem. Před námi je...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

CLIP IN

Holky, hledám kvalitní clip in. Na netu jsem našla spoustu ...

VÁNOCE

Ahojky :) Holky, ať chceme nebo ne, vánoce se blíží. A s tím i ...

SILVESTR

Nevíte někdo o nějaké dobré chatě na Silvestra?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz