Bydlení

Podzimní terasa: ozdobí ji stálezelené rostliny

Sbírání kytiček

Nenechte se otrávit nepříliš vlídným počasím a užijte si to, co dané roční období nabízí. Například terasu a balkon můžete krásně vyzdobit mnoha rostlinami i nyní.

Podzim má své neopakovatelné kouzlo, a tak si můžete tento (ne)čas prozářit barvami květin, rozsvítit svíčky, vytvořit si útulné zákoutí a strávit před nadcházející zimou ještě několik příjemných dní na čerstvém vzduchu.

Co je základ

Vsaďte na stálezelené rostliny, vysazené nejlépe do plastových truhlíků, které nejprve po létě vyčistěte od zbytků odkvetlých letních balkonových rostlin. V nichž keříčky drobných jehličnanů, odolné stálezelené rostliny a trvalky se zajímavými listy, například jalovec, hebe, skalník, drátovec, břečťan či vřes, v pohodě přečkají zimu.

Osázené truhlíky lze dekorovat různými přízdobami, které dokreslí panující roční období. Před Vánocemi můžete vyměnit dýně kupříkladu za malý otep krátkých březových větviček, které k sobě připevníte drátkem a poté ovážete červenou mašlí.

Pojistka proti zimě

Zmiňované truhlíky využijete na parapety, na podlahu se zase hodí keramické květináče, které jsou těžší a lépe odolávají podzimním poryvům větru, zvláště když je ještě zatížíte ozdobnými kameny. V případě třeskutých mrazů můžete výsadbu zakrýt chvojím. V keramice rostliny nezmrznou. Ale jakmile se teploty pohybují kolem minus dvaceti stupňů, je dobré obalit květináč jutou a ochránit kořeny, aby nenachladly od stěn. Pod květináč se přes zimu nedává miska, aby se v něm nezadržovala voda a on se neroztrhnul.

Chryzantéma

Typickou květinou stávajícího ročního období je chryzantéma. Proč je pro podzimní aranžmá tak oblíbená? Vydrží i první mrazíky a kvete dlouho. Její bohatost skvěle vyplní velký prázdný prostor. Vybírejte ale raději zavité květy, takové, které mají hezký listový základ a nejsou povadlé. Dejte pozor také na to, aby stonky nebyly zespodu polámané. Tato rostlina je velice křehká a vyžaduje opatrnou manipulaci.

Kam s nimi

Velké, rozložité chryzantémy se hodí především do průchozích míst, tedy nejlépe vedle hlavních vchodových dveří, protože tato veselá záplava květů doslova lahodí oku. Aby jejich krása vydržela co nejdéle, nezapomeňte je zalévat a pravidelně odštipovat odkvetlé květy. Máte-li jutu, využijte ji k obalení květináče, což je jednak pěkný ozdobný prvek, dále nemusíte kupovat žádné obaly a navíc ochrání rostlinu proti chladu.

Další dekorace

Atmosféru podzimu ještě dokreslí dýně, lucerny, svíčky, ale také další přírodniny, které najdete v okolí. Využít se dají i věci, které určitě máte doma, ve sklepě či na půdě, včetně například i velké lahve od okurek, do které nasypete třeba ořechy.

Barevné ladění podzimního aranžmá se většinou odvíjí v teplých odstínech: oranžových, hnědých a červených. Tuto klasiku lze však inovovat a směřovat naopak do studených fialovo–bílo–stříbrných tónů. U barev, stejně jako u dekorativních předmětů, záleží především na tom, co se vám líbí.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: OBI
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků