Léto je v plném proudu. Na dovolených, výletech nebo víkendech na zahrádkách či u vody mohou číhat nejrůznější nástrahy. Výsledkem mohou být vyrážky, štípance a další kožní zdravotní problémy. Jak je ošetřit radí dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová.
Nejdůležitější je pamatovat na to, že se nám venku něco může přihodit. Proto je vhodné si opatřit nejdůležitější léky a zdravotnický materiál do lékárničky, kterou budeme mít po ruce i na cestách. Měly by v ní být přípravky pro ošetření kůže po opalování, jež obsahují panthenol, masti nebo gely pro ošetření štípanců, repelent či volně prodejná antihistaminika.
Jak ulevit spálené kůži?
Spálenou kůži ošetřete krémy po opalování. V jejich složení by měl být panthenol, zinek a další zklidňující látky. Hydrataci spálené a sluncem vysušené pokožky zlepšují hydratační složky, lipidové zase zlepšují kožní ochrannou bariéru. Další možností je použití krémů, které obsahují látky zlepšující kožní mikrobiom, jež podporují regeneraci kůže. Pokud se vám na kůži vytvoří dokonce puchýře, nikdy je nestrhávejte, aby nedošlo k obnažení kůže a vzniku rizika infekce. Zarudlou kůži velmi rychle zklidní krém s kortikosteroidy, které však předepisuje lékař.
Pokud u sebe po ruce nemáte zrovna žádný kosmetický přípravek či mast, lze obecně jako první pomoc použít bílý jogurt či tvaroh, jež zklidňují zánět pokožky. Následně již nevystavujte kůži slunci, noste bavlněné tričko i u vody a buďte spíše ve stínu. Hlavu chraňte kloboukem nebo kšiltovkou, zejména máte-li řídké vlasy. Už existují přípravky, které se dají vetřít i do vlasů.
Jak ošetřit štípance, aby nesvědily?
V první řadě je potřeba myslet na prevenci a používat repelenty. Do lesa či obecně do přírody noste raději dlouhé kalhoty a rukávy. Po poštípání hmyzem může dojít k alergické reakci, kdy je místo červené, mírně oteklé a svědí. Co když nemáme po ruce žádnou dezinfekci? „Pak je možné použít vlastní sliny, které ránu ochladí a působí antisepticky. Neaplikujte ocet, který by mohl zhoršit vnímání bolesti. Doporučuji spíše použít šťávu z rajčat nebo přiložte čerstvě rozkrojenou cibuli. Pokud je k dispozici, doporučuji aplikovat krém s antibiotikem a kortikoidem,“ říká MUDr. Jarešová.
Podráždění kůže z vody se sinicemi. Jak kůži ošetřit?
V tuto dobu už bývá voda v rybnících a vodních nádržích na mnoha místech „zelená“ kvůli sinicím. Ty tvoří na hladině úzký zelený až hnědozelený proužek. Na kůži mohou vyvolat podráždění, kůže je zarudlá a svědí. Často se přidávají i celkové příznaky, např. žaludeční potíže, střevní potíže, bolesti hlavy.
„Koupat bychom se v této vodě neměli, rozmočená kůže je méně odolná a látky do sebe jednoduše absorbuje. Pokud už se stane, že s takovou vodou přijde do kontaktu, neotírejte ji ručníkem, abyste toxické látky produkované sinicemi nevtírali do kůže. Nejprve je nutné kůži omýt čistou vodou, ideálně osprchovat,“ vysvětluje MUDr. Jarešová.
Jak ošetřit opruzeniny ze sportu?
V letním období se kůže snadno zapaří, a to v místech jako jsou třísla, oblast mezi hýžděmi nebo pod prsy. Kůže se dotýká kůže a vlhké teplé prostředí je ideální pro pomnožení baktérií nebo kvasinek. Dochází k zarudnutí, pálení a svědění. Nejlepší je aplikovat preventivně záložky z bavlněného kapesníku nebo gázy. Tyto záložky se vloží do záhybů kůže a brání tak zapaření. Pokud už k zapaření dojde, aplikujte krém pasty s obsahem zinku a také antimykotických látek. Po sprchování nebo koupání je potřeba kůži důkladně vysušit a nenechávat vlhkou.
Připravila: Zuzana Heralová