Akce

Noc kostelů už v pátek 24. května

Sbírání kytiček

Máte rádi neobvyklé akce, při kterých se můžete nejen pobavit, ale také se poučit a zažít něco nového? Pak si na tento páteční večer už nic neplánujte – čeká vás Noc kostelů!

Do kostela se občas zajdou podívat i ti, kteří nemají s farností nebo jednotlivými církvemi jinak nic společného. Ale přijít sem v pozdních večerních hodinách nebo dokonce v noci? Právě to napadlo před několika lety lidi v Rakousku. A od té doby se tahle myšlenka začala postupně šířit po celé Evropě.

Pozdrav Dominika Duky

„Tato noc může být připomínkou velikonoční noci, noci osvobození a noci světla, které dává možnost nalézt a porozumět smyslu vesmíru a života každého z nás. Více než já vám bezpochyby poví architektura a umění, které po věky hovoří k návštěvníkům kostelů. Vašimi průvodci ovšem budou také samotní organizátoři, kteří vás uvítají a kterým jsem za jejich službu a spolupráci velmi vděčný,“ říká kardinál Dominik Duka. S ním se v tento den můžete setkat ve 21 hodin, pokud zavítáte do pražské svatovítské katedrály.

Křížem krážem

Co je dobré vědět? Večer a v noci 24. 5. máte šanci vidět i místa, která nejsou běžně přístupná, vychutnat si některý z mnoha koncertů a dalších zajímavých akcí určených nejen dospělým, ale i dětem. Z řady celovečerních programů na desítkách míst v rámci České republiky vám nyní nabízíme malou ochutnávku:

* Kostel sv. Petra a Pavla, Praha 8 – Bohnice – od 16.00 hodin program pro děti na farní zahradě, od 20.00 hodin koncert Barokní nocturno

* Betlémský kostel, Brno – od 19.00 hodin varhanní koncert

* Kostel Nejsvětější Trojice, Hořovice – od 19.00 hodin výklad o historii zámeckých kaplích

* Kostel sv. Vavřince, Prácheň – od 20. hodiny prohlídka (kostel je obvykle veřejnosti nepřístupný) a v průběhu večera zazní hudební improvizace (fujary)

* Kostel Českobratrské církve evangelické, Zlín – od 19.30 hodin přednáška na téma 400 let Bible kralické

Něco navíc

Podrobnosti o všech místech, která se zapojila do této jedinečné akce, najdete na internetu www.nockostelu.cz. A protože technika pokročila, už podruhé si majitelé iPhonů a iPadů můžou zdarma stáhnout aplikaci iKostel (díky ní v tento večer a noc získají informace jako na dlani, včetně šikovné navigace k nejbližšímu otevřenému kostelu). Pokud byste si navíc chtěli na letošní Noc kostelů uchovat nejen duchovní, ale i hmotnější památku, můžete si koupit třeba pexeso, magnetky nebo tričko.
 

Připravila: Marcela
Foto: archiv kostela sv. Petra Pavla v Bohnicích
23. 5. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků