Bydlení

Nový trend v pražském bydlení? Lidé chtějí větší byty

Sbírání kytiček

„Trendy přicházejí a odcházejí.“ Tak pravila spisovatelka CarrieBradshawová v kultovním seriálu Sex ve městě. Vlny obliby a neobliby, zaujatosti a upřednostňování se ale netýkají jen světa extravagantní módy. Trendy čeří i zdánlivě klidnou hladinu trhu s byty.

Prodej bytů v Praze se za poslední rok výrazně proměnil. Podle realitních analytiků a developerů bude tato proměna v následujících měsících ještě zřetelnější a výraznější.


Zájem o větší byty rychle roste

O jakém trendu je řeč? Zjednodušeně řečeno, lidé začali nakupovat větší a prostornější byty. To bylo ještě před několika lety s nadsázkou nemyslitelné. Když se prohloubila ekonomická recese, vznikla velká poptávka po malých bytech typu 1+kk či 2+kk. Tyto byty najednou tvořily naprostou majoritu (více než tři pětiny z celkové nabídky), realitní kanceláře v Praze podle toho přizpůsobily nabídku a zájem byl obrovský. Teď se ale situace obrátila. Lidé chtějí bydlet ve větším.

Jiný náhled na cenu bytu

Proč tak najednou? Zlepšila se ekonomická situace? Mají lidé více peněz a mohou si dovolit investovat do prostornějších bytů? Přišla nová vlna babyboomu či se hromadně párují pražští singles? Ne tak docela. Důvod změny zájmu je jiný: lidé začali jinak nahlížet na cenu bytu.

Důležitá je teď cena za metr čtvereční

Nyní se zákazník často nerozhoduje podle celkové ceny, ale podle ceny za metr čtvereční. Větší byt vás sice pravděpodobně vyjde dráž než menší byteček, podle ceny za metr čtvereční ale můžete nakoupit velmi výhodně. To už pochopila řada Pražanů a zájem o větší prostory raketově stoupá.

Jak zjistit tržní cenu bytu

Nejlepší a zároveň nejlevnější byt vám nespadne z nebe. Musíte hledat. Projíždět nabídky na internetu, v tisku a materiály realitek. Reálnou tržní cenu vysněného bytu zpravidla dostanete, když zprůměrujete ceny bytů v dané lokalitě a od výsledné částky odečtete 10 procent.

Komerční prezentace
Foto: iStock
26. 6. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků