Cestování

Dovolená na Jadranu: ostrov Vis

Sbírání kytiček

Máte chuť prožít dovolenou na klidném místě, kde neproudí davy turistů? Vydejte se do Chorvatska, 50 km jižně od Splitu. Právě tam najdete ostrov Vis, který obklopuje průzračně čisté Jaderské moře.

Cesta na ostrov trvá trajektem dvě hodiny. To je možná jeden z důvodů, proč se sem každý nežene. Vis navíc poměrně dlouho sloužil jako vojenská základna, a proto na něj byl turistům vstup zakázán (až do roku 1990). Pokud se však tím nenecháte odradit, objevíte jedinečné místo pro romantickou, ale i pohodovou rodinnou dovolenou. Ostrov o rozloze 90 km2, kde žijí přes čtyři tisíce stálých obyvatel, v podstatě představují dvě přístavní městečka Vis a Komiža, která od sebe dělí silnice dlouhá osmnáct kilometrů.

Jediná dvě městečka

Větší přístavní město Vis se rozkládá na východní části severního pobřeží ostrova v hlubokém zálivu (Viški zaljev). Vzhledem k tomu, že jeho historie sahá až do 4. století př. n. l., je nejstarším městem v Chorvatsku. Svou současnou podobu však získalo až v 16. století, takže většina památek je postavena v renesančním a barokním stylu. Při návštěvě Visu byste určitě měli navštívit farní kostel Panny Marie ze Špilice.

Druhé, menší městečko Komiža leží naopak na západní části pobřeží. První zmínky o něm pocházejí z 12. století. Postaveno bylo v široké zátoce pod nejvyšším vrchem ostrova, jemuž se říká Hum (587 m n. m.). Ten chrání město před větry vanoucími od moře. Dominantou okolí je klášter sv. Mikuláše, postavený benediktiny. K prohlídce ovšem láká i renesanční kostel Panny Marie, kterému se přezdívá „Pirátka“. Podle legenty totiž piráti několikrát uloupili zdejší mariánský obraz, ten však vždy jakýmsi zázrakem vyplavilo moře na hladinu a umělecké dílo se vrátilo na své místo.

Nepřehlédnutelnou stavbou je bývalá pevnost ze 16. století, v níž je dnes rybářské muzeum. To, že má mořeplavba na Visu svou dlouholetou tradici, dokládá i jeden z exponátů – devítimetrová rybářská plachetnice, takzvaná gajeta, s níž kdysi dávno rybáři vyplouvali na moře. Osm kilometrů od Komiže, přímo pod vrcholkem Hum, je Titova jeskyně (Titova špilja).

Lodí do Modré jeskyně

Z Komiže si můžete udělat také výlet na ostrůvek Biševo. Lodí jste na něm za necelou hodinu a spatříte zde skutečný zázrak přírody – Modrou jeskyni (Modra špilja). Říká se jí tak proto, že moře uvnitř jeskyně i její stěny jsou stříbřitě modré. Nádhernou hru barev vyvolává světlo, které do jeskyně proniká pod mořskou, deset metrů širokou skalní branou. Nejvhodnější čas na návštěvu jeskyně je proto dopoledne, kdy jí prostupuje nejvíce světla.

Míst určených k výletům je ale samozřejmě mnohem víc. Kromě překrásných zátok na jižním pobřeží ostrova, z nichž nejznámější je hluboká zátoka Stiniva, je to i zátoka na východě ostrova – Stončica. Případně si můžete v některé zdejší agentuře koupit výlet lodí po okolních ostrovech.

Pár kroků na pláž

Právě ve dvou městech, Visu a Komiži, o nichž jsme psali, najdete i hotely, penziony a apartmány. Ostrov je porostlý je nádhernou středomořskou vegetací, z velké části hlavně hustými borovými háji. Na oblázkové a písčité pláže je to vždy kousek. Nejkrásnější pláž najdete v zátoce Grandovac na východní straně ostrova. Jestliže se rozhodnete strávit den aktivně a ne poleháváním na slunci, jsou tu skvělé podmínky pro potápění, rybolov, jachting či windsurfing. Půjčit si tu můžete i kolo, zahrát si tenis, stolní tenis, košíkovou… Milovníci adrenalinu mohou vyzkoušet paragliding nebo si v tandemu skočit padákem.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.visinfo.org/
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků