Krása

Péče o vlasy v chladných měsících: potřebují regeneraci a ochranu

V chladných měsících dostává vaše hříva zabrat a přechody z vytopených místností do zimy ji zřídkakdy potěší. Jak se správně starat o vlasy, aby byly pevné, zdravé a lesklé?

Regenerace

V zimě jsou vlasy namáhané, proto jim dopřejte potřebnou péči, hydrataci a regeneraci. Používejte vlasovou kosmetiku určenou pro váš typ vlasů. Kromě šamponu a kondicionéru dopřejte jednou týdně svým kadeřím masku, která vlasy posílí a zregeneruje. Používejte kvalitní přípravky, ideálně stejné značky, a dbejte nejen na šetrné mytí, ale také rozčesávání, při kterém postupujte od konečků po kořínky – obzvlášť u dlouhých vlasů.

Tip: Poškozené vlasy zachrání speciální séra určená pro intenzivní regeneraci vlasu, která pomáhají obnovit namáhané a dehydrované vlasy, např. Purify – Resctructure ampule od Kaaral obohacené o provitamín B5 s vyživujícím a zklidňujícím účinkem. Vytváří na povrchu vlasu ochranný film a zároveň proniká do jeho hloubky a obnovuje vlasové vlákno zevnitř.

Ochrana

Vlasy trpí, když jsou vystaveny nepříznivým vlivům, které mají neblahý vliv na jejich kvalitu. Ať už jde o mráz, prudké sluneční paprsky, slanou či chlorovanou vodu, ale také extrémní teploty při fénování či kulmování. Pokuste se tedy negativní dopad co nejvíce minimalizovat. Například používejte koupací čepici, v chladných zimních měsících vlasy chraňte čepicí a v létě zase kloboukem či kšiltovkou. Pokud jde o úpravu účesu, vyhněte se přístrojům, které využívají extrémních teplot – například kulmě.

Tip: Styler Dyson Airwrap využívá jevu známého jako Coanda efekt: vysokorychlostní proud vzduchu plyne po povrchu styleru a důsledkem rozdílů v tlaku pramen vlasů sám přilne a navine se. Kadeře se tak tvarují pomocí vzduchu kombinovaného s teplem. Ať už se tedy rozhodnete vlasy navlnit nebo vyhladit, zabráníte poškození vlasové struktury, protože je nevystavíte extrémním teplotám, jako při použití klasické kulmy.

Zdravá strava

Na sílu, kvalitu a lesk vlasů má vliv i to, co jíte! Prospějete jim například konzumací zelených potravin jako špenát, brokolice nebo fazolky. Jsou totiž zdrojem vitaminu A a C, železa a vápníku. Lámavosti vlasů a jejich padání zamezuje rovněž hořčík, který lze najít například v luštěninách nebo ořechách. Růst urychluje vitamin D, jenž je obsažen třeba v rybách, jako je losos nebo sardinky. Ty zároveň obsahují důležité omega3 nenasycené mastné kyseliny. Kvalitu vlasů podporují i bílkoviny.

Tip: Některé potraviny lze používat i zevně. Například si připravit domácí kúru z panenského olivového oleje, přidat lze také rozmačkané avokádo či med.

Masáž hlavy

Jemná masáž vlasové pokožky je nejen příjemná záležitost, ale také velmi prospěšná – prokrvení zabraňuje padání vlasů a stimuluje jejich růst. A kromě toho ještě uvolňuje napětí a stres. Vyzkoušejte jemné krouživé pohyby bříšky prstů anebo poklepávání. Masírovat hlavu si můžete sami (například před mytím hlavy, ale i na sucho), anebo se svěřit do rukou profesionálů – řada masážních salónu nabízí služby, jako je indická masáž vlasové pokožky či masáž Shiatsu.

Tip: Už jste někdy slyšeli o „vlasové józe“? Ano, existují ásany, díky kterým se lépe prokrvuje pokožka hlavy. Například svíčka nebo pozice králíka.

Šetrný přístup

Vlasy se lámou a třepí vlivem suchého vzduchu i mechanického poškození, takže v zimě, kdy přes hlavu stále přetahujeme svetry, mohou trpět častým otíráním o oděv. Nemusíte kvůli tomu mrznout, ale spíše používejte jemné materiály, jako je třeba merino vlna, a nezapomínejte ani na pravidelné zastřihávání konečků, díky kterému nebudou vlasy roztřepené a polámané. Nikdy také nechoďte do mrazu s vlhkou hlavou, ani s mokrou hřívou nechoďte spát.

Tip: Pokud si děláte culík či cop, používejte gumičky bez kovových částí či kamínků, které mohou vlasy také zatrhávat či lámat. Culík nebo drdol si nesvazujte příliš pevně.

Připravila: Katka Soušková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/foods-for-hair-growth#TOC_TITLE_HDR_15, www.bbcgoodfood.com/howto/guide/what-eat-healthy-hair
Zdroj fotografií: Alesia Kozik Pexels

Diskuze: příspěvků