Rodina

Jak nás ovlivňuje naše přesvědčení

Jsme moc staré na změny jakéhokoliv druhu, nemáme povahu odejít od zvyků, které léta pěstujeme, neumíme se prosadit, natož začít podnikat, slýchávám.

Zvyk, lenost, strach z neúspěchu, nedůvěra ve vlastní schopnost, stud udělat něco spontánně? Tak trochu všechno dohromady, všechno se totiž odvíjí od našeho přesvědčení, jež nám nabízí podvědomí, ta truhlice zatuchlého harampádí, kterou se bojíme otevřít a vyvětrat.

Máme strach, že jsme neschopné nebo se bojíme toho, co bychom se o sobě mohly dozvědět. Buďto žijeme v modu, co nám život přinese a jsme smířené, s tím jak to je. Neuvědomujeme si, co můžeme, ale jen to, co máme a děláme. Mnoho z nás ani netuší, že doopravdy lze vymodelovat život podle vlastních představ. Že je hloupé snít, protože to nemůžeme mít. Že nemůžeme být, tam, kde bychom chtěly být? Omyl.

Já jsem důkazem toho, že se dá vybojovat vlastní cesta naplněná vším, co chceme a potřebujeme. Z vlastní zkušenosti vím, jaké to je sáhnout si na dno. Vím kolik síly stojí dostat se zpět do sedla. Mnohokrát se chce člověk vzdát, cítí marnost a bezmoc, ale to jsou jen pocity, které se dají zahnat správným přenastavením hlavy.

Vymazat jednou provždy myšlení v konotacích podceňování – to nezvládnu, zavrhování – když jsem nikdy určitou věc nezkoušela, tak ji tedy neumím a zhoubné – na tohle nemám nárok.

Přesvědčení je do určité míry rozhodnutí. Znamená, že na základě vaší osobní zkušenosti padl váš rozsudek, zamkly jste v hlavě víko truhly a zahodily od něj klíč. A dál už o daných výrocích samy se sebou nediskutujete.

Z nespokojenosti a smutku můžete vážně onemocnět. Spokojenost je léčivá. Ale stačí když smutek kape a postupem času vás udolá.

O čem jste přesvědčení a co cítíte je pro vás pravdivé, bez ohledu na to, zda vám toto přesvědčení pomáhá nebo škodí. Nečekejte na zázrak a vezměte opratě koně, na kterém se ploužíte životem pevně do rukou a začněte cválat za tím, co opravdu chcete.

Autor: MgA. Petra L. Krajčinovič, terapeutka osobního rozvoje, kouč a mentor

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: bykrajcinovic.cz
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků