Cestování

Adventní trhy v Rakousku a Německu: Vídeň, Salcburg, Drážďany i Norimberk

Přemýšlíte, kam vyrazit za sváteční atmosférou? Inspirujte se našimi tipy a dejte si svařené víno, klobásu, perníčky nebo štolu na některém z nádherně vyzdobených náměstí ve slavných městech u našich sousedů. Vánoční trhy v Rakousku a Německu mají kouzlo tradic.

Linec

Hornorakouské „město betlémů“ ovládá sváteční a romantická nálada celý prosinec.
Ve výlohách obchodů, v kostelích i na náměstích můžete obdivovat ty nejkrásnější jesličky z celého světa. Vánoční trhy se tady konají pravidelně na dvou místech – na barokním Hlavním náměstí a v zahradě Volksgarten. Nechybí samozřejmě nazdobený a velkolepě osvícený strom ani voňavý punč. Pořídíte tady skleněné ozdoby, svíčky, tradiční řezbářské výrobky a samozřejmě betlémy. Ochutnejte nejrůznější místní dobroty od pražených mandlí a oříšků přes horké smažené koblihy a grilované klobásy až po ovocné špízy namáčené v čokoládě.

Vídeň

Jeden den vám na návštěvu stačit nebude, trhů se tady totiž koná celá řada. Ten nejslavnější před vídeňskou radnicí, známý jako Christkindlmarkt, láká na velkolepý vánoční strom ale také na největší adventní kalendář v Evropě – každé okno radniční budovy nese jedno číslo. V ruce kornout pečených kaštanů a hrnek s punčem a všude kolem vůně jehličí a klapot koňských kopyt. Do dálky vonící tržiště najdete také na náměstí Am Hof, v úzkých uličkách Stittelbergu i u zámku Schönbrunn. Určitě ochutnejte pečené brambory a jablko v županu napíchnuté na špejli.

Drážďany

Jeden z nejstarších německých vánočních trhů, slavný Štrýclmarkt na náměstí Altmarkt na vás dýchne neopakovatelnou atmosférou. Nakoupíte tady dárky, medové perníčky, ručně vyráběné ozdoby na stromek, zvonečky, věnce na sváteční stůl, šperky i voňavé svíčky. Dejte si u stánku grilovanou klobásu, špecle se zelím, medové vafle, pečené jablko s vanilkovým krémem, vaječný punč nebo vynikající borůvkový svařák. A nezapomeňte si sebou domů přivést světoznámou drážďanskou štolu, která se prodává pod chráněnou známkou „Dresdner Christstollen“. Každá je označena zlatou pečetí.

Norimberk

Zdejší trhy na náměstí Hauptmarkt v historickém jádru města jsou komornější a díky tomu se nemusíte bát, že se stanete součástí nákupuchtivých davů a budete trpět v nekonečné tlačenici. Město se rozzáří tisíci světel a provoní zdejším světoznámým perníkem, slavnostní náladu příjemně dotváří hudební vystoupení. Nenechte si ujít svařené víno a další laskominy, jakými jsou pečené kaštany, pražené mandle nebo vyhlášené bílé bylinkové klobásky Currywurst. Skvělé jsou také místní koláče, biskupský chlebíček a plněné buchty. Kupte si na památku ručně vyráběné zlaté andílky nebo se projeďte historickým poštovním vozem taženým koňmi.

Salcburk

Vánoční trhy v městě Mozarta patří tradičně k těm nejkouzelnějším. Tržiště před zámkem Mirabell s jeho tradičním šarmem vás okamžitě pohltí svou pohádkovou atmosférou. Další trhy objevíte na náměstí Dormplatz a Residenzplatz v historickém centru a také na nádvoří pevnosti Hohensalzburg. Užijete si přehlídky tradičních uměleckých řemesel a nakoupíte spoustu originálních dárků pro celou rodinu, svíčky, čaje, šperky i kožešiny. Zaručeně neodoláte místním gurmánským pochoutkám, jako jsou jablka v čokoládě nebo cukrové polevě, uzené speciality, světoznámé Mozartovy koule, perníky s polevou, domácí medy a marmelády, pečené maso i pomerančový punč. V ulicích potkáte hudebníky, kteří vyhrávají vánoční písně, prohlédnout si můžete také ručně vyřezávané betlémy.

Připravila: Simona Procházková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Austria Info, Eurolines
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků