Zdraví

Zánět močového měchýře: první příznaky a léčba

Sbírání kytiček

Zánět močového měchýře (cystitida) je bolestivé onemocnění, které bychom určitě neměli podceňovat a doufat, že samo odezní. Koledujete si totiž o to, že vaše problémy přejdou do chronického stadia.

Příznaky zánětu močového měchýře

Podle webu healthline.com prvním signálem, že není něco v pořádku, je časté nucení na močení, pálení a řezání při močení. Obvyklá je i bolest v podbřišku nebo v bedrech. Někdy se může objevit v moči i krev, což už, spolu s horečkou, signalizuje možný zánět ledvin. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře, který v první řadě provede vyšetření moči.

Co je příčinou zánětu močového měchýře?

Podle webu webmd.com jsou ve většině případů příčinou infekce bakterie Escherichia coli, které se vyskytují v lidské stolici. Jakmile se však dostanou do pochvy nebo do močového ústrojí, přemnoží se tam a vyčerpávají imunitu močového systému. Pak už stačí třeba jen prochladnout a problém je na světě. Negativně ale může působit i nízký příjem tekutin, přítomnost kamenů v ústrojí, snížená imunita, přehnaná nebo naopak špatná hygiena, střídání sexuálních partnerů a řada dalších faktorů.

A proč se zánět močového měchýře týká především žen? Je to díky fyziologii pohlavních orgánů. Močová trubice je totiž se svými přibližně pěti centimetry třikrát kratší než u mužů. Tak se mohou bakterie dostat do měchýře daleko snadněji. Ženy jsou pak nejvíce ohroženy v těhotenství, krátce po porodu a také v období menopauzy.

První pomoc při zánětu močového měchýře

Při prvních příznacích těchto urologických problémů je podle webu healthline.com důležité:

  • Lehnout si do postele, protože pro úspěšnou léčbu je důležité suché teplo.
  • Důležitý je také zvýšený příjem tekutin, které naředí moč a bakterie vypláchnou.
  • Vyhněte se ostrým jídlům a kávě.
  • Dejte si brusinky.

Kdy jít k lékaři?

Pokud příznaky zánětu neodezní ani po 36 hodinách klidového režimu a užívání potravinových doplňků, je třeba vyhledat lékaře, který stanoví diagnózu. K lékaři se každopádně vydejte v případě, že se v moči objeví krev, pokud jste těhotná.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/cystitis, https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/what-is-cystitis, www.medicalnewstoday.com/articles/152997,
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků