Pohádkový strom pro každý neduh

Je to jeden z oblíbených pohádkových motivů. Starý nemocný král pošle mladého prince do světa, aby našel a přivezl ovoce, které vyléčí každý neduh a dodá síly i starci. Je to sice jenom pohádka, ale kdybychom hledali strom s takovým ovocem ve skutečnosti, patřila by ke žhavým kandidátům bezpochyby arónie, nazývaná také temnoplodec nebo lidově černá jeřabina.

Titulka pro: Pohádkový strom pro každý neduh
Zobrazit fotografii v galerii

Arónie se pěstuje jako keř i strom (roubovanec). Plody obsahují vitamin C, vitaminy skupiny B, karoteny, sladkou látku sorbit, pektiny, minerály… Je toho opravdu hodně, ale to, co z arónie dělá hit mezi zdraví prospěšnými plody, se skrývá v látkách, které jejím plodům propůjčují onu jedinečnou temnou barvu. Ty se nazývají antokyany, patří mezi tzv. antioxidanty a právě díky nim jsou plody arónie opravdickým elixírem zdraví. Na jaře kvete arónie půvabnými bílými až narůžovělými květy, na podzim zase dělá parádu krásně rudooranžově vybarveným listím a černofialovými plody podobnými jeřabinám. Její domovinou je Severní Amerika, odkud se na konci 17. století dostala do Evropy. Indiáni plody arónie využívali jako potravinu i jako léčivo. Sušené malvičky přidávali kromě jiného také do legendárního pemikanu, zvláštní směsi sušeného ovoce a tuku, která jim sloužila jako zdroj energie při dlouhých loveckých výpravách.

Antioxidanty vs. volné radikály
Když se hovoří o zdraví, o oddálení stárnutí nebo prevenci civilizačních chorob, objeví se slovo antioxidanty téměř vždy. O co se vlastně jedná? Naše tělo, poněkud zjednodušeně řečeno, "jede" na kyslíkový pohon. Při tomto procesu vznikají odpadní látky, které se nazývají volné radikály (o těch se také často hovoří). K vytváření volných radikálů ale přispívá i ultrafialové záření, znečištěné prostředí, kouření apod. Volné radikály jsou pro lidské tělo mimořádně škodlivé. Narušují buňky a jejich zdravý růst, snižují přirozenou obranyschopnost organismu, urychlují stárnutí a přispívají ke vzniku celé řady civilizačních nemocí, jako jsou onemocnění srdce a cév, kloubní onemocnění, autoimunitní choroby a nádorová onemocnění. Naše tělo se samozřejmě těmto škůdcům brání. Dělá to právě pomocí antioxidantů. Ty dokáží volné radikály zablokovat a zabránit jim v jejich "nekalé činnosti". Organismus si tyto malé bojovníky sice dokáže vyrobit, ale stárnutí, stres a nezdravý způsob života vedou k tomu, že jich nevyrábí dost. A právě zde přichází ke slovu antioxidanty z potravy.

Arónie a antokyany 
Vědcům se zatím podařilo zjistit, že tmavé barvivo s antokyany vyrábí arónie na ochranu semen před těmi složkami slunečního záření, které jsou pro živé organismy škodlivé. A co dokáží tyto látky v našem těle? Když budete pravidelně jíst plody arónie, pít aroniovou šťávu nebo užívat přípravky s výtažky z arónie, budete bojovat proti vzniku vážných civilizačních chorob. Antokyany chrání před útoky volných radikálů srdce a cévy, dokáží snížit vysoký tlak a snižují hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, zpevňují cévy a zlepšují jejich pružnost. Představují účinnou prevenci vzniku nádorů, zpomalují stárnutí, pomáhají udržet ve formě zrak a mozek. Ovšem arónie se využívá nejenom k prevenci, pro své mimořádné účinky se její konzumace doporučuje u mnoha chorob. Při ateroskleróze zpevňuje arónie cévní stěny, při zánětu žaludku se doporučuje ke zlepšení trávení a zmírnění zánětlivých stavů. Tím ale výčet nekončí. Odborníci arónii doporučují i pacientům se žaludečními vředy, cukrovkou, chronickými záněty, oslabenými játry, ledvinovými kameny, pacientům s výkyvy nálad nebo špatnou funkcí štítné žlázy.

Jak je vidět, arónie nemá k pohádkovému stromu zdraví daleko. Chcete-li zlepšit imunitu, zabojovat proti civilizačním chorobám, pokud vás trápí některé z onemocnění, o kterých jsme psali, a chcete poznat na vlastní kůži, jak funguje ovoce pohádkového stromu, vyberte si z pestré nabídky bio produktů arónie. Vybrat si můžete od konvenčně vyráběných 100% džusů z kvalitního koncentrátu, přes přímo lisované 100% šťávy z čerstvých plodů až po sirup k ředění vodou v bio kvalitě. Nejvyšší koncentraci antioxidantů naleznete v sušených plodech arónie nebo můžete zvolit arónia prášek či nepotahované tablety jako doplněk stravy, které se vyrábí právě ze sušených výlisků plodů arónie. Pro mlsné jazýčky je připraveno arónia svařené víno nebo arónia želé ze svařeného vína. Pro péči o pleť je k dostání přírodní arónia kosmetika.

Připravila: Zuzana
Foto: Archiv
29.12. 2011
 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

JAK NA BÍLÉ ZUBY?

Podělte se prosím o zkušenosti s domácím bělením zubů, ...

PADÁNÍ VLASŮ

Dobrý den, chlapovi začaly hodně padat vlasy, ale neřeší ...

INKONTINENCE

Kdo máte ty tenhle problém, podělte se prosím o zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz