Bydlení

Objevte jutu

Chcete oživit interiéry svého domova atraktivními doplňky z neobvyklých materiálů, a přitom se chcete chovat ekologicky? Otevřete dveře jutě!

Ano, jutě – té hrubé látce vyvolávající možná až nepříjemné asociace s pytlem na obilí, nebo v lepším případě s kávou. Ale opravdu není důvod ohrnovat nos, je totiž načase podívat se na jutu novýma očima. Módní trendy se dnes soustřeďují na etnické styly a právě jutu najdete u širokého spektra doplňků, oděvních i bytových. Nepoužívají ji tedy jen „zelení“, ale i lidé se zájmem o atraktivní doplňky za nízkou cenu.
 
Juta je přírodní vlákno, pochází z rostliny, která se podobá tabáku, a získává se extrakcí z jejích stonků. Má šedobílou nebo zlatavou barvu, a proto se jí také někdy říká „zlaté vlákno“. Vyznačuje se velkou pevností a trvanlivostí, a proto i univerzálními možnostmi využití. Jeho hlavním znakem je ekologičnost – vlákno juty vzešlo z přírody a přírodní prostředí neznečišťuje, juta není toxická a biologicky se rozkládá. K největším producentům juty patří Indie, Bangladéš a Čína.
 
Není divu, že zlaté vlákno a z něj vyráběné produkty si našly cestu do každodenního života – od oněch tradičních pytlů po módní doplňky, od palubních desek pro automobily až po stavby silnic a vodohospodářské stavby, a v podobě bytových doplňků, nábytku a koberců i do mnoha interiérů.
 
 Obaly na knihy a diář z juty

Stylové obaly na knihy a diář z juty.

 

 Povlaky na polštáře z juty

Jutové povlaky na polštáře vypadají skvěle.

 

 Z juty lze vyrobit i závěsný květináč

Z juty lze vyrobit i závěsný květináč.

 

 

 

 

 

Připravila: Zuzana

Foto: Buildingbridges

7.9. 2010

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků