Bydlení

Feng Shui: harmonizace prostoru za zády

Feng Shui využívá jednu velmi důležitou metodu v práci s prostorem. Jmenuje se pět zvířat. Je to základní princip řešení prostoru, jeho stability a rovnováhy.

Krytá záda pro pocit bezpečí

Abychom se v prostoru cítili bezpečně a příjemně, je nutné správně nastavit, co máme mít za sebou, po stranách a před sebou. Vše, co nás obklopuje, nás silně ovlivňuje a působí na nás.   Tomu, co máte umístěno za svými zády, se říká vodní želva (také někdy černá želva). Určitě znáte výraz „krýt si záda“. A přesně to potřebujete i v prostoru, kde trávíte více času. Mít krytá záda je základ pocitu bezpečí a rovnováhy.

Abyste měli tzv. krytá záda, musíte mít za nimi něco, co je stabilní, pevné a chrání vás zezadu. Proto je důležité, abyste velmi dobře vybírali to, co si za sebe v interiéru (ale i exteriéru) umístíte. Pokud např. vybíráte dekorace do svého bytu či domu, měli byste na vodní želvu myslet, až budete uvažovat o tom, co si pověsíte např. za svoji sedačku či postel. I když se jedná jen o dekoraci, obraz či symboliku, má to velký vliv na váš celkový pocit bezpečí a pohody.

Co je vhodné

Za svými zády byste měli mít vždy to, o co se můžete bezpečně opřít. Mělo by to tedy být něco pevného, stabilního a silného. Z hlediska dekorací se sem proto hodí např. obraz hory, silného a velkého stromu, domu, nebo velkého kamene. Může to být i obraz člověka, o kterém jste přesvědčeni, že je vaší oporou a můžete se o něj vždy opřít, spolehnout se na něj. Dekorace by měla být jednoduchá.

Na co pozor

Za vašimi zády by pak naopak neměla být žádná voda, řeka, nebo potok. Také byste neměli mít za zády obraz, který ukazuje propast, nebo scenérii evokující propad, pád apod. Nejsou vhodné ani obrazy či symboly, které vyjadřují chaos, zmatek, nebo jsou příliš rozmanité.

Autor: Jiří Čerňák

Zdroj informací: Akademie štěstí
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků